Χολαργός – Ηλυσιακός 0-0: Μπαράζ ανόδου ο Ηλυσιακός και πρώτος στον όμιλο του

Χολαργός και Ηλυσιακός διεκδίκησαν σε ένα παιχνίδι την δυνατότητα να συμμετάσχουν στα πλάι οφ για την άνοδο στην Γ' Εθνική.

Χολαργός – Ηλυσιακός: Μπαράζ ανόδου ο Ηλυσιακός μετά το 0-0 στον Χολαργό – Χαμός, τίγκα το γήπεδο με 4 χιλιάδες κόσμο σε αγώνα δίχως αύριο για τις δύο ομάδες.

Χολαργός και Ηλυσιακός διεκδίκησαν σε ένα παιχνίδι την δυνατότητα να συμμετάσχουν στα μπαράζ για την άνοδο στην Γ’ Εθνική.

Οι δύο καλύτερες ομάδες του ομίλου ήταν προσεκτικές στο παιχνίδι τους, σε έναν αγώνα σκληρό, με ένταση (διακοπή και για επεισόδια στην κερκίδα) και πολλές διακοπές στην ροή του αγώνα, που βρήκε τελικά μεγάλο κερδισμένο τον Ηλυσιακό, ο οποίος από το 38ο λεπτό έπαιζε με δέκα παίκτες αφού αποβλήθηκε ο αρχηγός του Ένι Ταχιράι με δεύτερη κίτρινή κάρτα.

Ο Ηλυσιακός πήρε την πρώτη θέση στον 3ο όμιλο της Α’ ΕΠΣΑ και κέρδισε την είσοδό του στα μπαράζ για την άνοδο στη Γ’ Εθνική, μία εξέλιξη που πανηγυρίστηκε αναλόγως από παίκτες και οπαδούς.

«Πήραμε αυτό που αξίζαμε. Θα ήταν μεγάλο κρίμα (αν χάνονταν η πρώτη θέση)», δήλωσε στο Sportime μετά με το μεγάλο παιχνίδι ο προπονητής του Ηλυσιακού, Ανδρέας Μαντζούνης.

«Παίξαμε με έναν σπουδαίο αντίπαλο, πήραμε το πρωτάθλημα, πιστεύω ότι ο Χολαργός αδικείται γιατί έπεσε στον όμιλο μαζί μας», ανέφερε από την πλευρά του μιλώντας στην κάμερα του Sportime ο επικεφαλής της επιτροπής ποδοσφαίρου του Ηλυσιακού, Γιώργος Καρκοβίρης.

Το παιχνίδι μόνο εύκολο δεν ήταν για τις δύο ομάδες, ενω λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου χρειάστηκε η επέμβαση της αστυνομίας για να μην συμβούν τα χειρότερα σε παραλίγο σύρραξη μεταξύ των παικτών. Στο σημείο αυτό σοφή αποδείκτηκε η απόφαση να σφυρίξει ο διαιτητής το τέλος του πρώτου ημιχρόνου εκείνη την στιγμή (λίγο νωρίτερα) ώστε να ηρεμήσουν λίγο τα πνεύματα.

Να σημειωθεί πως τον Ηλυσιακό τον βόλευε και η ισοπαλία ως αποτέλεσμα ενω μόνο τη νίκη είχαν ως στόχο οι γηπεδούχοι του Χολαργού.

Χολαργός – Ηλυσιακός: 0-0 – Χαμός τίγκα το γήπεδο με 4 χιλιάδες κόσμο

Η μεγάλη ευκαιρία του αγώνα ήταν για τον Ηλυσιακό, ο οποίος είχε δοκάρι, λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (αν και έπαιζε με δέκα παίκτες).

Λίγο μετά, σωστή ήταν η υπόδειξη για οφσάιτ σε αντεπίθεση του Ηλυσιακού.

Ενώ στο συγκεκριμένο παιχνίδι ευκαιρία θεωρήθηκε και η… παρακάτω:

Σκληρό ήταν το παιχνίδι των παικτών του Χολαργού στον Λέκκα του Ηλυσιακού (πρώτος σκόρερ στον όμιλο με 14 γκολ) ενώ ο Χολαργός με δύο αλλαγές στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου προσπαθησε να βάλει το πολυπόθητο γκολ. Στο σημείο αυτό είναι που επέστρεψε η ένταση μεταξυ των παικτών, με τους παίκτες του Ηλυσιακού να κερδίζουν έξυπνα χρόνο, καθώς η ισοπαλία ευνοούσε την ομάδα των Ιλισσίων.

Ο Ηλυσιακός από την σειρά του προσπάθησε να υπερασπιστεί το υπέρ του ισόπαλο αποτέλεσμα με την είσοδο στο γήπεδο του Αλέξανδρου Γαλημίτη (εννιά γκολ φέτος) στην θέση του δεύτερου σκόρερ της ομάδας και από τους πιο ποιοτικούς της κατηγορίας Δημήτρη Κασσιανό (10 γκολ).

Μαζική η παρουσία του κόσμου στις εξέδρες, με τους οπαδούς του Ηλυσιακού να πραγματοποιούν δυναμικό παρόν, όπως σε κάθε αγώνα της ομάδας τους.

Χολαργός - Ηλυσιακός: 0-0 στο ημίχρονο - Χαμός τίγκα το γήπεδο με 4 χιλιάδες κόσμο

Μετά τη λήξη του αγώνα άγνωστοι μπήκαν στο αγωνιστικό χώρο, όπου προκλήθηκε ένταση.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Γιώργος Τσαμόπουλος): Μολφέσης, Τσαγκάρης, Γαλάτης, Μιχελής, Βλασσόπουλος, Αλεξανδρόπουλος, Κομνηνός, Μπαλαχτσής, Κετσετζόγλου, Κοντογιάννης, Σκούμας

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Ανδρέας Μαντζούνης): Μπαλασάκης, Χριστόπουλος, Παρασκευόπουλος, Κούτρας, Κάρδαρης, Ταχιράι, Κασσιανός, Τσέργας, Άνχελ, Μαρίνου, Λέκκας

Διαιτητές: Μπαϊρακτάρης, με βοηθούς τους Σαμοΐλη και Αραβίδη.

Τον αγώνα παρακολούθησαν και αρκετοί παλαίμαχοι των δύο ομάδων, μεταξύ των οποίων και ο σπουδαίος Έλληνας τερματοφύλακας, πρώην του Ηλυσιακού, Νίκος Σαργκάνης.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Χολαργός – Ηλυσιακός 0-0: Μπαράζ ανόδου ο Ηλυσιακός και πρώτος στον όμιλο του», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Διονύσης Αντωνέλλος

Ξεκίνησα με το blogging. Mετά με κέρδισε το ραδιόφωνο και αργότερα με νίκησε η τηλεόραση. Ενδιαφέρον για ότι συμβαίνει στα ελληνοτουρκικά. Τυχερός που γνώρισα κάποιους ανθρώπους και με έκαναν καλύτερο άνθρωπο.