«Χρυσό» τρίποντο ο Πανσερραϊκός – Υποφέρει από το εκτός έδρας σύνδρομο ο Αστέρας!

Μια υπερπολύτιμη νίκη για την παραμονή του στην κατηγορία πέτυχε ο Πανσερραϊκός κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης με 2-0

Ο Πανσερραϊκός επικράτησε του Αστέρα Τρίπολης με 2-0 στο Δημοτικό γήπεδο Σερρών, πανηγυρίζοντας την παρθενική του νίκη στα πλεϊ άουτ της Super League 1.

Τα «λιοντάρια» άφησαν πίσω τους την ήττα από τον Παναιτωλικό στην πρεμιέρα, κάνοντας ένα πολύ σημαντικό βήμα παραμονής, μιας και πλέον απέχουν 8 βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη, με ματς παραπάνω.

Από την άλλη, οι Αρκάδες έφτασαν τις επτά συνεχόμενες εκτός έδρας ήττες σε ό,τι αφορά το πρωτάθλημα, χωρίς ωστόσο (ακόμα) να κινδυνεύουν.

Το ματς

Ελάχιστες συγκινήσεις επεφύλασσε η αναμέτρηση στο πρώτο ημίχρονο, με το παιχνίδι να παίζεται στο κέντρο του γηπέδου.

Αμφότερες οι ομάδες είχαν από ένα δοκάρι, οι φιλοξενούμενοι αρχικά στο έκτο λεπτό με το Μιριτέλο, ενώ στο 40’ ήταν η σειρά των γηπεδούχων, όταν ο Διαμαντής έπιασε το σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής και σημάδεψε το οριζόντιο του Τσιφτσή.

Στο δεύτερο μέρος τα «λιοντάρια» κέρδισαν πέναλτι στο 58ο λεπτό σε χέρι του Γιαμπλόνσκι στην περιοχή, το οποίο δόθηκε κατόπιν ελέγχου στο VAR. Ο Αμρ Ουάρντα ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε από την άσπρη βούλα (1-0) ανοίγοντας λογαριασμό στο παιχνίδι.

Στο 74ο λεπτό, ο Αυλωνίτης μετά από εκτέλεση κόρνερ και λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων  έστειλε στα δίχτυα γράφοντας το 2-0, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: 2-0

ΣΚΟΡΕΡ: 59′ Ουάρντα (πέν.), 74′ Αυλωνίτης

Πανσερραϊκός (Γκαρσία): Χοβάν, Δεληγιαννίδης, Μπέργκστρομ, Διαμαντής (46’ Αυλωνίτης), Πεταυράκης, Μορέιρα (82’ Ουεντραογκό), Στάικος, Γούλερι (67’ Τομάς), Χατζηστραβός (67’ Σοφιανός), Ουάρντα, Μπετανκόρ (75’ Άλεξιτς)

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Τσιφτσής, Γκαρθία, Χριστόπουλος (60’ Ατιένθα), Καστάνιο, Άλβαρες, Αλάγκμπε (79’ Γκος), Σουρλής (46’ Γιαμπλόνσκι), Παλάσιος (60’ Ρεγκίς), Μπαρτόλο (79’ Μάντζης), Καλτσάς, Μιριτέλο

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο ««Χρυσό» τρίποντο ο Πανσερραϊκός – Υποφέρει από το εκτός έδρας σύνδρομο ο Αστέρας!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.