Πέρασε δια πυρός και σιδήρου από το Πανθεσσαλικό η ΑΕΚ των 10 παικτών – Χτύπησαν «καμπανάκια» στην άμυνα

Έστω κι αν βρέθηκε (ξανά) πίσω στο σκορ, έστω κι αν έπαιζε από το 25' με δέκα παίκτες, η ΑΕΚ έφυγε με τη νίκη από το Πανθεσσαλικό κόντρα στο Βόλο (3-2), με... λυτρωτή Άμπραμπατ. Προβλημάτισε ξανά η αμυντική της λειτουργία.

Ο αποκλεισμός από τους ομίλους του Champions League, αλλά και η γκέλα με τον Πανσερραϊκό στην πρεμιέρα της Stoiximan Super League κατέστησαν επιτακτική ανάγκη για την ΑΕΚ το «διπλό» στο Πανθεσσαλικό, κάτι που εν τέλει κατάφερε.

Ο Ματίας Αλμέιδα δεν άλλαξε το κλασικό 4-4-2 με σχηματισμό ρόμβου στον χώρο του κέντρου προχωρώντας σε μερικές αλλαγές στην ενδεκάδα.

Τα νέα πρόσωπα που πήραν φανέλα βασικού ήταν οι Γαλανόπουλος, Γιόνσον, Ελίασον και Μάνταλος, με την υπόλοιπη ενδέκαδα να παραμένει αναλλοίωτη.

Το παιχνίδι πάντως ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για την Ένωση, καθώς μόλις στο 8ο λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Ο Μουκουντί γύρισε την μπάλα… αρκετά χαλαρά προς τον Στάνκοβιτς, με τον Ντέλετιτς να εκμεταλλεύεται το λάθος, γράφοντας το 1-0.

Είναι χαρακτηριστικό πως και στα έξι παιχνίδι που έχει δώσει τη φετινή σεζόν η ΑΕΚ, έχει δεχθεί πρώτη γκολ.

Μάλιστα, όπως λέει ο λαός, ενός κακού… μύρια έπονται και έτσι στο 25′ οι «κιτρινόμαυροι» έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Πέτρου Μάνταλου.

Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και πάλι να κυριαρχήσουν, βρίσκοντας τον τρόπο να γυρίζουν το ματς, πριν καν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια.

Αρχικά, στο 32′ έπειτα από φάουλ του Ελίασον ο Γιόνσον με κεφαλιά νίκησε στον αέρα την άμυνα του Βόλου.

Παράλληλα, έξι λεπτά αργότερα ο Τσούμπερ με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ έγραψε το 1-2.

Από ‘κει και πέρα, ο ρυθμός του αγώνα στο πρώτο κομμάτι του β’ ημιχρόνου έπεσε ελαφρώς, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν το γκολ της ισοφάρισης από το… πουθενά.

Στο 72ο λεπτό έπειτα από σέντρα του Ενγκίν από τα αριστερά, ο Γιόνσον έδιωξε, πάνω στον Ντέλετιτς, ο οποίος εκτέλεσε μέσα από την περιοχή.

Η Ένωση έφτασε μια ανάσα από τη νίκη στο 88, όταν η κεφαλιά του Αραούχο κατέληξε στο κάθετο δοκάρι.

Εν τέλει, η… λύτρωησε ήρθε στο 93ο λεπτό με την εκτέλεση πέναλτι του Άμραμπατ, ύστερα από χέρι του Κρούζλιακ στην κεφαλιά του Μουκουντί.

Βόλος – ΑΕΚ: Η Καρτέλα του Αγώνα

ΣΚΟΡΕΡ: 8′, 72′ Ντέλετιτς / 32′ Γιόνσον, 38′ Τσούμπερ, 90’+3′ πέν. Άμραμπατ

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Σιαμπάνης, Άλχο, Σιέλης, Ασλανίδης (46′ Κρούζλιακ), Κίτσος (46′ Λούνα), Τσοκάνης, Τρουιγιέ (74΄Γκλάβσιτς), Κορνετέ (60′ Ενγκίν), Κόμπα, Ντέλετιτς, Μωραΐτης (71′ Μραζ).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί (77′ Πινέδα), Γαλανόπουλος (73′ Σιμάνσκι), Ελίασον (77′ Άμραμπατ), Τσούμπερ (67′ Αραούχο), Γιόνσον, Μάνταλος, Πόνσε (67′ Ζίνι).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πέρασε δια πυρός και σιδήρου από το Πανθεσσαλικό η ΑΕΚ των 10 παικτών – Χτύπησαν «καμπανάκια» στην άμυνα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.