Δυσκολεύτηκε ο ΠΑΟΚ στις Σέρρες και κρατάει μόνο τη νίκη κόντρα στον Πανσερραϊκό

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης κόντρα στον Πανσερραϊκό με 0-2 στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.

Ο ΠΑΟΚ χωρίς να πιάσει  υψηλά στάνταρ κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς τις νίκης στις Σέρρες κόντρα στον Πανσερραϊκό με 0-2 και να μείνει σε απόσταση αναπνοής από την πρώτη θέση της Stoiximan Super League.

Ο Γιάννης Κωνσταντέλιας ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ενώ ο Πεταυράκης πέτυχε αυτογκολ στο 90′. Αξίζει να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι έμειναν με εννέα παίκτες μετά τις αποβολές των Μορέιρα και Δεληγιαννίδη.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου προχώρησε σε αρκετές αλλαγές, αφού έπρεπε να διαχειριστεί αρκετά προβλήματα τραυματισμών. Ο Αλί Σαμάτα πήρε και πάλι θέση στο αρχικό σχήμα, ενώ σε αυτό επέστρεψε τόσο ο Αντρέ Βιειρίνια, όπως και ο Ιβάν Νάσμπεργκ.

Οι παίκτες του Δικεφάλου μπήκαν πιο ορεξάτοι στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας την κατοχή και προσπαθώντας να βρουν χώρους ώστε να φτάσουν στην εστία του Χοβάν.

Ο Γιάννης Κωνσταντέλιας ήταν αυτός που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και από τα πόδια του ξεκίνησα οι όποιες προϋπόθεσεις για ευκαιρία, με τους γηπεδούχους ωστόσο μετά τα πρώτα 15 λεπτά να παίρνουν τη μπάλα στα πόδια τους και να αλλάζουν την εικόνα του αγώνα.

Κυρίως με αντεπιθέσεις προσπάθησαν να φτάσουν στην αντίπαλη περιοχή, με τους «ασπρόμαυρους» να τα βρίσκουν σκούρα στο πρέσινγκ της ομάδας του Πάμπλο Γκαρσία.

Ωστόσο, κόντρα στη ροή του αγώνα και στο 45+2′ ο Γιάννης Κωνσταντέλιας πέτυχε ένα φανταστικό γκολ, αφού κατάφερε να ξεφύγει από τον Διαμαντή και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Χοβάν, ανοίγοντας το σκορ για τους «ασπρόμαυρους».

Οι τελικές στα πρώτα 45 λεπτά ήταν 1(1) – 5(1), με την κατοχή στο 30%-70% υπέρ του Δικεφάλου.

Πάλεψε ο Πανσερραϊκός στις Σέρρες, έμεινε όμως με εννέα παίκτες

Πολύ καλός ήταν ο ρυθμός και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους δύο πορτιέρο να μοιράζονται από μία εντυπωσιακή απόκρουση. Αρχικά ο Ζίβκοβιτς στο 58′ έδιωξε το σουτ του Ουάρντα, ενώ ο Χοβάν τέσσερα λεπτά αργότερα έκανε φοβερή απόκρουση σε «κεραυνό» του Ντεσπόντοφ έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Οι παίκτες του Δικεφάλου έκαναν αρκετά λάθη στη μεσαία γραμμή, δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να βγουν στην αντεπίθεση πολλές φορές, ωστόσο τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα μετά την αποβολή του Μορέιρα στο 69ο λεπτό, με το οποίο ο Πανσερραϊκός έμεινε με παίκτη λιγότερο.

Ο Δικέφαλος είχε λίγες αλλά τις μεγαλύτερες ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Χοβάν να κρατάει το 0-1.

Στο 83ο λεπτό τα προβλήματα συνεχίστηκαν για τους γηπεδούχους, αφού την απευθείας κόκκινη είδε ο Δεληγιαννίδης για μαρκάρισμα στον Τάισον, συνεχίζοντας έτσι με εννέα παίκτες.

Ο Δικέφαλος «κλείδωσε» τους τρεις πόντους της νίκης στο 90ο λεπτό, μετά από αυτογκολ του Πεταυράκη, με το 0-2 να είναι και το τελικό σκορ στις Σέρρες.

Γκολ: Κωνσταντέλιας 45+2’, Πεταυράκης 90’ (αυτογκόλ)

Πανσερραϊκός: Χοβάν, Δεληγιαννίδης, Διαμαντής, Θυμιάνης (Μπέργκστρομ 24’), Πεταυράκης, Ντανκερλούι, Πηλέας (Στάικος 65’), Οικονόμου (Σοφιανός 65’), Μορέιρα, Ουάρντα, Γούλερι (Μούργος 75’).

ΠΑΟΚ: Zίβκοβιτς, Βιεϊρίνια (Ράφα Σοάρες 73’), Κεντζιόρα, Νάσμπεργκ, Γιόνι, Σβαμπ (Τσιγγάρας 90+), Οζντόεφ (Μάρκος Αντόνιο 63’), Ντεσπόντοφ, Κωνσταντέλιας, Μουργκ (Τάισον 63’, Αντρέ Ρικάρντο ), Σαμάτα (Τόμας 73’).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Δυσκολεύτηκε ο ΠΑΟΚ στις Σέρρες και κρατάει μόνο τη νίκη κόντρα στον Πανσερραϊκό», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.