ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

Ελλάδα – Σουηδία 2-1: Με την αύρα του Ότο είμαστε ακόμα… ζωντανοί!

Σπουδαία νίκη κόντρα στην Σουηδία πέτυχε η Ελλάδα με 2-1 και είναι ακόμα ζωντανή.

Την Ελλάδα δεν πρέπει να την ξεγράφεις ποτέ! Η Γαλανόλευκη πέτυχε σπουδαία νίκη κόντρα στην Σουηδία με 2-1, βρίσκεται στους τρεις βαθμούς διαφορά από τη δεύτερη θέση και έχει ελπίδες για το Μουντιάλ του Κατάρ 2022.

Οι Έλληνες παίκτες που δικαιολογημένα τα… άκουσαν τις προηγούμενες ημέρες, έκαναν κατάθεση ψυχής και πέτυχαν μία σπουδαία νίκη κόντρα στη Σουηδία με 2-1 σε ένα παιχνίδι που αναμφίβολα είχε τον χαρακτήρα «τελικού». Ο Ότο Ρεχάγκελ έδωσε το παρών στις κερκίδες του γηπέδου και έφερε τύχη στους παίκτες της ομάδας.

Ο Τζον Φαν’τ Σχιπ επέλεξε παρόμοια συνταγή με αυτή του προηγούμενου ματς κόντρα στο Κόσοβο, προχωρώντας σε μόλις δύο αλλαγές. Σε σχηματισμό 3-5-2 ο Βλαχοδήμος έκατσε κάτω από τα δοκάρια, Μαυροπάνος, Τζαβέλλας και Χατζηδιάκος αποτέλεσαν την τριάδα της άμυνας, ενώ Τσιμίκας, Ανδρούτσος, Μπουχαλάκης, Ζέκα και Μπακασέτας βρίσκονταν μπροστά. Δουβίκας και Παυλίδης ήταν το δίδυμο της επίθεσης.

Η Σουηδία μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πίεσε με το… καλημέρα, έχοντας δοκάρι μόλις στο 3ο λεπτό με τον Σβάλμπεργκ. Στο 28ο λεπτό, ήταν η σειρά της Ελλάδας να απειλήσει, με τον Παυλίδη να «πετάει» τεράστια ευκαιρία, καθώς άδειασε τον Λίντελεφ όμως έκανε ένα πολύ κακό πλασέ με τον Όλσεν να αποκρούει δύσκολα.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε όπως ακριβώς άρχισε το ματς, με τον Βλαχοδήμο να κάνει τεράστια απόκρουση στις καθυστερήσεις μετά από σουτ του Ισάκ, κρατώντας το μηδέν.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ και στο δεύτερο μέρος, όμως η Ελλάδα ήταν αυτή που βρήκε τη λύση στο 67ο λεπτό. Οι ρόλοι σε σχέση με το ματς κόντρα στο Κόσοβο αντιστράφηκαν, με τον Παυλίδη να δίνει την ασίστ στον Μπακασέτα, ο οποίος με εκπληκτική ενέργεια έφτασε απέναντι από τον Όλσεν, πλασάροντας για το 1-0.

Το μομέντουμ ήταν υπέρ της ομάδας του Φαν’τ Σχιπ, όπως και η τύχη, αφού στο 67ο λεπτό, οι Σουηδοί είχαν νέο δοκάρι, με τον Κλάεσον αυτή τη φορά να χάνει μεγάλη ευκαιρία να φέρει στα ίδια το ματς.

Η είσοδος του Χρήστου Τζόλη έδωσε άλλη πνοή στην Εθνική μας ομάδας, με τον νεαρό πρώην ποδοσφαιριστή του ΠΑΟΚ, να βγαίνει ταχύτατα στην αντεπίθεση και να… σερβίρει έτοιμο γκολ στον Παυλίδη που απλά έσπρωξε στα δίχτυα για μπάλα για το 2-0. Το γκολ αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιτ, ωστόσο ύστερα από εξέταση στο VAR μέτρησε, με την γαλανόλευκη να βρίσκεται μία ανάσα από μία μεγάλη νίκη.

Δύο λεπτά αργότερα, η Σουηδία κατάφερε να μειώσει στο σκορ με τον Κουέισον και το ματς έγινε… ροντέο, με τα λεπτά που ακολούθησαν να είναι ιδιαίτερα βασανιστικά. Οι φιλοξενούμενοι πολιόρκησαν την περιοχή, όμως η Ελλάδα στάθηκε όπως έπρεπε και με εξαιρετική άμυνα κράτησε το υπέρ της σκορ και πήρε τρεις βαθμούς που μπορεί να αποδειχθούν «χρυσάφι».

ΕΛΛΑΔΑ (Τζον Φαν’τ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τζαβέλλας, Ανδρούτσος, Ζέκα, Μπουαλάκης, Τσιμίκας, Μπακασέτας, Παυλίδης (90’+5′ Βρουσάι), Δουβίκας (71′ Τζόλης).

ΣΟΥΗΔΙΑ (Γιαν Άντερσον): Όλσεν, Γιόχανσον (77′ Κραφτ), Ελάντερ (88′ Ντάνιελσον), Λίντελεφ, Αουγκούστινσον, Κλάεσον (77′ Κάρλσον), Όλσον, Σβάνμπεργκ, (66′ Κουάισον) Φόρσμπεργκ, Κουλουσέβσκι (88′ Τέλιν), Ίσακ.