ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Απόλλων Λεμεσού – ΑΠΟΕΛ 3-2: Νίκη τίτλου και γκολ ο Μαυρίας

Ο Απόλλων Λεμεσού νίκησε τον ΑΠΟΕΛ και έκανε άλμα τίτλου σε ματς που είχε χαρακτήρα τελικού. Σκόραρε ο Χάρης Μαυρίας.

Ήταν το ματς που περίμενε όλη η Κύπρος για να μάθει σε μεγάλο βαθμό τον πρωταθλητή. Απόλλων Λεμεσού και ΑΠΟΕΛ έδωσαν μία εξαιρετική ποδοσφαιρική παράσταση. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 3-2, πήγαν στο +4 στη βαθμολογία και φουλάρουν για τον τίτλο. Στους πρωταγωνιστές ήταν ο Χάρης Μαυρίας.

Ο αγώνας είχε γρήγορο ρυθμό και αρκετές φάσεις από τα πρώτα λεπτά. Καλύτερα ξεκίνησε ο ΑΠΟΕΛ, είχε δύο ευκαιρίες και ένα ακυρωθέν γκολ. Ωστόσο, στο 20′ ο Πίττας άνοιξε το σκορ και δέκα λεπτά μετά ο Μαυρίας έκανε το 2-0 μετά από σοβαρό λάθος του Νεόφυτου Μιχαήλ, πρώην τερματοφύλακα του ΠΑΣ Γιάννινα και του Αστέρα Τρίπολης.

Εκείνος που μείωσε ήταν ο Σάτσιας στο 61′ και με τον ΑΠΟΕΛ να πιέζει για την ισοφάριση ο Απόλλων βρήκε στο 72′ το 3-1 με τρομερό τελείωμα του Γιάνγκα. Τρία λεπτά μετά ο Ορκιασβίλι έβαλε γκολάρα, αλλά το 3-2 έμεινε έως το φινάλε.

Η ομάδα του Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ δεν μπορούσε να νικήσει εδώ και εννιά σερί παιχνίδια, αλλά το σερί έσπασε την κατάλληλη στιγμή. Απομένουν δύο αγωνιστικές και θα πρέπει να αυτοκτονήσει ο Απόλλων για να χάσει το πρωτάθλημα. Ενδεκαδάτος ήταν ο Μαυρίας, που βγήκε αλλαγή στο 78′, από τον πάγκο είδε όλο το παιχνίδι ο Χρήστος Αλμπάνης. Εκτός αποστολής έμεινε ο Τάσος Αυλωνίτης λόγω ενοχλήσεων.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Απόλλων Λεμεσού – ΑΠΟΕΛ 3-2: Νίκη τίτλου και γκολ ο Μαυρίας», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.