ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Έλληνες του εξωτερικού: Εντυπωσιακός ο σκόρερ Sokratis! (vids)

Έλληνες του εξωτερικού

Έλληνες του εξωτερικού: Τις αμυντικές του ικανότητες τις ξέραμε, ώρα να ανακαλύψουμε και τις επιθετικές! Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος σκόραρε 1 φορά, αν δεν υπήρχε το VAR ίσως να μέτραγε και 2ο, με το τελικό αποτέλεσμα όμως να μην το αφήνει ευχαριστημένο.

Για να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή, η Άρσεναλ βρέθηκε να προηγείται με 2-0 στο πρώτο δεκάλεπτο της Κρίσταλ Πάλας, με τον Έλληνα αμυντικό να ανοίγει το σκορ στο 7ο λεπτό όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, από μεριάς γηπεδούχων, η άμυνα της Κρίσταλ Πάλας δεν κατάφερε να διώξει τη μπάλα και ο Σωκράτης με έξυπνο αριστερό σουτ, νίκησε από κοντά τον Γκουαΐτα.

Μάλιστα, ο… γκολτζής Έλληνας στόπερ δεν σταμάτησε εκεί μιας και με το σκορ στο 2-2, σκόραρε και πάλι, όμως το γκολ του ακυρώθηκε μέσω VAR ως επιθετικό φάουλ, με τον ίδιο αργότερα να κατακεραυνώνει τη χρήση που γίνεται στην Πρέμιερ Λιγκ.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Ο Χατζηδιάκος δεν… ψήνεται να έρθει από τα μέρη μας

Όπως και να χει, o Sokratis έδωσε δείχνει να βρίσκει ξανά τον εαυτό του περίπου 1 μήνα μετά το δύσκολο διάστημα όπου ο Ουνάι Έμερι δεν φάνηκε να τον στηρίζει αρκετά, όταν ανακοίνωνε την αποστολή για την πρεμιέρα με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, αφήνοντα τον εκτός 18άδας και σύμφωνα με τα ρεπορτάζ, χωρίς να υπάρχει κάποιο πρόβλημα τραυματισμού.

Έλληνες του εξωτερικού: έλεγχος απόδοσης

Ο ΚΑΛΟΣ

ΤΑΣΟΣ ΑΥΛΩΝΙΤΗΣ – ΣΤΟΥΡΜ ΓΚΡΑΤΣ

Ούτως ή άλλως έχει κερδίσει απολύτως την εμπιστοσύνη του προπονητή του, καθώς αποτελεί βασική επιλογή για το κέντρο της άμυνας, δίχως να έχει χάσει λεπτό τη φετινή σεζόν. Παράλληλα, ήταν από τους κορυφαίους στη νίκη με 4-0 εκτός έδρας επί της Σεντ Πόλτεν, με την πολύ καλή παρουσία του Χαλκιδαίου αμυντικού να επιβεβαιώνεται και από το γεγονός πως βρέθηκε στην καλύτερη ενδεκάδα της 12ης αγωνιστικής του Αυστριακού πρωταθλήματος.

Ο ΚΑΚΟΣ

ΚΩΣΤΑΣ ΜΗΤΡΟΓΛΟΥ – ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ

Η διακοπή για τις εθνικές ομάδες φαίνεται να αποσυντόνισε με κάποιο τρόπο την Αϊντχόφεν, που στα 3 τελευταία παιχνίδια έχει 1 ισοπαλία και 2 ήττες, δίχως να σκοράρει. Ο Έλληνας επιθετικός πέρασε ως αλλαγή στο ημίχρονο της βαριάς εντός έδρας ήττας με 4-0 από την Άλκμααρ, δίχως όμως να μπορέσει να βοηθήσει επιθετικά.

Ο… ΑΣΗΜΟΣ

ΟΡΕΣΤΗΣ ΚΙΟΜΟΥΡΤΖΟΓΛΟΥ – ΧΕΡΑΚΛΕΣ

Ο 21χρονος μέσος με γερμανικό διαβατήριο αλλά ελληνική καταγωγή αποτελεί ένα από τα πιο χρήσιμα «εργαλεία» του Φρανκ Βόρμουθ, έχοντας μείνει στον πάγκο μόλις σε 1 παιχνίδι του φετινού ολλανδικού πρωταθλήματος. Έπαιξε ξανά σε ολόκληρο το 90λεπτο της μεγάλης νίκης (4-0) επί της Τσβόλε, που την ανέβασε στην 7η θέση, που οδηγεί στα πλέι οφ για το Γιουρόπα Λιγκ.

THAT’S MY BOY

ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΧΑΤΖΗΔΙΑΚΟΣ – ΑΛΚΜΑΑΡ

Ήταν ο μεγάλος νικητής στην… ελληνική μονομαχία με τον Κώστα Μήτρογλου και μάλιστα με το θριαμβευτικό 4-0. Ο 22χρονος κεντρικός αμυντικός έπαιξε σε όλο το 90λεπτο, ελπίζοντας πως μπορεί να αποτελέσει μία νέα αρχή για εκείνον. Να σημειωθεί πως έπειτα από την περσινή χρονιά, που λογιζόταν ως βασικός, τα πράγματα σταδιακά άρχισαν να αλλάζουν, αφού ο νέος κόουτς, το έβαλε στο περιθώριο.

ΠΑΡΤΟ ΑΛΛΙΩΣ

ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΑΜΒΟΥΡΓΟ

Στα άκρα έχει πλέον οδηγηθεί η σχέση του με τη διοίκηση του Αμβούργου, καθώς ο Έλληνας αμυντικός είναι δυσαρεστημένος από την αγωνιστική μεταχείριση του στη γερμανική ομάδα και έτσι ζήτησε μεταγραφή για τον Ιανουάριο. Βεβαίως, το μεσοδιάστημα μέχρι τη χειμερινή μεταγραφική περίοδο δεν θα πρέπει να περάσει ανεκμετάλλευτη, μιας και… όλα ανατρέπονται.

ΓΙΑ ΔΕΣ

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΑΧΤΣΙΔΗΣ – ΛΕΤΣΕ

Αγωνίστηκε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι σε ολόκληρο το 90λεπτο στην εντός έδρας ισοπαλία με τη Γιουβέντους, παίρνοντας έτσι έναν υπέρ πολύτιμο βαθμό στη «μάχη» της παραμονής. Να σημειωθεί πως πρόκειται για ακόμη ένα σημαντικό αποτέλεσμα, καθώς την περασμένη αγωνιστική… σόκαρε τη Μίλαν, ισοφαρίζοντας στις καθυστερήσεις.

ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

ΤΑΣΟΣ ΔΩΝΗΣ – ΡΕΜΣ

Εμεινε πίσω λόγω του τραυματισμού του, έχοντας πραγματοποιήσει έως τώρα 6 εμφανίσεις με τη φανέλα της γαλλικής ομάδας. Στην εντός έδρας ισοπαλία με τη Νιμ, στην οποία χάθηκε η ευκαιρία για τη Ρεμς να ανέβει 2η, μπήκε ως αλλαγή στο 71ο λεπτό, ωστόσο δεν μπόρεσε να σκοράρει για να χαρίσει στην ομάδα του τη νίκη.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Έλληνες του εξωτερικού: Εντυπωσιακός ο σκόρερ Sokratis! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.