ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Έλληνες του εξωτερικού: Κολοβέτσιος, τώρα και σκόρερ

Τι έκαναν τα πατριωτάκια μας στα γήπεδα της Ευρώπης αυτό το Σαββατοκύριακο; Το Sportime περνάει από... ακτινογραφία τους Έλληνες του εξωτερικού! Σκόρερ ο Κολοβέτσιος.

Έλληνες του εξωτερικού: Ο εβδομαδιαίος έλεγχος απόδοσης των πεπραγμένων των συμπατριωτών μας στα γήπεδα της Ευρώπης.

Ο Δημήτρης Κολοβέτσιος πέτυχε το πρώτο του φετινό τέρμα την τουρκική Super Lig. Δίχτυα βρήκε και ο Νίκος Καλτσάς στην Κύπρο, όπως και ο Χαράλαμπος Μακρίδης στη Γερμανία.

Ο Παναγιώτης Ταχτσίδης μοιράζει τη μία ασίστ μετά την άλλη, ενώ ο Τάσος Δώνης απέκτησε πάτημα να ελπίζει σε μια «δεύτερη ζωή» στη Ρεμς. Αυτά και πολλά άλλα, παρακάτω!

Έλληνες του εξωτερικού: Έλεγχος απόδοσης

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΛΟΒΕΤΣΙΟΣ – ΚΑΪΣΕΡΙΣΠΟΡ

Ενώνοντας επιμονή, προσήλωση, αντανακλαστικά και πάθος, άνοιξε το σκορ για την ομάδα του στην Πόλη. Δεν συνδυάστηκε με νίκη (2-2). Η Φενερμπαχτσέ ισοφάρισε στο 9ο (!) λεπτό των καθυστερήσεων, με πέναλτι. Γιατί αυτό είναι πρόβλημα;

Αφήνουμε να μας τα πει ο συμπατριώτης μας: «Ο διαιτητής υπέδειξε 5 λεπτά καθυστερήσεων. Το πέναλτι όμως, καταλογίστηκε στο 90’+6’. Πιστεύω πως αυτό είναι μιας μορφής έλλειψη σεβασμού», είπε, μια δήλωση που συζητήθηκε αρκετά στη γειτονική χώρα.

Να σημειώσουμε πως η Καϊσερίσπορ είχε… καντάρια τύχης σε αυτό το παιχνίδι. Οι αντίπαλοι σημάδεψαν 4 (!) φορές το δοκάρι. Μία εξ αυτών με τον Δημήτρη Πέλκα – κρίμα, θα ‘ταν γκολάρα. Ο Έλληνας εξτρέμ πάντως, συμμετείχε κομβικά στη φάση που έφερε τη μείωση (85’).

Δείτε ΕΔΩ το γκολ του και τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης

Ο ΚΑΛΟΣ

ΝΙΚΟΣ ΚΑΛΤΣΑΣ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ

Βγήκε πρώτος στην μπάλα και με καρφωτή κεφαλιά αξιοποίησε σέντρα του Κορέια. Το 2ο του γκολ στη σεζόν. Αρκετό για την επαγγελματική νίκη της Ανόρθωσης κόντρα στην Πάφο (1-0), που την ανέβασε στην πέμπτη θέση της κατάταξης.

Ο ΚΑΚΟΣ

ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΥΤΡΟΥΜΠΗΣ – ΟΥΙΠΕΣΤ

Φέρει σημαντικη ευθύνη στο πρώτο από τα δύο γκολ που δέχτηκε η Ούπιεστ, χάνοντας από την Πούσκας (2-1). Έπρεπε να καθαρίσει τη φάση. Δεν πήδηξε για κεφαλιά, έχασε τη μονομαχία και στη συνέχεια ήρθε η… αρχή του κακού.

ΚΑΙ Ο ΑΣΗΜΟΣ

ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ – ΡΕΓΚΕΝΣΜΠΟΥΡΓΚ

Δεύτερο γκολ στη φετινή Τσβάιτελιγκα για τον 25χρονο ομογενή. Στο 90’ περιόρισε την έκταση της ήττας της ομάδας του από τη Χάνσα Ρόστοκ, στο τελικό 3-2.

THATS MY BOY

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΑΧΤΣΙΔΗΣ – ΑΛ ΦΕΪΧΑ

Από ασίστ σε ασίστ το πάει στη Σαουδική Αραβία. Η ποιότητά του ξεχωρίζει. Στο 73ο λεπτό σέρβιρε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση της Αλ Φέιχα με την Αλ Χαζμ (1-0).

Ο ΒΡΑΧΟΣ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ – ΣΠΕΤΣΙΑ

Συνεισέφερε τα μέγιστα στο 1-0 επί της Τορίνο και παράλληλα πρώτο clean sheet της σεζόν για τη Σπέτσια. Κρίμα που θα χάσει το επόμενο ματς, συμπλήρωσε κάρτες.

Ο Τιάγκο Μότα του έχει δώσει αρκετές ελευθερίας στο πώς κινείται. Με ή χωρίς την μπάλα. Στην πράξη, γίνεται συχνά αυτός που ορίζει τη «γεωμετρία» των υπολοίπων στα μετόπισθεν.

ΠΑΡΤΟ ΑΛΛΙΩΣ

ΤΑΣΟΣ ΜΠΑΚΑΣΕΤΑΣ – ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ

Επιβεβαιωθήκαν, δυστυχώς, κάποια ανησυχητικά σημάδια ότι το σώμα του είχε αρχίσει να καταπονείται. Ένας τραυματισμός τον έκανε να μην το πάει παραπέρα από το 31ο λεπτό στο γήπεδο της Μπεσίκτας.

Η Τραμπνζοσπόρ πάντως, τα κατάφερε και χωρίς τον ηγέτη της. Πήρε σπουδαία νίκη (2-1), εδραιώθηκε στην κορυφή. Κομβικός για το θρίαμβο υπήρξε ο Μανώλης Σιώπης. Που αντικατέστησε τον «Μπάκα», ο οποίος σύμφωνα με τα τουρκικά ΜΜΕ πάει για 3 εβδομάδες εκτός.

ΓΙΑ ΔΕΣ

ΤΑΣΟΣ ΑΥΛΩΝΙΤΗΣ – ΑΣΚΟΛΙ

Έχει παγιώσει τη θέση του στην 11άδα της Άσκολι. Βγάζει το ένα 90λεπτο μετά το άλλο. Τελευταίο χρονικά αυτό κατά το 2-1 επί της Βιντσέντζα. Λίγες ημέρες αφότου είχε βγει μπροστά με… αρχηγικές δηλώσεις, δίνοντας το σύνθημα για τη νίκη.

ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

ΑΡΓΥΡΗΣ ΚΑΜΠΕΤΣΗΣ – ΒΙΛΕΜ

Σε ολιγόλεπτες συμμετοχές από τον πάγκο αρκείται μέχρι στιγμής στην Ολλανδία. Στο εντός έδρας παιχνίδι με τη Σπάρτα Ρότερνταμ πέρασε αλλαγή στο 62’. Η Βίλεμ γνώρισε βαριά ήττα (3-0). Στην απέναντι πλευρά, ο Γιάννης Μασούρας έβγαλε για δεύτερη φορά φουλ 90λεπτο. Ήταν μάλιστα αρκετά καλός.

LIMIT UP

ΤΑΣΟΣ ΔΩΝΗΣ ΡΕΜΣ

Δύο εβδομάδες μετά την ήττα στο ντέρμπι με την Τρουά, έπαιξε ξανά βασικός. Kόντρα στη Μονακό, αυτή τη φορά. Αντικαταστάθηκε στο 65’ μόνο και μόνο επειδή κουράστηκε κι επειδή ο προποντηής του ήθελε να ενισχύσει το κέντρο. Ήταν, άλλωστε, ο μοναδικός που απειλούσε επιθετικά.

Το ζεστό χειροκρότημα της εξέδρας όταν βγήκε ήταν η πιο γλυκιά ανταμοιβή. Κι ελπίδα πως το μέλλον θα ‘ναι ακόμα καλύτερο για τον 25χρονο Έλληνα. Για την ιστορία, το ματς έληξε ισόπαλο δίχως γκολ.

Έλληνες του εξωτερικού: Διαβάστε ΕΔΩ τον προηγούμενο έλεγχο απόδοσης

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Έλληνες του εξωτερικού: Κολοβέτσιος, τώρα και σκόρερ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.