ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Έλληνες του εξωτερικού: Ο Πέλκας δήλωσε ξανά παρών, Παυλίδης και Σιόβας σε killer mode στην Ολλανδία (Vids)

Τι έκαναν τα πατριωτάκια μας στα γήπεδα του κόσμου αυτό το Σαββατοκύριακο; Το Sportime περνάει από... ακτινογραφία τους Έλληνες του εξωτερικού. Πέλκας, Παυλίδης και Σιόβας μεταξύ των πολλών που ξεχώρισαν θετικά.

Έλληνες του εξωτερικού: Ο εβδομαδιαίος έλεγχος απόδοσης των πεπραγμένων των συμπατριωτών μας στα γήπεδα εκτός συνόρων.

Εβδομάδα-όνειρο για πολλούς από τους Έλληνες του εξωτερικού αυτή που μόλις αφήσαμε πίσω μας. Ο Δημήτρης Πέλκας ελπίζει να όρισε την αφετηρία μιας διαφορετικής στράτας στη Φενερμπαχτσέ επιστρέφοντας στα γκολ. Ο Βαγγέλης Παυλίδης ήταν on fire για την Άλκμααρ (δύο γκολ), ενώ ο Δημήτρης Σιόβας, αν και αμυντικός, εκτέλεσε σαν φορ ολκής κάνοντας πανευτυχείς τους ανθρώπους της Φορτούνα Σιτάρντ.

Συνεχίζει να σκοράρει ο Γιώργος Γιακουμάκης με τη Σέλτικ, ενώ γκολ βρήκαν και δύο όχι και τόσο γνωστοί συμπατριώτες μας, ο Γιάννης Παπανικολάου στην Πολωνία και ο Κυριάκος Σαββίδης στη Σλοβακία.

Αυτά και πολλά πολλά ακόμη, έπονται!

Έλληνες του εξωτερικού: Έλεγχος Απόδοσης

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΕΛΚΑΣ – ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ

Με τον Βίτορ Περέιρα δεν βρήκε ποτέ κώδικα επικοινωνίας. Άσπρο ο ένας, μαύρο ο άλλος. Μοιραία, ξέπεσε σε δεύτερο ρόλο, εγκλωβίστηκε στον αρνητισμό, βρέθηκε ως και υποψήφιος για μεταγραφή. Η αποχώρηση όμως του Πορτογάλου προπονητή αλλάζει το σκηνικό για τον Έλληνα διεθνή άσο. Του δίνει την ευκαιρία να ορίσει αυτός τις λέξεις του σεναρίου.

Το γκολ του, νικητήριο για τη Φενέρ στο γήπεδο της Γκιρενσούσπορ (2-1), έχει χαρακτήρα λυτρωτικό. Το είχε πραγματικά μεγάλη ανάγκη. Και ήταν και έργο έκλεκτο. Όλο το γήπεδο διέσχισε σχεδόν, πριν αφήσει άγαλμα τον αντίπαλο κίπερ σε μια φάση που υπέγραψε από την αρχή ως το τέλος. Έχοντας μπει ως αλλαγή στο ημίχρονο, υπήρξε καθοριστικός επτά μόλις λεπτά αργότερα.

«Στο ποδόσφαιρο όπως και στη ζωή, υπάρχουν τα πάνω και κάτω. Το σημαντικό είναι να διατηρείς την ισορροπία», έλεγε τις προάλλες ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ και αυτή η (σωστή) νοοτροπία είναι ενθαρρυντική για τη συνέχεια της πορείας του.

Στην Πόλη και μόνο έχει βιώσει πολύ δυνατά αυτά τα σκαμπανεβάσματα. Από ήρωας και αγαπημένο παιδί της εξέδρας (με 7 γκολ και 8 ασίστ στο περσινό πρωτάθλημα), έφτασε να αποδοκιμάζεται, ενώ μέχρι πρότινος τα στατιστικά του ήταν «κλειδωμένα» στο ένα γκολ.

Σαφώς μπορεί να επιστρέψει στην περίοδο των μελιών. Άλλωστε όπως το έχει θέσει: «Αγαπώ το ποδόσφαιρο, είναι η ζωή μου». Μέρα που ‘ναι, Αγιοβαλεντινιάτικα δηλαδή, ταιριάζει ταμάμ!

Δείτε ΕΔΩ το γκολ του Πέλκα και στιγμιότυπα από την αναμέτρηση

Ο ΚΑΛΟΣ

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ – ΑΛΚΜΑΑΡ / ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΙΑΚΟΥΜΑΚΗΣ – ΣΕΛΤΙΚ

Δύο γκολ στην ευρεία εκτός έδρας νίκη (4-1) κόντρα στην Γκόου Αχέντ Ίγκλς, άγγιξε και το χατ τρικ, έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες. Στα 14 τέρματα και 6 ασίστ ο απολογισμός του φέτος, σε όλες τις διοργανώσεις, έχει δηλαδή συμμετοχή σε γκολ ανά 118 αγωνιστικά λεπτά. Απαντάει έτσι εμφατικά σε όσους τον αμφισβήτησαν, βελτιώνεται σταθερά.

Σημειωτέο ότι η τεσσάρα για την ΑΖ ήρθε άνευ του Παντελή Χατζηδιάκου (απουσίαζε λόγω καρτών) με τον αντικαταστάτη του Έλληνα στόπερ (Μπέουκεμα) να κάνει πολύ καλό ματς – απλώς το σημειώνουμε. Για τους ηττημένους, ο Γιάννης-Φοίβος Μπότος αγωνίστηκε 55 λεπτά, χωρίς να κάνει κάτι ανάλογο με αυτό της περασμένης εβδομάδας, όταν και σκόραρε στη νίκη-πρόκριση (2-0) επί της Ναϊμέχεν στο Κύπελλο Ολλανδίας.

Στη Σκωτία, ο Γιώργος Γιακουμάκης συνέχισε στον… ενάρετο δρόμο που έχει χαράξει τελευταία. Σκόρερ του 2ου τέρματος της Σέλτικ στην άνετη νίκη-πρόκριση με 4-0 επί της Ρέιθ Ρόβερς. Περισσότερο από αυτό κρατάμε το πόσο μέσα από τη ψυχή του το πανηγύρισε. Τι ωραία εικόνα…

Ο ΚΑΚΟΣ

ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΕΟΦΥΤΙΔΗΣ – ΖΛΑΤΕ ΜΟΡΑΒΤΣΕ

Ο άλλοτε παίκτης των ακαδημιών του Ολυμπιακού, Γιώργος Νεοφυτίδης έκανε ντεμπούτο στη Ζλάτε Μοράβτσε, αλλάζοντας ομάδα όχι και χώρα (μέχρι πρότινος αγωνιζόταν στη Ζέμπλιν Μιχάλοβτσε) όμως αποβλήθηκε με δύο κίτρινες, στο 49’ και το 67’, στο ντέρμπι ουραγών με την Λιπτόβσκι Μικούλας. Το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι τέλους.

Από το κακό στο χειρότερο πάει η Στουτγάρδη στην Bundesliga (αν συνεχίσει έτσι δεν θα ‘ναι για πολύ ακόμη εκεί…) και συμπαρασύρει σε αυτήν την αγωνιστική πτώση και τον Ντίνο Μαυροπάνο. Ο Έλληνας στόπερ ζορίστηκε πολύ κόντρα στους επιθετικούς της Λεβερκούζεν, το τελικό 4-2 μεταφέρει το πόσο.

Ούτε ο Μπάμπης Λυκογιάννης ήταν καλός για την Κάλιαρι, πέρασε απαρατήρητος στα 59 λεπτά που αγωνίστηκε στο Έμπολι (1-1).

ΚΑΙ Ο ΑΣΗΜΟΣ

ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΣΑΒΒΙΔΗΣ – ΣΠΑΡΤΑΚ ΤΡΝΑΒΑ

Ένας άλλος Έλληνας της Σλοβακίας ακούστηκε επίσης έντονα, αλλά για καλό αυτός. Ακολουθούσε την αντεπίθεση, όταν του στρώθηκε η μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής. Το «μπουμπούνισε» και ισοφάρισε, γράφοντας το τελικό 1-1 στο ματς της Σπάρτακ Τρνάβα με την DAC.

THAT’S MY BOY

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΙΟΒΑΣ – ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΣΙΤΑΡΝΤ

Προωθήθηκε για κεφαλιά για κόρνερ, δεν προέκυψε, αλλά έμεινε σε θέση φορ στην καρδιά της περιοχής και πολύ καλά έκανε! Η μπάλα στρώθηκε μπροστά του, δεν το σκέφτηκε στιγμή, εκτέλεσε, μέσα. Ο Δημήτρης Σιόβας, στη δεύτερη εμφάνισή του με τη φανέλα της Φορτούνα Σιτάρντ, ήταν σωτήριος στο 82ό λεπτό. Sweet Greek Dreams, όπως σχολίασε στο Twitter της η ολλανδική ομάδα καληνυχτίζοντας μετά το ματς!

Ο Έλληνας αμυντικός υπέγραψε έτσι το διπλό (1-0) στο Χρόνιγχεν, αποτέλεσμα που μπορεί να ζυγίζει χρυσάφι στη σούμα της σεζόν και στην τιτάνια προσπάθεια για την παραμονή. Πρώτος έτρεξε να τον αγκαλιάσει ο Ανδρέας Σάμαρης. Βρέθηκαν και οι δύο σε αυτή τη γωνιά των Κάτω Χωρών μάλλον εξ ανάγκης, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν κάνουν και το παν για να αντλήσουν το μέγιστο από την εμπειρία. Παίζουν και πλάι πλάι στην άμυνα, σε σύστημα με τρία στόπερ.

Πάμε και λίγο στην Ιταλία, για να πούμε ένα «μπράβο», ο Γιώργος Κυριακόπουλος «έσβησε» τον Κάρσντορπ στο 2-2 της Σασουόλο με τη Ρόμα, κάνοντας κουμάντο στην αριστερή πλευρά (του).

ΠΑΡΤΟ ΑΛΛΙΩΣ

ΚΩΣΤΑΣ  ΛΑΜΠΡΟΥ – ΤΣΒΟΛΕ

Για την εμπειρία του, δεν δικαιολογείται. Εύκολη φάση, η μπάλα όμως του έφυγε μέσα από τα χέρια, χτύπησε στο πόδι του και το αυτογκόλ ήρθε χωρίς να το πολυκαταλάβει. Γενικώς ήταν μια «φορτωμένη» βραδιά για τον Έλληνα γκολκίπερ αφού δέχτηκε ακόμα δυο γκολ. Στα οποία δεν φέρει πάντως ευθύνη (πέναλτι, το ένα). Και στην τελική, μικρό το κακό αφού η Τσβόλε έφαγε μεν πολλά, αλλά έβαλε περισσότερα (4-3) ως φιλοξενούμενη της Καμπούρ.

ΓΙΑ ΔΕΣ

ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ – ΡΑΚΟΒ

Σκάρτα 15 δευτερόλεπτα είχαν περάσει από τη σέντρα, όταν με σκαστό σουτ όρισε την αρχή και… φινάλε (1-0) στο εκτός έδρας παιχνίδι της Ράκοβ με την Ραντόμιακ. Ήταν το πρώτο του γκολ στην Πολωνία, από το Μάρτιο του 2019 είχε να σκοράρει, τότε ακόμη αγωνιζόταν στον Πλατανιά. Μετά πήγε στον Πανιώνιο και ύστερα γλυκιά ξενιτιά, τα πάει πολύ καλά στην EkstraKlasa.

Στην Ουγγαρία, ο Γιώργος Κουτρουμπής βγήκε αλλαγή στο ημίχρονο για την Ούιπεστ στο παιχνίδι με την Κισβάρντα (0-0), λόγω τραυματισμού.

ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ, ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΖΟΛΗΣ – ΝΟΡΙΤΣ

Τέσσερα συνεχόμενα ματς στον πάγκο (τρία για το πρωτάθλημα, ένα για το Κύπελλο), το δίδυμο των Ελλήνων της Νόριτς δεν διάγει καλές ημέρες στο Νησί. Τουλάχιστον είδαν από… πρώτο τραπέζι πίστα, το σόου της Μάντσεστερ Σίτι (4-0).

Δεν ήταν ευχάριστο το ΣΚ ούτε για τον Δημήτρη Λημνιό και την Τβέντε, προς υπεράσπισή του(ς) ο πήχης δυσκολίας ήταν πολύ ψηλά, ο Άγιαξ μοιράζει… ταπεινώσεις δεξιά αριστερά, αυτή ήταν ακόμη μία (5-0). Ο συμπατριώτης μας αγωνίστηκε 68 λεπτά στο Άμστερνταμ.

Έλληνες του εξωτερικού: Διαβάστε ΕΔΩ τον προηγούμενο Έλεγχο Απόδοσης

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Έλληνες του εξωτερικού: Ο Πέλκας δήλωσε ξανά παρών, Παυλίδης και Σιόβας σε killer mode στην Ολλανδία (Vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.