ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Έλληνες του Εξωτερικού: Παίρνει… μπρος ο Λυκογιάννης!

Έλληνες του Εξωτερικού: Έχει περάσει δύσκολα φέτος. Για την ακρίβεια, έχασε 13 παιχνίδια πρωταθλήματος, λόγω ενός προβλήματος τραυματισμού που τον ταλαιπωρούσε. Από το νέο έτος, ωστόσο, φαίνεται σε καλύτερη κατάσταση. Ο Μπάμπης Λυκογιάννης δεν έχει τον χρόνο συμμετοχής που θέλει στην Κάλιαρι. Όμως, για πρώτη φορά φέτος «ίδρωσε» σε δύο σερί παιχνίδια. Πρώτα χρησιμοποιήθηκε ως...

Έλληνες του Εξωτερικού: Έχει περάσει δύσκολα φέτος. Για την ακρίβεια, έχασε 13 παιχνίδια πρωταθλήματος, λόγω ενός προβλήματος τραυματισμού που τον ταλαιπωρούσε. Από το νέο έτος, ωστόσο, φαίνεται σε καλύτερη κατάσταση.

Ο Μπάμπης Λυκογιάννης δεν έχει τον χρόνο συμμετοχής που θέλει στην Κάλιαρι. Όμως, για πρώτη φορά φέτος «ίδρωσε» σε δύο σερί παιχνίδια. Πρώτα χρησιμοποιήθηκε ως αλλαγή στο εκτός έδρας 1-1 με την Τορίνο, ενώ πριν από λίγες μέρες ήταν βασικός σε όλο το ματς κόντρα στη Φροζινόνε, σε ένα ματς όπου ο σύλλογος από τη Σαρδηνία κέρδισε 1-0 και ουσιαστικά «κλείδωσε» την παραμονή στη Σέριε Α.

Συγκριτικά με την περσινή σεζόν, ο 25χρονος αριστερός μπακ έχει αρκετά λιγότερο χρόνο. Ανήκει στην Κάλιαρι από τον Ιανουάριο του 2018 και στο περσινό μισό στην Ιταλία είχε 11 συμμετοχές, ενώ φέτος έχει μόλις εννιά. Υπάρχουν, όμως, ακόμη πέντε παιχνίδια για να πείσει τον προπονητή του να του δώσει κι άλλα ματς.

Ο ΚΑΛΟΣ

ΛΑΖΑΡΟΣ ΛΑΜΠΡΟΥ – ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΣΙΤΑΡΝΤ

Ακόμη ένα 90λεπτο για τον Έλληνα επιθετικό που ανήκει στον ΠΑΟΚ. Ο νεαρός άσος έδωσε την ασίστ στον Μαρκ Ντίμερς για το δεύτερο γκολ της Φορτούνα στη νίκη με 2-1 επί της Μπρέντα.

Ο ΚΑΚΟΣ

ΝΕΜΑΝΙΑ ΜΙΛΟΓΕΒΙΤΣ – ΒΟΪΒΟΝΤΙΝΑ

Ο γιος του Βλάνταν Μιλόγεβιτς παίρνει χρόνο στη Βοϊβόντινα, όμως τόσο αυτός, όσο και οι συμπαίκτες του ήταν αγνώριστοι στο ματς με τη Νάπρεντακ. Φυσιολογικά, λοιπόν, ήρθε η ήττα με 5-0 για τα πλέι οφ του σερβικού πρωταθλήματος.

… ΚΙ Ο ΑΣΗΜΟΣ

ΣΤΕΛΙΟΣ ΚΟΚΟΒΑΣ – ΜΠΟΧΟΥΜ

Όσο περνάει ο καιρός, τόσο περισσότερο χρόνο συμμετοχής παίρνει ο νεαρός αμυντικός. Η κανονική του θέση είναι στο κέντρο της άμυνας, όμως στο 0-0 κόντρα στη Ντάρμσταντ του Δημήτρη Γραμμόζη έπαιξε ως αριστερός μπακ.

THAT‘S MY BOY!

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΛΟΒΟΣ – ΟΜΟΝΟΙΑ

Γίνεται να ξεχωρίσει ένας παίκτης σε μια ομάδα όπου γνώρισε την ήττα με 5-2; Αν μιλάμε για τον Δημήτρη Κολοβό, γίνεται. Ο Έλληνας άσος πέτυχε ένα τρομερό γκολ, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του με 2-1, πριν η Νέα Σαλαμίνα κάνει την ανατροπή.

ΠΑΡΤΟ ΑΛΛΙΩΣ

ΤΑΣΟΣ ΔΩΝΗΣ – ΣΤΟΥΤΓΑΡΔΗ

Μπήκε αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού κόντρα στην Αουγκσμπουργκ, με τη Στουτγάρδη να χάνει 3-0 σε αυτό το σημείο. Ο Έλληνας εξτρέμ όχι μόνο δεν κατάφερε να φανεί απειλητικός, αλλά είδε την ομάδα του να δέχεται άλλα τρία τέρματα.

ΓΙΑ ΔΕΣ!

ΧΑΡΗΣ ΜΑΥΡΙΑΣ – ΟΜΟΝΟΙΑ

Ηταν κι αυτός βασικός στη βαριά ήττα με 5-2 από τη Νέα Σαλαμίνα. Πάντως, ο Μαυρίας είχε μπει δυνατά σε αυτό το ματς και πέτυχε το πρώτο γκολ της ομάδας του. Συγκεκριμένα, «τρύπωσε» στην άμυνα των «ερυθρόλευκων» και ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1.

ΣΤΑΘΕΡΗ ΑΞΙΑ

ΚΩΣΤΑΣ ΣΤΑΦΥΛΙΔΗΣ – ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ

Από τη στιγμή που ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού που τον ταλαιπωρούσε, έχει πάρει τα πάνω του. Ακόμη ένα 90λεπτο για τον Έλληνα αριστερό μπακ, ο οποίος διέπρεψε στο εντυπωσιακό 6-0 επί της Στουτγάρδης, με την Αουγκσμπουργκ να κάνει μεγάλο βήμα παραμονής.

ΙΔΡΩΣΑΝ ΚΙ ΑΥΤΟΙ

Ντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Ξεκίνησε βασικός στην ήττα με 3-2 από την Κρίσταλ Πάλας, ωστόσο αντικαταστάθηκε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Δημήτρης Νικολάου (Έμπολι): Ο νεαρός στόπερ πήρε ακόμη ένα 90λεπτο, όμως αυτή τη φορά, η ομάδα του γνώρισε την ήττα από τη ΣΠΑΛ με 4-2.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Λέτσε): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Περούτζια.

Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Έπαιξε σε όλο το ματς κόντρα στη Βιγιαρεάλ, αλλά η ομάδα του έχασε με 2-1.

Μάριος Βρουσάι (Βίλεμ): Ήταν στο αρχικό σχήμα της ομάδας του κόντρα στην Εξέλσιορ (1-1 τελικό), ωστόσο αντικαταστάθηκε στο 65’.

Τζέιμς Ευμορφίδης (Άλμερε):Έπαιξε βασικός, όμως η ομάδα του δεν απέφυγε την ήττα με 3-2 από την Ντόρντρεχτ εκτός έδρας.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Ήταν βασικός στην ήττα με 2-1 από τη Μπέβερεν, όμως αντικαταστάθηκε στο 76’.

Χάρης Χαρίσης (Κορτράικ):Πέρασε αλλαγή στο 72’ στη νίκη με 2-1 επί της Σερκλ Μπριζ.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός ως δεξί μπακ-χαφ στη νίκη με 4-0 επί της Μπέερσοτ.

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Έπαιξε σε όλο το ματς στη μεγάλη νίκη με 6-0 επί της Μαρίτιμο.

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Ήταν ο βασικός τερματοφύλακας της Μπενφίκα στο 6-0 με τη Μαρίτιμο.

Πραξιτέλης Βούρος (ΑΠΟΕΛ):Έπαιξε και στα 90 λεπτά στην ήττα με 1-0 από την ΑΕΚ Λάρνακας εκτός έδρας.

Γιάννης Φιρινίδης (Ερμής Αραδίππου): Βασικός τερματοφύλακας στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Αλκή Ορόκλινης.

Κωνσταντίνος Μπανούσης (Ερμής Αραδίππου): Έπαιξε και στα 90 λεπτά κόντρα στην Αλκή Ορόκλινης.

Σωκράτης Φυτανίδης (Ένωση Νέων Παραλιμνίου): Βασικός στο κέντρο της άμυνας της ΕΝΠ στο 2-2 με την Ανόρθωση.

Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκιουτσού): Έπαιξε σε όλο το ματς απέναντι στην Κονιασπόρ (0-0 τελικό).

Ανδρέας Τάτος (Ελαζιγκσπόρ): Έπαιξε και στα 90 λεπτά στο ματς με την Χαταϊσπόρ (1-1).

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανιγιεσπόρ): Αγωνίστηκε στο πρώτο ημίχρονο στο 2-2 απέναντι στην Εσκισεχιρσπόρ.

Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός στην ήττα με 2-1 από τη Βολφσμπέργκερ εντός έδρας

Κοσμάς Γκέζος (Αούστρια Κλάγκενφουρτ): Έπαιξε και στα 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Βίνερ Νόισταντ.

Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Νόρτζελαντ.

Θοδωρής Μπέριος (Κισβάρντα): Έπαιξε 90 λεπτά στη νίκη με 1-0 επί της ΜΤΚ Βουδαπέστης εκτός έδρας.

Σταύρος Τσουκαλάς (Κισβάρντα): Αγωνίστηκε σε όλο το ματς κόντρα στην ΜΤΚ Βουδαπέστης.

Λάζαρος Ρότα (Ζέμπλιν Μιχαλόβσε):Έπαιξε σε όλο το ματς κόντρα στη Ντουνάισκα Στρέντα, όμως η ομάδα του έχασε 2-0.

Χρήστος Κουντουριώτης (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε):Ξεκίνησε βασικός, όμως αντικαταστάθηκε στο 71’ στο ματς με τη Ντουνάισκα Στρέντα.

Θανάσης Παπάζογλου (Ντινάμο Βουκουρεστίου): Ήταν στο αρχικό σχήμα στο 1-0 επί της Μποτοσάνι, όμως βγήκε αλλαγή στο 78’.

Γιώργος Κουτρουμπής (Κονκόρντια):Έπαιξε βασικός στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στην Ιάσι.

Γιώργος Μύγας (Ζαγκλέμπιε Σοζνόβιετς): Ξεκίνησε βασικός στο 2-2 με τη Μιέντζ, αλλά αντικαταστάθηκε μόλις στο 31’.

Γιάννης Ανέστης (Γκέτεμποργκ):Βασικός στη νίκη με 3-1 επί της Χέλσινμποργκ.

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Έπαιξε βασικός, αλλά η ομάδα του έχασε 3-2 από τη Σεπτέμβρι Σοφιας.

Θεόφιλος Κουρούπης (Βερέγια): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 3-0 από την Έταρ.

Βαγγέλης Πλατέλλας (Νέφτσι Μπακού): Έπαιξε για 71 λεπτά στη νίκη με 2-0 επί της Σαμπάχ.

Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ Φαϊχά): Αγωνίστηκε σε όλο το ματς με την Αλ Φαϊσαλί, όμως η ομάδα του έχασε με 4-3.

ΣΤΟΝ ΠΑΓΚΟ

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Είδε από τον πάγκο την ήττα με 3-0 από τη Νότιγχαμ Φόρεστ.

Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι):Είδε τον Οσπίνα να αγωνίζεται στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Αταλάντα.

Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Έμεινε στον πάγκο στο ματς κόντρα στη Μπάγερν (1-0 για τους Βαυαρούς).

Δημήτρης Διαμαντάκος (Ζανκτ Πάουλι): Είδε από τον πάγκο την ήττα με 3-0 από την Χάιντενχαϊμ.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ):Δεν χρησιμοποιήθηκε στην ήττα με 2-1 από τη Φέγενορντ.

Κώστας Λάμπρου (Άγιαξ): Στη… σκιά του Ονάνα ο Έλληνας κίπερ, ο οποίος είδε από τον πάγκο τη νίκη με 1-0 επί της Χρόνινχεν.

Ορφέας Λύτρας (Νέα Σαλαμίνα):Ο Έλληνας κίπερ κάθισε στον πάγκο στη μεγάλη νίκη με 5-2 επί της Ομόνοιας.

Γιάννης Ταραλίδης (Ερμής Αραδίππου): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην ήττα με 2-1 από την Αλκή Ορόκλινης.

Τάσος Λαγός (Ερμής Αραδίππου):Είδε από τον πάγκο την ήττα από την Αλκή Ορόκλινης.

Κώστας Μήτρογλου (Γαλατασαράι): Δεν αγωνίστηκε στη νίκη με 3-1 επί της Καϊσερισπόρ.

Γιώργος Κατσικάς (Ντινάμο Μπρεστ): Δεν πήρε χρόνο συμμετοχης στο εκτός έδρας 1-1 με την Ενερτζέτικ Μινσκ.

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Άρσεναλ): Έμεινε εκτός από την σοκαριστική ήττα κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας με 3-2.

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ):Είναι τραυματίας κι έμεινε εκτός από το ματς κόντρα στη Χάντερσφιλντ, με τη Γουότφορντ να επικρατεί 2-1.

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Δεν ήταν στην αποστολή στο εκτός έδρας 1-1 με την Ίντερ.

Πάνος Ρέτσος (Λεβερκούζεν):Δεν είναι ακόμη στο 100% κι έμεινε εκτός από το 2-0 επί της Νυρεμβέργης εκτός εδρας.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Εκτός αποστολής από το 1-1 κόντρα στην Άουε.

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Δεν ήταν με την αποστολή της ομάδας του στην ήττα με 2-1 στην έδρα της Μπορντό.

Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ):Λόγω ενός τραυματισμού έμεινε εκτός από το 1-1 κόντρα στην Εξέλσιορ.

Απόστολος Βέλλιος (Μπέβερεν):Εκτός πλάνων στη νίκη με 2-1 επί της Μουσκρόν.

Νίκος Ιωαννίδης (Μαρίτιμο):Εκτός αποστολής από την ήττα με 6-0 από την Μπενφίκα.

Σάββας Γκέντσογλου (ΑΠΟΕΛ): Είναι τραυματίας κι έμεινε εκτός από την ήττα με 1-0 από την ΑΕΚ Λάρνακας.

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλανιασπόρ): Ήταν εκτός από τη νίκη με 1-0 επί της Φενερμπαχτσέ.

Γιώργος Γεωργιάδης (Ελαζιγκσπόρ): Δεν ήταν στην αποστολή στην ήττα με 2-1 απο την Ανκαρασπόρ.

Ταξιάρχης Φούντας (Ζανκτ Πέλτεν): Λόγω τραυματισμού, έχασε το ματς με την Σάλτσμπουργκ (1-1)

Άρης Σοϊλέδης (Μποτοσάνι):Εκτός αποστολής από την ήττα με 1-0 από τη Ντινάμο Βουκουρεστίου.

Γιώργος Κατίδης (Πρίμπραμ):Δεν ήταν στην αποστολή στο 1-1 κόντρα στην Βικτόρια Πλζεν.

Γιάννης Μυστακίδης (Γκόρνικ Ζάμπρζε): Έμεινε εκτός από τη νίκη με 1-0 κόντρα στην Άρκα Γκντίνια.

Κωνσταντίνος Δημητρίου (Βασιλεία): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εκτός έδρας νίκη με 3-0 κόντρα στη Σιόν.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Έλληνες του Εξωτερικού: Παίρνει… μπρος ο Λυκογιάννης!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.