ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Έλληνες του Εξωτερικού: Μια άμυνα μόνος του ο Αυλωνίτης!

Από την αβεβαιότητα στη σταθερότητα. Κι όλα αυτά μέσα σε λίγους μήνες για τον Τάσο Αυλωνίτη. Ο Ελληνας στόπερ έπεσε σε μια πολύ δύσκολη περίοδο για τον Παναθηναϊκό, με τα οικονομικά προβλήματα να ταλανίζουν τους «πράσινους» και τον ίδιο να παρασύρεται από τη γενικότερη κατάσταση. H μοίρα τα έφερε έτσι που ο 29χρονος αμυντικός επέστρεψε...

H μοίρα τα έφερε έτσι που ο 29χρονος αμυντικός επέστρεψε στην Στουρμ Γκρατς. Στη δεύτερη θητεία του στην ομάδα της Αυστρίας, είναι βασικότατο και αναντικατάστατο στέλεχος, ενώ ήταν πρωταγωνιστής στη νίκη με 3-0 επί της Αντμίρα Βάκερ. Οχι, δεν πέτυχε κάποιο γκολ, ούτε έδωσε κάποια ασίστ. Ηταν, όμως, αυτός που πήρε τον τίτλο του καλύτερου παίκτη στο ματς, αφού ήταν μια… άμυνα μόνος του. Πάντα πρώτος στις μονομαχίες και κάνοντας καθοριστικά τάκλιν, με τους ντόπιους δημοσιογράφους να ξεχωρίζουν μία στο 41ο λεπτό κόντρα στον Πάτρικ Σμιντ, χαρακτηρίζοντας την επέμβαση «παγκοσμίου κλάσης». Πλήρης δικαίωση συνεπώς για την επιλογή του Αυλωνίτη. Μετράει και το γεγονός ότι πήγε σε ένα περιβάλλον που γνωρίζει.

Ο ΚΑΛΟΣ…

ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΒΕΛΛΙΟΣ – ΜΠΕΒΕΡΕΝ

Παίρνει τα πάνω του σιγά σιγά ο Ελληνας φορ. Η ομάδα του πήρε τη νίκη με 2-0 επί της Αντβέρπ, με τον ίδιο να σκοράρει το δεύτερο τέρμα. Τέταρτο τέρμα σε 13 ματς για τον 26χρονο, ο οποίος μπήκε αλλαγή στις καθυστερήσεις και πρόλαβε να χριστεί σκόρερ!

Ο ΚΑΚΟΣ…

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΤΖΙΟΛΗΣ – ΑΛ ΦΕΪΧΑ

Είναι στη δύση της καριέρας του και λογικό είναι και να έχει κάποιες κακές στιγμές. Στο πρόσφατο ματς της Αλ Φεϊχά στην έδρα της Αλ Τααβόν δεν μπόρεσε να βοηθήσει καθόλου, η ήττα με το βαρύ 3-0 ήρθε να του χαλάσει περισσότερο τη διάθεση.

…ΚΑΙ Ο ΑΣΗΜΟΣ

ΑΝΔΡΕΑΣ ΤΑΤΟΣ – ΕΛΑΖΙΓΚΣΠΟΡ

Επέστρεψε στην ενδεκάδα και η Ελαζίγκσπορ επέστρεψε παράλληλα στις νίκες, μετά την ήττα από την Ουμρανιγεσπόρ του Ανδρέα Βασιλόγιαννη. Θετικότατος ο Ελληνας μέσος στη νίκη της ομάδας του με 4-0 στην έδρα της Αφιονσπόρ, κατέγραψε ένα γεμάτο 90λεπτο.

THAT’S MY BOY!

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΙΟΒΑΣ – ΛΕΓΑΝΕΣ

Αψεγάδιαστος. Σταθερότατη εμφάνιση, άψογες τοποθετήσεις στο γήπεδο και απροσπέλαστος στον αέρα. Από τους καλύτερους (αν όχι ο καλύτερος) στην ισοπαλία που πήρε η Λεγανές στην έδρα της Θέλτα (0-0). Εξαιρετική παρουσία του Ελληνα στόπερ στα τελευταία ματς της ομάδας του.

ΠΑΡ’ ΤΟ ΑΛΛΙΩΣ

ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ ΦΟΥΝΤΑΣ – ΖΑΝΚΤ ΠΕΛΤΕΝ

Εντάξει, με την Σάλτσμπουργκ έπαιξε η Ζανκτ Πέλτεν, αλλά η ήττα με 5-1 είναι βαριά. Αρκετά βαριά. Ο Ταξιάρχης Φούντας έπαιξε και στα 90 λεπτά του ματς, ωστόσο δεν μπόρεσε να φανεί χρήσιμος για την ομάδα του.

ΓΙΑ ΔΕΣ

ΣΤΕΡΓΟΣ ΜΑΡΙΝΟΣ – ΣΑΡΛΕΡΟΥΑ

Μπακ είναι ο άνθρωπος, αλλά άμα θέλει δίνει και ασίστ! Το έκανε στο ματς της Σαρλερουά κόντρα στη Γάνδη, καθώς σέρβιρε το πρώτο γκολ, με τις «ζέβρες» να επικρατούν εντέλει 2-0. Μονίμως εκ των διακριθέντων στην ομάδα του ο Ελληνας αμυντικός.

ΣΤΑΘΕΡΗ ΑΞΙΑ

ΧΟΣΕ ΧΟΛΕΜΠΑΣ – ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ

Ακόμη μια εξαιρετική εμφάνιση για τον Χοσέ Χολέμπας. Ο Ελληνας μπακ σκόραρε το δεύτερο γκολ της Γουότφορντ στη νίκη με 3-2 επί της Κάρντιφ, ενώ η γενική του εικόνα ήταν κάτι παραπάνω από θετική. Φαίνεται πως όσο μεγαλώνει, τόσο βελτιώνεται. Στα 34 του βρίσκεται, αισίως.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Έλληνες του Εξωτερικού: Μια άμυνα μόνος του ο Αυλωνίτης!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.