ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Εξωπραγματικός Γιακουμάκης: Πέτυχε ξανά τέσσερα γκολ και πάει για το Χρυσό Παπούτσι (vids)

Ο Γιώργος Γιακουμάκης πέτυχε ξανά τέσσερα γκολ με τη φανέλα της Φένλο και φορτσάρει για το Χρυσό Παπούτσι

Μία σεζόν – όνειρο ζει ο Γιώργος Γιακουμάκης στην Ολλανδία με τη φανέλα της Φένλο, σκοράροντας τέσσερις φορές στη νίκη κόντρα στη Φίτεσε και φορτσάρει για το Χρυσό Παπούτσι.

Ο Γιώργος Γιακουμάκης συνεχίζει με «σπασμένα τα φρένα», σκόραρε τέσσερις φορές και βάζει πλώρη για το Χρυσό Παπούτσι, αφού έχει φτάσει ήδη τα 20 γκολ.

Ο 26χρονος επιθετικός, χρειάστηκε μόλις ένα ημίχρονο για να πετύχει χατ τρικ, καθώς σκόραρε στο 16ο, 28ο και 43ο λεπτό. Το… κερασάκι στην «τούρτα» έβαλε στο 79′, κάνοντας το 4-0, κάνοντας… καρέ 14 ημέρες μόλις μετά την προηγούμενη προσωπική του τεσσάρα.

Ο Γιακουμάκης έγινε ο δεύτερος γρηγορότερος ποδοσφαιριστής που φτάνει σε αυτόν τον εκπληκτικό αριθμό τερμάτων σε μία σεζόν στην Eredivisie, καθώς μόνο ο Τόνι φαν ντερ Λίντεν από τη σεζόν 1956/57 (!) είχε καταφέρει να φτάσει νωρίτερα στα 20 γκολ και συγκεκριμένα σε 18 παιχνίδια.

Πλέον, ο Έλληνας επιθετικός απέχει μόλις τρία τέρματα από τον τοπ-σκόρερ στην Ευρώπη, Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι που έχει 23 και 2 από τον Πολ Ονουάτσου.

Τουρκία: Ασίστ ξανά ο Πέλκας, σκόραρε ο Μπακασέτας (vids)

Έλληνες του εξωτερικού: Ο Καπίνο και το «διάλειμμα» στη Ζάντχαουζεν

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Εξωπραγματικός Γιακουμάκης: Πέτυχε ξανά τέσσερα γκολ και πάει για το Χρυσό Παπούτσι (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.