ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Κύπελλο Τουρκίας: Το σήκωσε ο Γούτας στη μάχη με τον Κολοβέτσιο

Ο Δημήτρης Γούτας κατέκτησε το Κύπελλο Τουρκίας με τη Σίβασπορ κόντρα στην Καϊσέρισπορ. Στην παράταση έχασε η ομάδα του Δημήτρη Κολοβέτσιου.

Έτσι όπως είχαν εξελιχθεί φέτος τα πράγματα στο Κύπελλο Τουρκίας, Έλληνας θα πανηγύριζε στο φινάλε. Τελικά αυτός ήταν ο Δημήτρης Γούτας. Η Σίβασπορ λύγισε στην παράταση την Καϊσέρισπορ, νίκησε με 3-2 και κατέκτησε το τρόπαιο.

Ούτε ο Γούτας, ούτε ο Δημήτρης Κολοβέτσιος βρίσκονταν στο αρχικό σχήμα. Ο δεύτερος, άλλωστε, τη φετινή χρονιά είχε και έναν σοβαρό τραυματισμό με αποτέλεσμα να μη βρίσκεται στο 100% ακόμη.

Το ματς είχε ρυθμό και φάσεις. Στο 33′ ο Τσιβελέκ άνοιξε το σκορ και στο 60′ απάντησε ο Απιντανγκογιέ. Το ματς πήγε στην παράταση και εκεί έγινε χαμός. Ο Γκραντέλ έκανε το 1-2 στο 95′ και ο Πάρλακ στο 107′ ισοφάρισε σε 2-2 για την Καϊσέρισπορ. Το γκολ της νίκης σημείωσε στο 113′ ο Κονατέ. Λίγο μετά ο Ρίζα Τσαλιμπάι έριξε στο ματς και τον Γούτα προκειμένου να διατηρήσει η ομάδα του το προβάδισμα. Αυτό έγινε με τη Σίβασπορ στο φινάλε να πανηγυρίζει.

Αυτός ήταν ο πρώτος τίτλος στην ιστορία της Σίβασπορ. Δεν είχε κατακτήσει έως τώρα ούτε πρωτάθλημα (στην πρώτη κατηγορία), ούτε Κύπελλο. Μοναδικό της «παράσημο» ήταν η παρουσία της σε έναν τελικό το 2008 στο Intertoto.

Για τον Γούτα η σεζόν τελειώνει ιδανικά. Με 37 συμμετοχές πέντε γκολ και μία ασίστ, κατάφερε να ανεβάσει τις μετοχές του. Κλήθηκε στην Εθνική Ελλάδας και η αυλαία έπεσε με ένα τρόπαιο, το πρώτο στην καριέρα του.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κύπελλο Τουρκίας: Το σήκωσε ο Γούτας στη μάχη με τον Κολοβέτσιο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.