ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Πέλκας: Έβαλε γκολάρα και έδωσε στη Φενέρμπαχτσε τη νίκη (vid)

Για δεύτερο διαδοχικό ματς ο Δημήτρης Πέλκας έβαλε γκολ και με αυτό έδωσε τη νίκη στη Φενέρμπαχτσε επί της Κόνιασπορ.

Ανεβασμένος είναι τελευταία ο Δημήτρης Πέλκας και το έδειξε στο σημαντικό ματς με την Κόνιασπορ. Εκείνος υπέγραψε τη νίκη της Φενέρμπαχτσε.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που πήραν προβάδισμα στο ματς στο 35′ με τον Μπιτικί. Ο Κιμ ισοφάρισε στο 66′ και τη λύση για τη Φενέρ έδωσε στο 88′ ο Πέλκας με εντυπωσιακό τελείωμα. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός είχε περάσει αλλαγή στο ημίχρονο στη θέση του Εζίλ και κατάφερε να κάνει τη διαφορά.

Αυτό είναι το δεύτερο σερί ματς στο οποίο σκοράρει ο Πέλκας. Είχε βρει δίχτυα και στον αγώνα με την Αλάνιασπορ. Τότε, βέβαια, το σκορ ήταν στο 2-3 και με το δικό του τέρμα η Φενέρμπαχτσε απλώς κλείδωσε το τρίποντο. Ακολούθησε ένα ακόμη γκολ στις καθυστερήσεις από τον Μπερίσα.

Αυτή τη φορά, όμως, το τέρμα του 28χρονου από τα Γιαννιτσά ήταν καθοριστικό. Έδωσε ένα τρίποντο σημαντικό και με αυτό η Φενέρ μπαίνει για τα καλά στο κόλπο της δεύτερης θέσης. Μείωσε στους δύο την απόσταση από την Κόνιασπορ και ταυτόχρονα διατήρησε τη διαφορά της τελευταίας από την πρωτοπόρο Τραμπζοσνπόρ των Σιώπη και Μπακασέτα παρά την ήττα τους κόντρα στη Ρίζεσπορ.

Κλείνοντας αυτό ήταν το τέταρτο γκολ στη φετινή Süper Lig για τον Πέλκα σε 20 εμφανίσεις. Έχει ένα ακόμη στο Conference League σε δύο αγώνες, ενώ άσφαιρος έμεινε σε Europa League (έξι συμμετοχές) και Κύπελλο Τουρκίας (2 συμμετοχές).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πέλκας: Έβαλε γκολάρα και έδωσε στη Φενέρμπαχτσε τη νίκη (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.