Έμπλεξε η Κέρκυρα

Το 0-0 με τη Λαμία, την έφερε πλέον κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού, με τους Φθιωτούς να παίρνουν επάξια το βαθμό

Σε μπελάδες μπήκε πλέον η Κέρκυρα μετά την ισοπαλία με τη Λαμία και το 0-0 στο ΕΑΚΚ. Οι «Φαίακες» ήθελαν οπωσδήποτε τη νίκη, αφού σε συνδυασμό με τη νίκη του Απόλλωνα Σμύρνης επί της Λάρισας, βρέθηκαν πλέον κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Η εικόνα των γηπεδούχων δεν ήταν καθόλου καλή, τουλάχιστον όσο καλή ήταν στα παιχνίδια με τον Πλατανιά και τον Απόλλωνα, όπου νίκησε και στα δύο με το ίδιο σκορ (2-0).

Αυτή τη φορά, η Κέρκυρα δεν είχε την ίδια απόδοση με τα προηγούμενα παιχνίδια. Το κέντρο δεν λειτούργησε καλά και σε αυτό βέβαια είχε μερίδιο ευθύνης και η Λαμία, που αμύνθηκε υποδειγματικά. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και απείλησαν στα πρώτα λεπτά του αγώνα, αλλά μετά το 20λεπτο, έμειναν αρκετά πιο πίσω και περίμεναν τον αντίπαλο τους.

Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, οι Φθιωτοί επέλεξαν να πάνε σε ένα πιο συντηρητικό τρόπο παιχνίδια. Έδωσαν πολύ χώρο στους Φαίακες, ψάχνοντας την αντεπίθεση. Εν τέλει δεν τους δόθηκε η ευκαιρία, αλλά τουλάχιστον πήραν την ισοπαλία, για την οποία φάνηκε ότι ταξίδεψαν στην Κέρκυρα.

Ο Πίτι απείλησε σε δύο φάσεις στο 12’ και το 16’, η δεύτερη μάλιστα βρήκε στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε άλλες συγκινήσεις, παρά την προσπάθεια της Κέρκυρας να απειλήσει με αξιώσεις.

Σε αυτό οφείλεται η κακή μέρα του Τουράμ. Ο Βραζιλιάνος έπαιζε ουσιαστικά τραυματίας και δεν μπόρεσε να βοηθήσει ιδιαίτερα. Επιπλέον, ο Γιάννης Ματζουράκης έπρεπε να συμβιβαστεί και με την αναγκαστική αλλαγή του Παμλίδη στο 28’, που του άλλαξε σε μεγάλο βαθμό τα πλάνα.

Στο δεύτερο μισό, η Κέρκυρα ανέβηκε κι έψαξε το γκολ. Μάλιστα έχασε πολύ μεγάλη και μάλιστα διπλή ευκαιρία στο 59’, αρχικά με τον Επστάιν και στη συνέχεια με τον Τουράμ. Ζορμπάς, Επστάιν, Σιόντης και Αρτυματάς είχαν κι άλλες καλές στιγμές, αλλά σε καμία δεν βρήκαν στόχο και το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, Σιδηρόπουλου.

ΔΕΙΤΕ ΤΟ LIVE

MVP: Ο Παπαδόπουλος κράτησε το μηδέν στην εστία του και η Λαμία πήρε ένα πολύτιμο βαθμό. Ο πορτιέρο της Λαμίας δεν έβγαλε μάτια με την απόδοσή του, όμως στις λίγες φορές που χρειάστηκε με κυριότερη αυτή στο 59’ βροντοφώναξε παρών και δεν άφησε τους γηπεδούχους να πανηγυρίσουν.

UP: Η αμυντική λειτουργία της Λαμίας. Δεν είναι μόνο ο Παπαδόπουλος, αλλά συνολικά ο τρόπος που αμύνθηκαν οι Φθιωτοί. Οι Αναστασιάδης και Κουκόλης τα πήγαν πολύ καλά στο κέντρο της άμυνας, ενώ ο Μπλάζιτς ήταν εξαιρετικός στα χάφ, κόβοντας πολλές από τις προσπάθειες των παικτών της Κέρκυρας.

DOWN: Ο Τουράμ δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις ενός τόσο σημαντικού αγώνα για την Κέρκυρα. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός ήταν τραυματίας στη διάρκεια της εβδομάδας κι έπαιξε χωρίς προπόνηση. Έμενε πολύ συχνά πίσω στις φάσεις και θα έπρεπε να γίνει νωρίτερα αλλαγή.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δεν είχε πρόβλημα ο Τάσος Σιδηρόπουλος από το σύνδεσμο Δωδεκανήσου. Το παιχνίδι εκτυλίχθηκε χωρίς τη μεγάλη φάση που θα ξεσηκώσει διαμαρτυρίες. Επιπλέον ο διεθνής ρέφερι ήταν πολύ προσεκτικός και στον πειθαρχικό έλεγχο, όπου δεν έκανε άσκοπη χρήση των καρτών.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 40’ Μπαλάφας, 45’+1’ Κρητικός – 14’ Ασίγκμπα, 95’ Παπαδόπουλος, 96’ Μπεν Τζεμιά