Έπαιξε με τη «φωτιά» και κάηκε ο Άρης κόντρα στον Πανσερραϊκό

Χάρη στην εκπληκτική κεφαλιά του Άλεξιτς στο 90'+5' ο Πανσερραϊκός «έκλεψε» τους τρεις βαθμούς της νίκης από τον Άρη!

Πανσερραϊκός και Άρης ήρθαν ισόπαλοι 1-1 σε ένα ματς γεμάτο νεύρα και σκληρά μαρκαρίσματα στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Super League.

Με αυτόν τον τρόπο, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στους 23 και πλέον βρίσκονται στο +11 (με ματς παραπάνω) από την επικίνδυνη ζώνη, όντας ουσιαστικά εξασφαλισμένοι. Από την άλλη, οι «κιτρινόμαυροι» μετρούν 34 βαθμούς, παραμένοντας σταθεροί στην 5η θέση.

Με οκτώ νέα πρόσωπα ο Άρης

Ο Άκης Μάντζιος προχώρησε σε πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα του σε σχέση με τη ρεβάνς κόντρα στη Νίκη Βόλου, καθώς επανάφερε στο αρχικό σχήμα όλους, σχεδόν, τους βασικούς συν τον Φραν Βέλεθ.

Από την πλευρά του ο Πάμπλο Γκαρσία παρέταξε την ίδια ακριβώς επιθετική τετράδα (Ουάρντα, Ντανκερλούι, Τομάς, Μπετανκόρ) με τα δύο προηγούμενα παιχνίδια.

Λίγα πράγματα στο πρώτο ημίχρονο

Ομολογουμένως το θέαμα του πρώτου 45λεπτου δεν… έθελξε, μιας και το παιχνίδι χαρακτηρίστηκε από έναν αρκετά αργό ρυθμό με δυνατές προσωπικές μονομαχίες.

Αμφότερες οι ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους, με τον Άρη να απειλεί στο 28ο λεπτό, όταν Οντουμπάτζο έκανε το γύρισμα προς τον Σουλεϊμάνοφ, ο οποίος πλάσαρε εν κινήσει με τον Χοβάν να μπλοκάρει.

Επτά λεπτά αργότερα τα «λιοντάρια» έφτασαν κοντά στο γκολ, με τον Δεληγιαννίδη να βγάζει τη σέντρα για τον Μπετανκόρ, με ο πλασέ του ωστόσο να είναι αδύναμο, καταλήγοντας στην αγκαλιά του Κουέστα.

Γρήγορο γκολ και διαχείριση

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες και με παρόμοιο σκηνικό, δηλαδή ένταση και πολλά λάθη.

Ο Άρης έμελλε να προηγηθεί στο 52ο λεπτό χάρη στο εκπληκτικό γκολ του Λορέν Μορόν, ο οποίος πήρε την μπάλα στην περιοχή, απέφυγε δύο και από την άκρη της μεγάλης περιοχής, έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Χοβάν!

Δείτε ΕΔΩ το γκολ

Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 60′, όταν ύστερα από μπαλιά που βγήκε από την άμυνα, ο Τομάς πήρε την κεφαλιά, πέρασε την μπάλα στον Μπετανκόρ, που πλάσαρε συρτά με το δεξί, αλλά ο Κουέστα έπεσε και απέκρουσε!

Γενικότερα, οι Θεσσαλονικείς κυκλοφόρησαν σωστά τη μπάλα, ωστόσο δεν τελείωσαν την υπόθεση-νίκη, κάτι που στο τέλος το πλήρωσαν.

Ο Πάμπλο Γκαρσία έριξε στο ματς τον Άλεξιτς, ο οποίος στο ματς με το Βόλο κέρδισε πέναλτι λίγα λεπτά μετά την είσοδό του. Στο 90’+5′ ο Σέρβος έπιασε απίθανη κεφαλιά μετά από σέντρα του Οικονόμου, νικώνταςκατά κράτος τον Μοντόγια για το τελικό 1-1.