Επιστροφή στις «τεσσάρες» ο ΠΑΟΚ με δεύτερο ημίχρονο «φωτιά» κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα

Ο ΠΑΟΚ με τρομερό δεύτερο ημίχρονο «διέλυσε» τον ΠΑΣ Γιάννινα με 4-0.

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με το ευρύ 4-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα και επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα, στο ματς που διεξήχθη στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.

Ο Μπάμπα σκόραρε για τρίτο σερί παιχνίδι στο πρωτάθλημα, ενώ Μεϊτέ, Τζίμας και Σάστρε έγραψαν και αυτοί το όνομά τους στον πίνακα των σκόρερ με εντυπωσιακά τέρματα, υπογράφοντας την «ασπρόμαυρη» νίκη.

Ο Στέφανος Τζίμας πήρε φανέλα βασικού από τον Ραζβάν Λουτσέσκου, με τους Μουργκ και Τάισον να επιστρέφουν και αυτοί στην αρχική ενδεκάδα.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυναμικά στην αναμέτρηση, χάνοντας με το «καλημέρα» τεράστια ευκαιρία με τον Κόντε να μη προλαβαίνει σε κενή εστία να στείλει στα δίχτυα τη μπάλα.

Ο Δικέφαλος πήρε τα ηνία της αναμέτρησης στα επόμενα λεπτά, χωρίς ωστόσο να μπορεί να δημιουργήσει κάποια μεγάλη ευκαιρία. Χαρακτηριστικό είναι πως η κατοχή στο 20ο λεπτό ήταν στο 82%-18% και οι τελικές μόλις 2(1) – 0(0), δείγμα της κακής εικόνας της αναμέτρησης.

Στο 30ο λεπτό, οι «ασπρόμαυροι» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Ράχμαν Μπάμπα που έγινε κάτοχος της μπάλας μετά από σουτ του Ντεσπόντοφ και σκόραρε για τρίτο σερί παιχνίδι στο πρωτάθλημα.

Οι «ασπρόμαυροι» συνέχισαν σε χαμηλούς ρυθμούς και στα επόμενα λεπτά, χωρίς να καταφέρνουν να δημιουργήσουν κάποια μεγάλη ευκαιρία, πέρα από μία σέντρα – σουτ του Σάστρε στο 44′, με τον Κλέιμαν να αποκρούει δύσκολα.

Οι γηπεδούχοι στα πρώτα 45 λεπτά είχαν την κατοχή με 76%-24%, ενώ οι τελικές ήταν 8(5)-1(0).

Οι «ασπρόμαυροι» είχαν μία εντελώς διαφορετική εικόνα με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Μέσα σε επτά λεπτά, κατάφερε να δημιουργήσει τέσσερις μεγάλες ευκαιρίες και να πετύχει δύο τέρματα. Αρχικά στο 49′ με τον Μεϊτέ να πετυχαίνει ένα εντυπωσιακό τέρμα, καταφέρνοντας να κρεμάσει τον Κλέιμαν με μία σέντρα – σουτ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τζίμας πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Σάστρε, κάνοντας το 3-0 και «κλειδώνοντας» ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Χαρακτηριστικό είναι πως στα πρώτα δέκα λεπτά του δευτέρου μέρους, ο ΠΑΟΚ μετρούσε 5(3) τελικές, την στιγμή που στα πρώτα 45 λεπτά είχε 8(5).

Ο Δικέφαλος δεν σταμάτησε εκεί, καταφέρνοντας να πετύχει ακόμα ένα εντυπωσιακό γκολ με τον Ζοάν Σάστρε αυτή τη φορά να καταφέρνει να «κρεμάσει» τον Κλέιμαν με μία σέντρα σουτ και ενώ η μπάλα ακούμπησε στον Ριένστρα ώστε να αλλάξει πορεία.

Ο Ισπανός μπακ του ΠΑΟΚ πραγματοποιούσε ένα εκπληκτικό παιχνίδι που συνδυάστηκε με νούμερα αφού είχε ένα γκολ και μία ασίστ.

Οι «ασπρόμαυροι» προσπάθησαν να διευρύνουν ακόμα περισσότερο το σκορ, με τον Γιάννη Κωνσταντέλια να είναι ο ενορχηστρωτής μετά την είσοδό του στο 67ο λεπτό, κάνοντας «μαγικά» στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα, δύο φορές έβγαλε απέναντι από τον Κλέιμαν τον Μπράντον Τόμας, ο οποίος την πρώτη φορά έστειλε άουτ τη μπάλα και τη δεύτερη στο δοκάρι.

Το 4-0 ήταν και το τελικό σκορ, με την εικόνα του Δικεφάλου στο δεύτερο ημίχρονο να σκορπάει και πάλι «χαμόγελα» στο στρατόπεδο της ομάδας.

Γκολ: Μπάμπα 29’, Μεϊτέ 49’, Τζίμας 53’, Σάστρε 66’

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε (Λύρατζης 79’), Κεντζιορα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεφ (Μάρκος Αντόνιο 73’), Μεϊτέ, Ντεσπόντοφ (Αντρίγια 67’), Τάισον, Μουργκ (Κωνσταντέλιας 67’), Τζίμας (Τόμας 67’).

ΠΑΣ Γιάννινα: Κλέιμαν, Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Κιάκος, Καραχάλιος (Έφορντ 71’), Τζίνο, Μπακαδήμας (Λιάσος 71’), Ριένστρα, Λεό (Ροσέρο 62’), Κόντε (Μπάλαν 62’).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Επιστροφή στις «τεσσάρες» ο ΠΑΟΚ με δεύτερο ημίχρονο «φωτιά» κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.