Εθνική Ελλάδας: Προκλητικός ο διαιτητής – Έσπρωχνε Ολλανδία

Έπαιξε ρόλο η διαιτησία στο Ελλάδα - Ολλανδία.

Δεν τα κατάφερε η Εθνική Ελλάδας στον τελικό που είχε με την Ολλανδία και έχασε 0-1. Μόνο έτσι προκρίνεται πια στο Euro 2024.

Μόνο που σε ένα τόσο σημαντικό παιχνίδι έπαιξε ρόλο και η διαιτησία. Είναι απίστευτο δεδομένου του τι διακυβευόταν πως τη σφυρίχτρα είχε ένας ρέφερι χωρίς καθαρό μυαλό.

Ο Ισπανός Αλεχάντρο Ερνάντεθ το έχασε τελείως το ματς. Μπήκε από το πρώτο λεπτό για να παίξει Ολλανδία και το πήγε έτσι μέχρι το σφύριγμα της λήξης. Ήταν προκλητικός.

Έδωσε δύο πέναλτι, τον φώναξαν να πάει στο VAR και για τρίτο και κάπου εκεί είπε να μην το χοντρύνει άλλο. Η δουλειά είχε γίνει ούτως ή άλλως.

Μόνο που πριν φτάσουμε στο πέναλτι του 0-1, υπήρχε ένα ολόκληρο 90λεπτο. Εκεί φάνηκε η ανεπάρκειά του. Δεν έδινε φάουλ στην Εθνική Ελλάδας, προστάτευε τους Ολλανδούς και τους έδινε ακόμη και κόρνερ που δεν υπήρχαν. Χαρακτηριστική μία φάση στο πρώτο μέρος με τον Ρέτσο να κάνει επέμβαση, την μπάλα να χτυπάει σε αντίπαλο και να βγαίνει άουτ. Ο ρέφερι, όμως, είδε κόρνερ!

Εξοργισμένοι οι διεθνείς στο τέλος του αγώνα. Ο Ρέτσος, ένα παιδί χαμηλών τόνων, έφτασε να πει πως «δεν έχω ξαναδεί διαιτητή να πηγαίνει στο VAR και να μην αλλάζει απόφαση». Το σχόλιό του για τη φάση του 0-1. Προφανώς και ο VAR διαφωνούσε μαζί του βλέποντας τη βουτιά που έκανε ο Ντάμφρις. Επαφή υπάρχει με τον Παυλίδη, αλλά το πώς πέφτει ο πρώτος, δεν προέρχεται από το μαρκάρισμα που δέχεται. Όσο για τη φάση του πρώτου πέναλτι, πέφτει ο Φαν Ντάικ πάνω στον Κουλιεράκη ή τον τραβάει ο δεύτερος; Γενικά χάθηκε η πάλα από τον Ισπανό.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Εθνική Ελλάδας: Προκλητικός ο διαιτητής – Έσπρωχνε Ολλανδία», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.