ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

Αυστρία – Ελλάδα 2-1: Τα πειράματα απέτυχαν – Ήττα με ανατροπή σε τρία λεπτά

Ο Τζον Φαν΄τ Σχιπ αποφάσισε να δοκιμάσει κάποια πράγματα, αλλά δεν ευτύχησε να δει κάτι το θετικό. Η Ελλάδα ηττήθηκε από την Αυστρία με 2-1, δεχόμενη δύο γκολ σε τρία λεπτά, αν και προηγήθηκε με καταπληκτικό σε συνεργασία γκολ του Φορτούνη. Ο Ολλανδός τεχνικός έκανε κάποια πειράματα, τόσο σε βασικό σχήμα, όσο και στις αλλαγές...

Ο Τζον Φαν΄τ Σχιπ αποφάσισε να δοκιμάσει κάποια πράγματα, αλλά δεν ευτύχησε να δει κάτι το θετικό.

Η Ελλάδα ηττήθηκε από την Αυστρία με 2-1, δεχόμενη δύο γκολ σε τρία λεπτά, αν και προηγήθηκε με καταπληκτικό σε συνεργασία γκολ του Φορτούνη.

Ο Ολλανδός τεχνικός έκανε κάποια πειράματα, τόσο σε βασικό σχήμα, όσο και στις αλλαγές του.

Δοκίμασε τον Λαμπρόπουλο δεξί μπακ, με τον Έλληνα στόπερ να έχει κάποια προβλήματα, κυρίως στο δεύτερο μέρος.

Το δίδυμο Σβάρνας- Τζαβέλλας είχε «θεματάκια», ενώ στο μεσοεπιθετικό κομμάτι δεν λειτούργησε τίποτα σωστά.

Ναι μεν Μπουχαλάκης και Κουρμπέλης είχαν καλές συνεργασίες, αλλά χωρίς στράικερ, με τον Φορτούνη ψευτο9άρι και τους Φούντα, Λημνιό και Μάνταλο σε κακή μέρα, η «γαλανόλευκη» ήταν ανύπαρκτη.

Ο Φαν΄τ Σχιπ δοκίμασε στο δεύτερο μέρος τον Κυριακόπουλο ως εσωτερικό μέσο στο 4-3-3 και πάλι σε μία… περίεργη επιλογή. Ωστόσο ο τραυματισμός του Λυκογιάννη επανέφερε τον Κυριακόπουλο στη βασική του θέση.

Η Εθνική μας βρήκε το γκολ στην πρώτη της τελική με τον Φορτούνη. Ένα καταπληκτικό τέρμα.

Ωστόσο λύγισε μέσα σε ένα 3λεπτο. Με τον Μιχαηλίδη να μην μπαίνει στο ματς συγκεντρωμένος και τους Μπακασέτα, Ζέκα, Κουλούρη να μην αλλάζουν την εικόνα στο επιθετικό κομμάτι.

Σε γενικές γραμμές η εικόνα της «γαλανόλευκης» δεν είχε θετικά στοιχεία. Η άμυνα πιέστηκε πολύ. Στο δημιουργικό σκέλος η Ελλάδα ήταν σχεδόν ανύπαρκτη.

Προφανώς και θα αλλάξουν πράγματα ενόψει των επίσημων αναμετρήσεων με Μολδαβία και Κόσοβο.

Το φιλμ του αγώνα

Η εθνική μας δεν ξεκίνησε καθόλου καλά. Είχε πολλά προβλήματα προσαρμογής στο ματς, με αποτέλεσμα οι Αυστριακοί να εκτελέσουν 7 κόρνερ μέχρι το 13’. Σε μόνο ένα απ’ αυτά ένιωσε την απειλή, με τον Διούδη να απομακρύνει σε κόρνερ την απευθείας εκτέλεση. Ωστόσο οι διεθνείς δεν μπορούσαν να ξεμυτίσουν. Η υψηλή πίεση της Αυστρίας δυσκόλεψε πάρα πολύ την «γαλανόλευκη» που δεν δημιούργησε ούτε μία φάση. Δεν έκανε ούτε ένα σουτ. Τα μακρινά σουτ του Ιλσάνκερ και του Χιντερέγκερ δεν απείλησαν και το μηδέν στην άμυνα το κρατούσε εύκολα ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού.

Στο δεύτερο μέρος ο Φαν’ Σχιπ ανακάτεψε την τράπουλα, αλλά και πάλι με αλχημείες και μετατροπή του σχήματος σε 4-3-3. Στα στόπερ Τζαβέλλας, Μιχαηλίδης, δεξιά ο Λαμπρόπουλος, αριστερά ο Λυκογιάννης. Στο κέντρο Ζέκα, Μπουχαλάκης, Κυριακόπουλος. Δεξιά στην επίθεση ο Λημνιός, αριστερά ο Φούντας και στην κορυφή ο Φορτούνης.

Οι γηπεδούχοι είχαν κλασική ευκαιρία στο 50’, με τον Ονισίβο να παίρνει μία άστοχη κεφαλιά από σέντρα του Μπάουμγκαρντνερ. Και κόντρα στη ροή του αγώνα η Εθνική μας βρήκε το γκολ στην πρώτη της τελική προσπάθεια. Ο Λημνιός έκανε μεγάλη διαγώνια μπαλιά στον Φούντα, αυτός την κοντρόλαρε καταπληκτικά, έκανε νέα διαγώνια στον Φορτούνη, ο οποίος την κατέβασε με εξαιρετικό τρόπο στην πλάτη της άμυνας των Αυστριακών και με το αριστερό τη έστειλε στα δίχτυα.

Πλήρης έλεγχος των γηπεδούχων έκτοτε και ανατροπή. Στο 77’ η αδράνεια της άμυνας σε ένα πλάγιο έφερε την ισοφάριση. Ο Μπάουμγκαρντνερ έβγαλε την σέντρα από τα αριστερά και ο Γκρίμπιτς με κοντινό πλασέ σκόραρε.

Και τρία λεπτά μετά ο Σάουμπ είδε τον Μπάουμγκαρντνερ που άδειασε τον Μιχαηλίδη και πλάσαρε για το 2-1.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.

ΓΚΟΛ: 63′ Φορτούνης, 77′ Γκρίμπιτς, 80′ Μπάουμγκαρντνερ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 36′ Μάνταλος, 41′ Χόλτσχάουζερ, 58′ Μιχαηλίδης, 67′ Φούντας

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΑΥΣΤΡΙΑ: Πέρβαν, Τρίμελ (46′ Γκρίλιτς), Ντράγκοβιτς, Χίντερεγκερ (46′ Πος), Φριντλ, Σεπφ (46′ Μπάουμγκαρντνερ), Ιλσάνκερ, Μπάουμγκαρντλινγκερ (46′ Λάινερ), Χόλτσχαουζερ (66′ Γκρέγκοριτς), Ονισίβο (76′ Σάουμπ), Γκρίμπιτς

ΕΛΛΑΔΑ: Διούδης, Λαμπρόπουλος, Σβάρνας (46′ Μιχαηλίδης), Τζαβέλλας, Κυριακόπουλος, Κουρμπέλης (46′ Λυκογιάννης) (65′ Μπακασέτας), Μπουχαλάκης, Λημνιός (81′ Τζόλης), Μάνταλος (46′ Ζέκα), Φούντας (67′ Κουλούρης), Φορτούνης.

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

🇦🇹 vs 🇬🇷 2️⃣ – 1️⃣ #AUTGRE #friendlymatch

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Ethniki Omada (@ethnikiomada) στις

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αυστρία – Ελλάδα 2-1: Τα πειράματα απέτυχαν – Ήττα με ανατροπή σε τρία λεπτά», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.