ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

Ελλάδα – Ιρλανδία 1-1: Άθλος στο 93′ για την Εθνική Γυναικών!

Πήρε τον βαθμό για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Ποδοσφαίρου...

Ελλάδα – Ιρλανδία 1-1: Η Εθνική Γυναικών ποδοσφαίρου πήρε σπουδαία ισοπαλία (1-1) κόντρα στην Ιρλανδία σε ένα ματς για τα προκριματικά του Euro, που διεξήχθη στη Νέα Σμύρνη. Το γκολ της Ελλάδας πέτυχε η Σπυριδωνίδου στο 93′ σε μία από τις μεγαλύτερες στιγμές της ιστορίας της «γαλανόλευκης»!

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, δείχνοντας τρομερό πάθος μέχρι το τελευταίο λεπτό απέναντι σε μία ομάδα, που βρίσκεται 34 (!) θέσεις πιο ψηλά στο ranking της FIFA.

Η Ιρλανδία άνοιξε το σκορ στο 13′ με το γκολ της Μπάρετ όμως στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η Σπυριδωνίδου ισοφάρισε σε 1-1, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς για έναν «χρυσό» βαθμό, που ήταν αποτέλεσμα της θέλησης, που έδειξαν όλοι στην ομάδα.

Το ματς αυτό ήταν από τις πιο σημαντικές στιγμές της Εθνικής Γυναικών, για δύο λόγους.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Ελλάδα – Ιρλανδία: Ο αγώνας σε live streaming

Ο ένας έχει να κάνει με τον βαθμό που πήρε η Εθνική απέναντι σε έναν τόσο δυνατό αντίπαλο όπως είναι η Ιρλανδία. Με τους 4 πόντους, που έχει, πλέον, συγκεντρώσει το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα σε τρία ματς μπορεί να κοιτά πλέον ακόμη και την πρόκριση στα τελικά!

Ο δεύτερος λόγος έχει να κάνει με το γεγονός ότι υπήρξε για πρώτη φορά τηλεοπτική μετάδοση σε ματς της Εθνικής γυναικών από το συνδρομητικό κανάλι της NOVA, κάτι, που όπως παραδέχθηκαν όλοι στην ομάδα έδωσε «φτερά» στις παίκτριες του Αντώνη Πριόνα.

Ελλάδα: Παπακωνσταντίνου, Κυνοσίδου, Γκάτσου, Κυδωνάκη (61′ Σαρρή), Κακαμπούκη (70′ Καλδαρίδου), Σιδηρά, Χατζηγιαννίδου, Μωραΐτου (83′ Σπυριδωνίδου), Μάρκου, Χατζηνικολάου, Κοκοβιάδου.

Ιρλανδία: Χούριχαν, Φιν, Κουΐν, Φάχευ, Κάλντγουελ, Κίερναν, Μπάρετ (82′ Ρος), Ο’Σάλιβαν, Μακκέιμπ, Ράσελ (46′ Κίναν), Γουΐλαν.