ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

Ελλάδα – Ιρλανδία 2-1: Μαγικός Μπακασετας «καθάρισε» για την εθνική

Ελλάδα - Ιρλανδία 2-1: Με ένα γκολ και μια αδιανόητη ασίστ ο αρχηγός χάρισε τη νίκη στη γαλανόλευκη - Ήρωας ο Βλαχοδήμος στο φινάλε

Ελλάδα – Ιρλανδία 2-1: Στα δύσκολα βγαίνουν μπροστά οι αρχηγοί. Ακριβώς ό,τι έκανε και ο Τάσος Μπακασέτας απέναντι στους Ιρλανδούς.

Χάρη σε ένα εύστοχο χτύπημα πέναλτι και μια ασίστ βγαλμένη από τα πιο υγρά ποδοσφαιρικά όνειρα, ο αρχηγός οδήγησε την εθνική ομάδα στη δεύτερη νίκη στα προκριματικά του EURO 2024 σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Ισοφάρισε προσωρινά το Έιρε με τον Κόλινς, που είχε μεγάλη ευκαιρία στο φινάλε για να ισοφαρίσει. Ας όψεται ο Βλαχοδήμος. Πλέον, η προσοχή στρέφεται στο μεγάλο παιχνίδι με τη Γαλλία, στο Παρίσι.

Ελλάδα – Ιρλανδία: Το ματς

Σε ρυθμούς που δεν μας… συνηθίζει ξεκίνησε η εθνική ομάδα, η οποία ήδη από το πρώτο λεπτό έπιασε απ’το λαιμό τους φιλοξενούμενους βάζοντάς τους στην περιοχή τους.

Η τριάδα Μπακασέτας – Μασούρας – Πέλκαςστην ενδεκάδα που επέλεξε ο Πογέτ, λειτουργούσαν εξαιρετικά στο πρέσινγκ, με αποτέλεσμα η γαλανόλευκη να κερδίζει πολύ γρήγορα νέες κατοχές.

Ο γκολκίπερ των Ιρλανδών, Μπαζούνου υποχρεώθηκε σε σερί επεμβάσεων, αλλά έμελλε να νικηθεί στο 15ο λεπτό.

Στο 11ο λεπτό εκτυλίχθηκε μια πολύ περίεργη φάση. Ο Κουρμπέλης έψαξε τον Μασούρα στην πλάτη της ιρλανδικής άμυνας, εκείνος τσίμπησε την μπάλα προ του Μπαζούνου, αλλά ο Αυστριακός διαιτητής, Χάραλντ Λέχνερ, έδειξε παίζετε.

Στην εξέλιξη της φάσης, η σέντρα του Μπάλντοκ βρήκε στο χέρι του Λένιχαν και εκεί που νόμιζαν όλοι ότι εξετάζεται η φάση του Μασούρα από το VAR, τελικώς δόθηκε πέναλτι το χέρι.

Ο Μπακασέτας ανέλαβε την εκτέλεση από τα 11 μέτρα και άνοιξε το σκορ.

Ωστόσο το προβάδισμα των παικτών του Πογέτ δεν διήρκεσε πολύ, καθώς μόλις στο δεύτερο κόρνερ τους, οι Ιρλανδοί μετά από εκτέλεση του Σμόλμποουν κυριάρχησαν στις μονομαχίες, με τον Κόλινς να ισοφαρίζει (27΄), σε ένα γκολ που ελέγχθηκε από το VAR.

Το υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο κύλησε με τους Έλληνες στην κατοχή της μπάλας και προσπαθώντας να διασπάσουν την άμυνα των φιλοξενούμενων χωρίς αποτέλεσμα.

Μαγεία Μπακασέτα – Εκτέλεση Μασούρα

Ο Πογέτ είχε… homework στα αποδυτήρια, καθώς έπρεπε να βρει τρόπο για να ξεκλειδώσει ακόμα περισσότερο δημιουργικά την ομάδα του.

Για καλή του τύχη, ο Μπακασέτας έδωσε την ασίστ της αγωνιστικής στα προκριματικά του EURO 2024, στο 49ο λεπτό.

Έκοψε σαν βούτυρο την άμυνα της Ιρλανδίας βγάζοντας τον Μασούρα σε θέση βολής και ο winger του Ολυμπιακού έκανε το 2-1.

Από εκεί και ύστερα, η επιθετικότητα των γηπεδούχων έπεσε, αλλά παράλληλα η άμυνα λειτουργούσε ρολόι.

Μετά το 70ο λεπτό, ο Πογέτ προχώρησε σε αλλαγές με τους Φούντα και Γιακουμάκη να περνούν στον αγωνιστικό χώρο.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Κόλινς πήγε να γίνει ξανά ήρωας για τους φιλοξενούμενους εξαπολύοντας έναν κεραυνό. Ομως, ο Βλαχοδήμος τον εξουδετέρωσε.

Ίδια κατάληξη με μεγάλη επέμβαση στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, που κράτησε την Ελλάδα στην πρωτοπορία του σκορ.

Ελλάδα – Ιρλανδία 2-1: Η Καρτέλα του Αγώνα

ΣΚΟΡΕΡ: 15΄ πεν. Μπακασέτας, 49΄ Μασούρας / 27΄ Κόλινς

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Τσιμίκας, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Μπάλντοκ, Κουρμπέλης, Μπακασέτας (90+4΄ Τζαβέλλας), Μάνταλος (90΄ Σιώπης), Μασούρας, Πέλκας (71΄ Φούντας), Παυλίδης (71΄ Γιακουμάκης)

Ιρλανδία (Στίβεν Κένι): Μπαζούνου, Κόλινς, Ίγκαν, Λένιχαν (89΄ Πάροτ), Ντόχερτι, Κάλεν, Μολούμπι (81΄ Ομπαφέμι), Ο’Ντόουντα (53΄ Μακλίν), Σμόλμποουν (53΄ Νάιτ), Άιντα (46΄ Τζόνστον), Φέργκιουσον

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ελλάδα – Ιρλανδία 2-1: Μαγικός Μπακασετας «καθάρισε» για την εθνική», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.