ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

Ελλάδα – Κύπρος 3-0: Τρία γκολ, τρεις νίκες – Η βαθμολογία του ομίλου

Διαβάστε αναλυτικά τι έγινε στην αναμέτρηση Ελλάδα - Κύπρος για τον 2ο όμιλο της 3ης κατηγορίας του UEFA Nations League.

Ελλάδα – Κύπρος: Με σκόρερ τους Τάσο Μπακασέτα (τρία γκολ σε ισάριθμα ματς), Βαγγέλη Παυλίδη και Δημήτρη Λημνιό, το συγκρότημα του Γκουστάβο Πογέτ έφτασε σε μία άνετη νίκη (3-0).

Τρίτη επικράτηση σε ισάριθμους αγώνες, αυτή τη φορά εντός έδρας (Πανθεσσαλικό), για τον 2ο όμιλο της 3ης κατηγορίας του UEFA Nations League.

Η βαθμολογία

1. Ελλάδα 9
2. Κόσοβο 6
3. Βόρεια Ιρλανδία 1
4. Κύπρος 1

Το επόμενο ραντεβού για την Εθνική Ελλάδας έχει οριστεί για τις 12 Ιουνίου, όταν θα αντιμετωπίσει την αντίστοιχη του Κοσόβου στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, όπου με νίκη θα έρθει η πρωτιά και μαθηματικά.

Το πρόγραμμα του Nations League ολοκληρώνεται με δύο ματς στις 24 Σεπτεμβρίου και στις 27 Σεπτεμβρίου κόντρα στην Κύπρο και τη Βόρεια Ιρλανδία αντίστοιχα.

Θυμίζουμε ότι η πρώτη θέση είναι σημαντική για την Εθνική, καθώς ανεβαίνει κατηγορία και έχει εξασφαλισμένη θέση στα μπαράζ των προκριματικών του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2024.

Στα άλλα ενδιαφέροντα της βραδιάς, το γεγονός ότι ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος και ο Γιάννης Παπανικολάου πραγματοποίησαν το ντεμπούτο τους με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.

Ελλάδα – Κύπρος: Η εικόνα του αγώνα

Η Ελλάδα μπήκε δυνατά στο ματς και απείλησε στο 6′ με τους Μπάλντοκ και Μάνταλο, προτού ανοίξει το σκορ στο 8′ με εκπληκτικό αριστερό βολ-πλανέ του… αφιονισμένου Τάσου Μπακασέτα.

Δώδεκα λεπτά αργότερα, έπειτα από γύρισμα του Μπακασέτα, ο Βαγγέλης Παυλίδης δεν δυσκολεύτηκε να διπλασιάσει το προβάδισμα της ομάδας του Πογέτ.

Μοναδικό μελανό σημείο για τους γηπεδούχους στο α’ μέρος ο τραυματισμός του Παντελή Χατζηδιάκου (ζαλίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Γιώργο Τζαβέλλα).

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, η Εθνική είχε τις προϋποθέσεις και για τρίτο γκολ, το οποίο τελικά ήρθε στις αρχές του δευτέρου με ωραία προσπάθεια του Δημήτρη Λημνιού.

Έκτοτε, η Κύπρος είχε κάποιες καλές στιγμές για να μειώσει, όμως, δεν τα κατάφερε, ενώ το ματς ολοκληρώθηκε με τον Λημνιό να τραυματίζεται στις καθυστερήσεις.

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Τσιμίκας, Χατζηδιάκος (24′ Τζαβέλλας), Μαυροπάνος, Μπάλντοκ, Μπακασέτας (81′ Παπανικολάου), Σιώπης (52′ Κουρμπέλης), Μάνταλος (52′ Αλεξανδρόπουλος), Λημνιός, Παυλίδης, Δουβίκας (46′ Μασούρας).

ΚΥΠΡΟΣ: Μιχαήλ, Κατελάρης (46′ Κατελάρης), Γκόγκιτς, Κορέα, Ν. Ιωάννου (64′ Παναγιώτου), Χαρ. Κυριακού, Αρτυματάς, Πίτας, Λοϊζου (64′ Τζιόνι), Παπουλής (74′ Σπόλιαριτς), Σωτηρίου (46′ Χριστοφή).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ελλάδα – Κύπρος 3-0: Τρία γκολ, τρεις νίκες – Η βαθμολογία του ομίλου», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.