ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

Ελλάδα – Κόσοβο 2-0: Πρώτη και καλύτερη! – Η βαθμολογία

Με γκολ των Γιακουμάκη και Μάνταλου η Ελλάδα νίκησε 2-0 το Κόσοβο και κλείδωσε την πρωτιά στον όμιλό της στο Nations League και πήρε έτσι την άνοδο.

Όποιος είχε αμφιβολίες για το ποια ήταν η καλύτερη ομάδα σε αυτόν τον όμιλο του Nations League, πήρε την απάντησή του! ΕλλάδαΚόσοβο 2-0 και με αυτό το αποτέλεσμα η «γαλανόλευκη» εξασφάλισε την πρωτιά.

Η Εθνική ήταν αισθητά ανώτερη από κάθε αντίπαλο που αντιμετώπισε αυτό το χρονικό διάστημα. Πήρε τέταρτη σερί νίκη, κράτησε ξανά το μηδέν και έδειξε ότι κάτι καλό γίνεται επί Γκουστάβο Πογιέτ. Μπορεί ο Μπακασέτας να σίγησε αυτή τη φορά, μπορεί να μην υπήρχε ο τραυματίας Λημνιός, αλλά η λύση πάλι βρέθηκε.

Η Ελλάδα πίεσε, έψαξε το γκολ, έβαλε την μπάλα κάτω, έκανε υπομονή και στο τέλος δικαιώθηκε. Το δούλεψαν πολύ το ματς οι διεθνείς και ο προπονητής. Το φινάλε τους βρήκε να πανηγυρίζουν κόντρα σε έναν αντίπαλο που προσπάθησε κυρίως να αμυνθεί μέχρι τη φάση του γκολ.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα χρειάστηκε αυτή τη φορά μόλις τέσσερα ματς για να πετύχει τον στόχο του. Η πρωτιά σημαίνει άνοδος στη δεύτερη κατηγορία του Nations League. Επίσης, δίνει και ένα εισιτήριο για τα μπαράζ των προκριματικών του Euro 2024.

Η βαθμολογία

1. Ελλάδα 12
2. Κόσοβο 6
3. Βόρεια Ιρλανδία 2
4. Κύπρος 2

Ελλάδα – Κόσοβο: Η εικόνα του αγώνα

Το ματς ξεκίνησε με την Ελλάδα να κυκλοφορεί από νωρίς την μπάλα και να ψάχνει διαδρόμους. Γρήγορα έφτασε και στις πρώτες τελικές. Αυτές, όμως, ήταν ακίνδυνες. Κύριος εκτελεστής ήταν ο Παυλίδης. Σταδιακά βρήκε τρόπους να σουτάρει και ο Μπακασέτας, αλλά χωρίς να σημαδεύει εστία.

Οι παίκτες του Πογιέτ πατούσαν καλύτερα, προσπαθούσαν με τα ανεβάσματα των δύο πλάγιων μπακ να δημιουργήσουν υπεραριθμία και στη συνέχεια ρήγματα. Δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματική, όμως, και από τις δύο πλευρές. Όλα δούλευαν καλύτερα από αριστερά.

Στο 37′ απείλησε ο Μαυροπάνος, τέσσερα λεπτά μετά έχασε σημαντική ευκαιρία ο Μπακασέτας κι εκεί που η πίεση της «γαλανόλευκης» ανέβαινε, ήρθε το ημίχρονο. Για πρώτη φορά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα σε αυτό το Nations League δεν βρήκε γκολ στο πρώτο 45λεπτο.

Με το που ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, ο Πογιέτ έβαλε τον Μάνταλο αντί του αρνητικού Χατζηγιοβάνη. Ένας καθαρός winger βγήκε, ένας μεσοεπιθετικός μπήκε και αυτή ήταν εκ του αποτελέσματος η αλλαγή-κλειδί. Γιατί ο Μάνταλος βοήθησε σημαντικά στην πορεία.

Για περίπου 20 λεπτά στο δεύτερο μέρος η Ελλάδα αδυνατούσε να κάνει φάση. Η πρώτη της καλή στιγμή ήρθε στο 64′ από το δυνατό γύρισμα του Μπακασέτα προς τον Γιακουμάκη. Το Κόσοβο αμυνόταν καλά, έκλεινε χώρους και δυσκόλευε τους διεθνείς μας.

Τελικά βρέθηκε τρόπος να λυθεί ο γόρδιος δεσμός. Στο 71′ ο Μάνταλος έβγαλε ωραία σέντρα και ο Γιακουμάκης με τρομερή κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Ακολούθησε ένταση, μία διακοπή και στη συνέχεια η πίεση των φιλοξενούμενων. Ήταν λογικό να πάρουν εκείνοι την μπάλα και να προσπαθήσουν να σκοράρουν. Όχι μόνο δεν τα κατάφεραν, όμως, αλλά στο φινάλε δέχτηκαν και δεύτερο γκολ. Στην τελευταία φάση του ματς και με όλους τους παίκτες του Αλέν Ζιρές μπροστά, ο Μάνταλος σε κενή εστία διαμόρφωσε το 2-0.

ΕΛΛΑΔΑ (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Τσιμίκας, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Μπάλντοκ, Σιώπης, Μπουχαλάκης (77′ Κουρμπέλης), Μπακασέτας (85′ Γιαννούλης), Χατζηγιοβάνης (46′ Μάνταλος), Μασούρας (85′ Αλεξανδρόπουλος), Παυλίδης (58′ Γιακουμάκης).

ΚΟΣΟΒΟ (Αλέν Ζιρές): Μούριτς, Αλίτι, Κριεζίου, Ραχμάνι, Ντομγκιόνι, Ρουντχάνι (46′ Λοσάι), Μπερίσα, Μπιτίκι (77′ Ζενέλι), Ρασίτσα (90′ Σαΐτι), Μουσλίγια (58′ Ιντρίζι), Μουρίκι.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ελλάδα – Κόσοβο 2-0: Πρώτη και καλύτερη! – Η βαθμολογία», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.