ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

Ελλάδα – Σλοβενία 0-0: Πάλεψε, είχε αρκετές ευκαιρίες για γκολ, αλλά έμεινε άσφαιρη και 2η στον όμιλο

Η Ελλάδα έμεινε στο 0-0 με τη Σλοβενία και δεν μπόρεσε να τερματίσει στην πρώτη θέση του 3ου ομίλου της 3ης κατηγορίας του Nations League.

Δεν τα κατάφερε η εθνική μας ομάδα.

Αν και καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, το γκολ δεν ήρθε για την εθνική, έχοντας σημαντικές χαμένες ευκαιρίες με τους Λημνιό, Μπακασέτα και Φορτούνη.

Αλλά και τον Γιαν Όμπλακ να κάνει εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο μέρος και να κατεβάζει τα ρολά. Αυτός ουσιαστικά έδωσε στη Σλοβενία την πρώτη θέση και την άνοδο στη 2η κατηγορία της διοργάνωσης.

Το φιλμ του αγώνα

Με φόρα και πίεση σε όλο το γήπεδο μπήκε η εθνική μας, έχοντας δύο καλές στιγμές με το καλημέρα. Στο 4’ δυνατό αριστερό σουτ του Μπακασέτα έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε και σε παίκτη της Σλοβενίας και κατέληξε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ομπλακ.

Ένα λεπτό μετά, ωραία κάθετη μπαλιά του Κουρμπέλη στον Γιακουμάκη, εκείνος μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, την έσπασε στον Λημνιό, με το σουτ του παίκτη της Κολωνίας να καταλήγει στην αγκαλιά του Ομπλακ.

Κεφαλιά του Γιακουμάκη δεν βρήκε στόχο, με τους Σλοβένους να έχουν δυνατά μαρκαρίσματα και δύο κίτρινες.

Πρώτη απειλεί στο 27’ για τους φιλοξενούμενους με τον Ιλισιτς να σουτάρει ψηλά άουτ. Δυο λεπτά μετά ο Μπλάζιτς έδιωξε πάνω στη γραμμή την σκαστή κεφαλιά του Φορτούνη από σέντρα του Τσιμίκα.

Κατέβασε ρολά ο Όμπλακ

Στο δεύτερο μέρος, ο Παυλίδης πήρε τη θέση του Γιακουμάκη, η εθνική μας σταδιακά πήρε τον έλεγχο του αγώνα και με υπομονή έψαξε το γκολ.

Δεν είχε όμως, το καθαρό μυαλό και η εικόνα δεν ήταν καλή όπως στο αντίστοιχο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου. Με τον Ομπλακ στο 66’ να αποκρούει εντυπωσιακά το σουτ του Μπακασέτα.

Στο επόμενο λεπτό ο Τζόλης πέρασε στο ματς αντί του Ζέκα και η εθνική έπαιξε με 4-1-4-1, δοκιμή που πέτυχε κόντρα στην Κύπρο.

Και στο 78’ το τελείωμα του Κουρμπέλη από θέση ισχύος πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι, με τον Μασούρα να περνάει στη θέση του Τζαβέλλα και την εθνική να παίζει φουλ επίθεση.

Στο 82’ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη πέρασε εκτός εστίας. Δύο λεπτά μετά ο Παυλίδης πήγε να βάλει ένα καταπληκτικό γκολ με ψαλιδάκι, αλλά ο Ομπλακ απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 87’ ο Λημνιός από το ύψος της μικρής περιοχής δεν έκανε ιδανικό πλασέ και ο Παυλίδης έπιασε μία αδύναμη κεφαλιά στο επόμενο λεπτό.

Ο Χατζηδιάκος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη σε μία έξυπνη κίνηση, καθώς ο Ιλισιτς έφευγε μόνος του. Και κάπου εκεί το ματς τελείωσε…

Ελλάδα – Σλοβενία: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Ελπίζαμε πως ο Γιαν Όμπλακ δεν θα καταφέρει να αγωνιστεί λόγω ενός τραυματισμού, αλλά δυστυχώς όχι μόνο αγωνίστηκε, αλλά ήταν αυτός που στέρησε από την Ελλάδα τη νίκη. Στο δεύτερο μέρος είχε εξαιρετικές επεμβάσεις και κράτησε το μηδέν σε τρεις κλασικές φάσεις για γκολ.

UP: Μπορεί ο Φορτούνης να μην είχε την εικόνα της αναμέτρησης με τη Μολδαβία, ωστόσο αυτός ήταν και πάλι ο πιο δραστήριος και ο πιο δημιουργικός, έχοντας καλές στιγμές για να σκοράρει.

DOWN: Μοιραίος ο Λημνιός, κακός και πάλι ο Παυλίδης. Ο άσος της Κολωνία είχε τις κλασικές ευκαιρίες να σκοράρει, ο στράικερ της Βίλεμ πήγε να βάλει ένα καταπληκτικό γκολ με ψαλιδάκι, αλλά σε γενικές γραμμές ήταν εξαφανισμένος.

ΓΚΟΛ: –

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 6′ Μπόχαρ, 21′ Κούρτιτς, 56′ Ίλισιτς, 56′ Τζαβέλλας, 81′ Βέτριχ, 85′ Μπακασέτας, 88′ Λημνιός, 88′ Μπάλκοβετς, 94′ Κυριακόπουλος

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:90′ Χατζηδιάκος

ΕΛΛΑΔΑ (Τζον Φαν’τ Σχιπ): Βλαχοδήμος – Μαυρίας, Χατζηδιάκος, Τζαβέλλας (79′ Μασούρας), Τσιμίκας (90′ Κυριακόπουλος) – Ζέκα (67′ Τζόλης), Κουρμπέλης – Λημνιός, Μπακασέτας, Φορτούνης – Γιακουμάκης (46′ Παυλίδης).

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Ματίας Κεκ): Όμπλακ – Μπάλκοβετς, Μέβλια, Μπλάζιτς, Στογιάνοβιτς – Μπόχαρ (67′ Βέρμπιτς), Κούρτιτς, Μπίγιολ (77′ Βέτριχ), Λόβριτς (92′ Μπάιριτς) – Βούκτσιτς (77′ Σπόραρ), Ίλισιτς (92′ Σκούμπιτς).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ελλάδα – Σλοβενία 0-0: Πάλεψε, είχε αρκετές ευκαιρίες για γκολ, αλλά έμεινε άσφαιρη και 2η στον όμιλο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.