ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

Ελλάδα: Τα αρνητικά ρεκόρ από τα τρία γκολ στο ημίχρονο

Η Ελλάδα δέχθηκε τρία γκολ σε ένα ημίχρονο έπειτα από 19 μήνες και συγκεκριμένα στα πρώτα 33 λεπτά, έπειτα από 32 χρόνια!

Η Ελλάδα έχει κάνει μία πολύ κακή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο κι αυτό αποτυπώθηκε από το 0-3, κάτι που αποτελεί αρνητικό ρεκόρ.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε πολύ άσχημα στο παιχνίδι, η οποία δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και ουσιαστικά εξασφάλισε τη νίκη από το ημίχρονο.

Μάλιστα η Εθνική ήταν τόσο κακή, που δέχθηκε με σχετική ευκολία τα τρία τέρματα από την Εθνική Ιταλίας.

Η προηγούμενη φορά που συνέβη αυτό ήταν πριν από ενάμιση χρόνο και συγκεκριμένα στις 9 Νοεμβρίου 2017.

Τότε η Ελλάδα έπαιζε στην Κροατία στο πλαίσιο των αγώνων μπαράζ για την πρόκριση στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ρωσίας.

Τα πράγματα δεν εξελίχθηκα καθόλου καλά στο Ζάγκρεμπ με την Εθνική Κροατίας να πετυχαίνει τρία γκολ στο ημίχρονο με τους Μόντριτς, Κάλινιτς και Πέρισιτς.

Τότε, το αποτέλεσμα του ημιχρόνου ήταν στο 3-1, αφού μείωσε ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος.

Έπειτα από 19 μήνες ήταν η Ιταλία αυτή που πέτυχε τρία γκολ κόντρα στην Εθνική μας.

Μάλιστα πρέπει να σημειώσουμε ότι αυτή είναι η τρίτη φορά στα τελευταία δεκατέσσερα χρόνια και συγκεκριμένα από το 2005, που η Εθνική Ιταλίας πετυχαίνει τρία ή περισσότερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Οι Ιταλοί έχουν πετύχει από δύο φορές, τρία ή περισσότερα γκολ σε Λιχτενστάιν και Νήσους Φερόες, ενώ στη συγκεκριμένη λίστα έχει μπει πλέον και η Εθνική μας ομάδα.

Ακόμη ένα στατιστικό με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον είναι ότι, η προηγούμενη φορά που η Εθνική μας δέχθηκε τρία γκολ σε 33 λεπτά αγώνα, ήταν στις 14 Οκτωβρίου 1987, όταν έχανε με 3-0 εκτός έδρας από την Πολωνία.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ελλάδα: Τα αρνητικά ρεκόρ από τα τρία γκολ στο ημίχρονο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.