ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

Ελλάδα – Τσεχία U21 0-2: Ήττα αποκλεισμός για την Εθνική με παράπονα για την διαιτησία

Η Εθνική Ελπίδων δεν κατάφερε να πάρει την νίκη και ηττήθηκε στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας από την Τσεχία, με σκορ 0-2.«Τραβηγμένη» η απόφαση της κόκκινης κάρτας και...περιπετειώδης πέναλτι για τους Τσέχους.

Η Εθνική Ελπίδων δεν κατάφερε να πάρει την νίκη και ηττήθηκε στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας από την Τσεχία, με σκορ 0-2.

Αντίο από τα τελικά του EURO 2021 είπε η Εθνική νέων που δεν κέρδισε, κόντρα στους δραστήριους Τσέχους, αγωνιζόμενη με παίκτη λιγότερο από το 41′. «Τραβηγμένη» η απόφαση της κόκκινης κάρτας και…περιπετειώδης πέναλτι για τους φιλοξενούμενους.

Η ομάδα του Γιάννη Γκούμα δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα Τσέχους, που σκόραραν και τα δύο τέρματά τους στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Εθνική μας ομάδα, δυσκολεύτηκε, ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο, να δημιουργήσει ευκαιρίες προς την αντίπαλη εστία. Οι Τσέχοι αντιθέτως ήταν αυτοί που πίεζαν, ξεδιπλώνοντας το ταλέντο τους στο χορτάρι.

Η αποστολή της Ελλάδας έγινε ακόμα δυσκολότερη, όταν ο Λυμπεράκης δέχτηκε…υπερβολική απευθείας κόκκινη κάρτα στο 41′, με τον διαιτητή να του καταλογίζει σκόπιμο χτύπημα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος, εκμεταλλευόμενοι και το αριθμητικό πλεονέκτημά τους. Στο 66′ οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα από το σημείο του πέναλτι με…περιπετειώδη τρόπο.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης καταλόγισε πέναλτι που ξεσήκωσε θύελλα αντιδράσεων από την Εθνική μας ομάδα, καθώς ο Αποστολάκης φάνηκε να βρίσκει μπάλα στο μαρκάρισμα στον Γκρανέτσνι.

Ο Σιαμπάνης απόκρουσε την πρώτη εκτέλεση πέναλτι των Τσέχων, αλλά ο διαιτητής διέταξε επανάληψη του χτυπήματος, καθώς θεώρησε τον Έλληνα τερματοφύλακα σε αντικανονική θέση. Στην επανάληψη του χτυπήματος οι Τσέχοι πήραν το προβάδισμα με τον Μπούχα στο 66’΄.

Η ψυχολογία δεν ήταν με το μέρος της Εθνικής μας, με τους Τσέχους να βρίσκουν ένα ακόμα γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα. Στο 91′ ο Ντρχαλ με πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή έγραψε το τελικό 0-2.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ελλάδα (Γιάννης Γκούμας): Σιαμπάνης, Αποστολάκης, Ευαγγέλου, Διαμαντής, Κατράνης, Α. Τσιγγάρας (72′ Μπότος), Μπαλογιάννης (46′ Παπανικολάου), Μπουζούκης (46′ Χ. Τσιγγάρας), Λυμπεράκης, Βρουσάι (80′ Μαχαίρας), Κούτσιας (58′ Καμπετσής)

Τσεχία (Κάρελ Κρέιτσι): Γέντλιτσκα, Πλεχάτι (46′ Οστράκ), Κρέιτσι, Ζίμα, Μάτουσεκ (65′ Βάνιτσεκ), Χόλικ, Γιάνοσεκ, Χάβελκα (46′ Γκρανέτσνι), Μπούχα, Σασίνκα (77′ Ντρίχαλ), Λινγκρ (89′ Κλίμα)

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ

Εθνική Ελπίδων: Με Κούτσια βασικό και Εμμανουηλίδη εκτός!

ΠΑΟΚ: Νέο κρούσμα κορονοϊού στον Δικέφαλο!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ελλάδα – Τσεχία U21 0-2: Ήττα αποκλεισμός για την Εθνική με παράπονα για την διαιτησία», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.