ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

Εθνική απογοήτευση και με την Αρμενία! (vids)

Η Εθνική γνώρισε ακόμη μία ήττα στο ΟΑΚΑ – Η Αρμενία ήταν καλύτερη και πέρασε με 3-2 κόντρα στην Ελλάδα που δεν είχε αρχή και τέλος

Η Εθνική ήταν απογοητευτική και η Αρμενία πέτυχε μία από τις μεγαλύτερες νίκες στην ιστορία της με 3-2 μέσα στο ΟΑΚΑ, ούσα απλά καλύτερη ομάδα.

Οι φιλοξενούμενοι τα έκαναν όλα καλύτερα μέσα στο γήπεδο και έφτασαν δικαίως στο αποτέλεσμα.

Από την άλλη, το πρόσωπο που έδειξε η Ελλάδα αποτυπώνεται πλήρως σε μία παλιά φράση του προπονητή της: «Δεν μπορούν τα παλικάρια».

Αλλά όμως δεν μπορεί και ο προπονητής, ο οποίος φέρει τεράστιο –σίγουρα το μεγαλύτερο- μερίδιο ευθύνης για όσα έχουμε δει στο ΟΑΚΑ, εδώ και τέσσερις μέρες.

Υπό αυτές τις συνθήκες και με αυτές τις εμφανίσεις, η Ελλάδα δεν πάει πουθενά, πόσο μάλλον στην τελική φάση του Euro 2020.

Η εικόνα της Εθνικής ομάδας του Αναστασιάδη ήταν κάκιστη από τα πρώτα λεπτά και ουσιαστικά αποτέλεσε μία συνέχεια από τον αγώνα με την Ιταλία.

Οι διεθνείς έκαναν πολύ ώρα για να βρουν τα πατήματά τους στο γήπεδο και οι Αρμένιοι τους τιμώρησαν.

Μόλις στο 8’ ο Μπαρσεγκιάν έβγαλε την κάθετη στον Καραπετιάν στην κόντρα, ο Βλαχοδήμος εκτίμησε λάθος τη φάση κι άργησε να βγει και ο αντίπαλος επιθετικός έκανε το 0-1.

Αν κάποιος περίμενε το γκολ των φιλοξενουμένων να λειτουργούσε ως καμπανάκι για τους Έλληνες διεθνείς, μάλλον θα περίμενε για πολύ ώρα.

Αντίδραση καμία, από το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα και στο 32’, αυτή τη φορά από πάσα του Χοβνανισιάν, ο Γκαζαριάν άδειασε τον Παπασταθόπουλο κι έκανε το 2-0 για την Αρμενία.

Εθνική: Δεν έκανε ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο

Είναι ενδεικτικό ότι η Εθνική δεν είχε μία κλασική ευκαιρία για γκολ σε… 54’ λεπτά στο πρώτο ημίχρονο (παίχθηκαν εννέα λεπτά καθυστερήσεων).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ελλάδα ξεκίνησε εξίσου νωχελικά, όμως κατάφερε στο 54’ να βρει γκολ στην πρώτη ουσιαστική επίσκεψη στα καρέ της Αρμενίας.

Ο Φορτούνης ελίχθηκε ωραία στην περιοχή, γύρισε στο Ζέκα κι αυτός με δυνατό σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αϊραπετιάν για το 1-2.

Πάντως, η Ελλάδα δεν κατάφερε να εδραιώσει στο γκολ του Ζέκα και ο Μιχταριάν με τον Μπαρσεγκιάν έβαλαν την… ταφόπλακα στο 74’ με το γκολ του δεύτερου.

Το μόνο που κατάφερε η Ελλάδα ήταν να μειώσει με ένα απίθανο γκολ του Φορτούνη στο 87’!

MVP: Ο Τιγκράν Μπαρσεγκιάν τα έκανε όλα μέσα στο γήπεδο, ήταν εξαιρετικός και επιβραβεύτηκε με ένα ωραίο γκολ στο 74’, το οποίο έκανε το 1-3 για την ομάδα του.

UP: Ο Χένρικ Μιχταριάν ήταν από τους κορυφαίους της Αρμενίας και η συνολική του απόδοση, έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της Εθνικής του ομάδα.

DOWN: Κανονικά θα πρέπει να βάλουμε όλη την ενδεκάδα, αλλά θα αρκεστούμε στον προπονητή. Ο Άγγελος Αναστασιάδης φέρει τεράστιο μερίδιο ευθύνης για την εικόνα και το αποτέλεσμα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Εύκολο έργο είχε ο Κρίστο Τόχβερ. Ο διαιτητής από την Εσθονία δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα, αφού το παιχνίδι δεν είχε δύσκολες φάσεις

ΓΚΟΛ: 54’ Ζέκα, 87’ Φορτούνης – 8’ Καραπετιάν, 32’ Γκαζαριάν, 74’ Μπαρσεγκιάν

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 20’ Πέλκας, 73’ Ζέκα,  76’ Παπασταθόπουλος, 81’ Μασούρας – 29’ Μκρτσιάν, 69’ Καραπετιάν

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Κρίστο Τόβερ (Εσθονία)

ΕΛΛΑΔΑ (Άγγελος Αναστασιάδης): Βλαχοδήμος, Σιόβας, Παπασταθόπουλος, Κούτρης, Μαυρίας (17’ Κώτσιρας), Ζέκα, Σάμαρης (75’ Σιώπης), Μασούρας, Πέλκας (68’ Κολοβός), Φορτούνης, Κουλούρης.

ΑΡΜΕΝΙΑ (Αρμέν Γκιουλμπουνταγκιάντς): Αϊραπετιάν, Χαρογιάν, Γκριγοριάν Α., Μκρτσιάν (55’ Χοβσεπιάν), Γκαζαριάν (83’ Αβετισιάν), Μπαρσεγκιάν, Χοβνανισιάν Α., Μιχταριάν, Χαμπαρτσουμιάν, Καραπετιάν (70’ Μπαμπαγιάν), Ισκανιάν.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Εθνική απογοήτευση και με την Αρμενία! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.