ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

Εθνική Νέων: Νίκη 2-0 επί της Βουλγαρίας (vid)

Σκόραραν οι Φακκής (10') και Τζίμας (33')

Η Εθνική ομάδα Νέων κάτω των 18 ετών, στον τέταρτο αγώνα της για το Τουρνουά Valentin Granatkin στην Αγία Πετρούπολη της Ρωσίας, νίκησε την αντίστοιχη ομάδα της Βουλγαρίας με σκορ 2-0.

Έτσι, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα διπλασίασε τις νίκες στον όμιλό της στο τουρνουά με σκόρερς τους Φακκή (10′) και Τζίμα (33′).

Θυμίζουμε ότι η Εθνική Νέων στο πρώτο ματς του τουρνουά επικράτησε του Κιργιστάν με 4-1 και συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις.

Το σκορ για την ελληνική ομάδα άνοιξε στο 10′ ο Φακκής με σουτ από κοντά ενώ το 2-0 διαμορφώθηκε από τον Τζίμα στο 33′ με γυριστό σουτ από το ύψος του πέναλτι, αυτό μάλιστα ήταν το τρίτο γκολ στο τουρνουά του ποδοσφαιριστή του Αστέρα.

Ελλάδα Κ18: Μανδάς, Αρβανίτης, Κοκοβάς, Γώγος, Τσακαλίδης (87′ Κάρδαρης), Βουτσάς, Βράκας (62′ Φέκκας), Τσέλιος (62′ Αθανασίου), Τζίμας (62′ Μιχελής), Τσακίρης (23′ Πουρνάρας), Φακκής.

Εθνική Νέων: Άνετη νίκη επί του Κιργιστάν

Σε πολύ καλή κατάσταση έδειξε η Εθνική Νέων που επικράτησε 4-1 της αντίστοιχης του Κιργιστάν στο τουρνουά που συμμετέχει στη Ρωσία.

Συγκεκριμένα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα συμμετέχει στο τουρνουά «Βαλεντίν Γκρανάτκιν» στην Αγία Πετρούπολη, στη Ρωσία.

Η Ελλάδα μπήκε από νωρίς πολύ δυνατά και δεν άφησε πολλά περιθώρια στους αντιπάλους της.

Μόλις στο 17’, η Εθνική Νέων άνοιξε το σκορ. Ο Βράκας ευστόχησε από την άσπρη βούλα κι έδωσε το προβάδισμα στην Ελλάδα.

Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε και δεύτερο τέρμα, αυτή τη φορά από τον Τζίμα, με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή.

Το 3-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου πέτυχε ο Πουρνάρας στο 29′ τρία λεπτά αργότερα.

Το τελικό 4-0 σημείωσε στην επανάληψη ο Φέκκας μετά από ασίστ του Μιχελή σε κενή εστία.

Το μόνο που κατάφερε το Κιργιστάν ήταν να μειώσει στο 72’ σε 4-1, με τον Αρκτιμπάεφ.

ΕΘΝΙΚΗ ΝΕΩΝ (Γιάννης Γκούμας): Σουρδής, Αθανασίου, Κόκοβας, Θυμιάνης, Καρδάρης, Φέκκας, Μιχελής, Τζίμας, Τσέλιος, Βρακάς, Πουρνάρας.

Επίσης αγωνίστηκαν και οι: Αρβανίτης, Τσακίρης, Βουτσάς, Τσακαλίδης, Φάκκης.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Εθνική Νέων: Νίκη 2-0 επί της Βουλγαρίας (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.