ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

Euro 2004: Η πρώτη φορά που η καρδιά σταμάτησε να χτυπά! (vid)

Πολλά γράφτηκαν από τότε. Το έπος της Πορτογαλίας. Το Euro 2004 με έμβλημα τις καρδιές που εμπνεύστηκαν οι Πορτογάλοι. Και τις... έκλεψαν οι Έλληνες.

Πολλά γράφτηκαν από τότε. Το έπος της Πορτογαλίας. Το Euro 2004 με έμβλημα τις καρδιές που εμπνεύστηκαν οι Πορτογάλοι. Και τις… έκλεψαν οι Έλληνες.

Η καρδιά σταμάτησε να χτυπά για πρώτη φορά στις 12 Ιουνίου 2004. Στο Euro 2004. Το δικό μας Euro. Τότε που ακόμη δεν ξέραμε τι μας περιμένει. Τότε που νομίζαμε ότι το ματς απέναντι στην Πορτογαλία ήταν απλώς το πρώτο από τα τρία που θα δώσει η «γαλανόλευκη».

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Euro 2004: Τι είχαμε ζήσει τότε ρε φίλε! (Vids)

Εκείνο το γκολ του Γιώργου Καραγκούνη (στο 6ο λεπτό) ήταν μόνο η αρχή. Ο Άγγελος Μπασινάς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-0 (51′). Και η πρώτη νίκη πλησίασε. Η προσμονή μεγάλωνε όσο περνούσε η ώρα.

Και η Πορτογαλία, η διοργανώτρια, δεν μπορούσε να… σπάσει την ελληνική άμυνα. Παρά μόνο στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων. Με ένα τύπο που άκουγε στο όνομα «Κριστιάνο Ρονάλντο». Μπορεί να έχασε τελικά εκείνη την ευκαιρία, αλλά στα επόμενα χρόνια κατέκτησε σχεδόν τα πάντα.

Τίποτα δεν θα ήταν ίδιο μετά από εκείνο το βράδυ. Τα καραβάνια των Ελλήνων θα μεγάλωναν. Μέρα με τη μέρα. Νίκη με τη νίκη. Μέχρι τον θρίαμβο.

Μόνο που αυτή είναι μία άλλη ιστορία. Υπομονή λίγες ημέρες ακόμη…

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Λουίς Φελίπε Σκολάρι) Ρικάρντο – Αντράντε , Κόουτο, Φερέιρα, Ρούι Ζόρζε, Κοστίνια (65΄ Νούνο Γκόμεζ), Μανίς, Ρούι Κόστα (46΄ Ρονάλντο), Φίγκο, Σιμάο (46΄Ντέκο), Παουλέτα

ΕΛΛΑΔΑ (Οτο Ρεχάγκελ): Νικοπολίδης – Σεϊταρίδης, Δέλλας, Μπασινάς, Ζαγοράκης, Γιαννακόπουλος (67΄ Νικολαϊδης), Χαριστέας (74΄ Λάκης), Φύσσας, Βρύζας, Καψής, Καραγκούνης (46΄ Κατσουράνης)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Euro 2004: Η πρώτη φορά που η καρδιά σταμάτησε να χτυπά! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.