ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

Μολδαβία – Ελλάδα 0-2: Με σούπερ Φορτούνη – Μπακασέτα, η Εθνική μας πήρε εύκολα τη νίκη – «Τελικός» με τη Σλοβενία

Η Ελλάδα δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στη Μολδαβία, επικράτησε με 2-0 και ετοιμάζεται για τον τελικό της Τετάρτης κόντρα στην Σλοβενία για την πρώτη θέση στον 3ο όμιλο της 3ης κατηγορίας του Nations League

Οι όποιες δυσκολίες μπορεί να είχε η Ελλάδα κόντρα στη Μολδαβία εξανεμίστηκαν μέσα σε 9 λεπτά.

Κώστας Φορτούνης και Τάσος Μπακασέτας υπέγραψαν τη νίκη της εθνικής μας με 2-0 στο Κισινάου και πλέον, η «γαλανόλευκη» πάει με φόρσα μάξιμα στο «τελικό» της Τετάρτης με την Σλοβενία στη Ριζούπολη.

Εκεί όπου η εθνική χρειάζεται τη νίκη για να πάρει την πρώτη θέση του 3ου ομίλου της 3ης κατηγορίας και να προβιβαστεί στη 2η κατηγορία της διοργάνωσης.

Και παράλληλα να αφήσει παράθυρο πρόκρισης στα τελικά του Μουντιάλ στο Κατάρ, αν δεν τα καταφέρει μέσω της προκριματικής φάσης.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η εθνική μας μπήκε με διάθεση να βρει ένα γρήγορο γκολ. Πήρε τον έλεγχο της μπάλας, πίεσε ψηλά και είχε ευκαιρίες.

Στο 11’, ο Μπακασέτας βρήκε τον Φορτούνη, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Ναμάσκο, με τον γκολκίπερ της Μολδαβίας να διώχνει σε κόρνερ.

Τέσσερα λεπτά μετά ο Παυλίδης πάτησε περιοχή, βρήκε τον Μπακασέτα, ο οποίος πλάσαρε άστοχα, με την μπάλα να παίρνει αντίθετα από την εστία φάλτσα.

Χαρακτηριστικό πάντως, το στοιχείο ότι μέχρι τα μισά του πρώτου μέρους η «γαλανόλευκη» είχε εκτελέσει πέντε κόρνερ χωρίς να εκμεταλλευτεί κανένα απ’ αυτά.

Ωστόσο ο γόρδιος δεσμός λύθηκε από ένα τρομερό γκολ. Στο 32’, από πάσα του Μπακασέτα, ο Κώστας Φορτούνης εξαπέλυσε μία βολίδα έξω από την περιοχή και δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον τερματοφύλακα της Μολδαβίας.

Στο 41’ οι ρόλοι αντιστράφηκαν, ο Φορτούνης έκανε την ασίστ και ο Μπακασέτας με ένα ξερό αριστερό διαγώνιο σουτ διπλασίασε τα τέρματα της εθνικής.

Στην επανάληψη η εθνική προσπάθησε με υπομονή να βρει και άλλα τέρματα, έχοντας περισσότερη προσοχή στα μετόπισθεν.

Είχε ευκαιρίες με Φορτούνη και Γιακουμάκη, αλλά μέχρι εκεί.

Πήρε το τρίποντο χωρίς να απειληθεί, με τον Φαν΄τ Σχιπ να χρησιμοποιεί και τους Χατζηγιοβάνη, Τζόλη, Γιακουμάκη που ήταν εξαιρετικοί στο φιλικό με την Κύπρο.

Μολδαβία – Ελλάδα: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Ο Κώστας Φορτούνης επιλέχθηκε μετά από πολύ καιρό στο βασικό σχήμα επίσημου αγώνα από τον Ολλανδό κόουτς και ήταν καταπληκτικός. Ξεκίνησε ως αριστερός μέσος, ωστόσο κυρίως συνέκλινε στο κέντρο και δημιούργησε προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα. Πέτυχε ένα εξαιρετικό γκολ, είχε μία ασίστ και ήταν ο κινητήριος μοχλός για την εθνική μας.

UP: Ο Τάσος Μπακασέτας ήταν σαφέστατα καλύτερος σε σχέση με το φιλικό κόντρα στην Κύπρο. Συνδυάστηκε άψογα με τους συμπαίκτες του και κυρίως με τον Φορτούνη. Είχε ασίστ και γκολ και έδειξε πως κόντρα σε ομάδα χαμηλής δυναμικότητας μπορεί να κάνει τη διαφορά για πλάκα.

DOWN: Ο Φαν’τ Σχιπ εμπιστεύτηκε και πάλι τον Βαγγέλη Παυλίδη για την κορυφή της επίθεσης, αλλά ο Έλληνας στράικερ δεν τον δικαίωσε ξανά. Δεν έχει καταφέρει ακόμα ο νεαρός άσος να δέσει με τους υπόλοιπους και να βοηθήσει στο σκοράρισμα.

ΓΚΟΛ: 32′ Φορτούνης, 41′ Μπακασέτας

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 47′ Μαυρίας, 61′ Γιαρντάν, 91′ Πόσμακ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΜΟΛΔΑΒΙΑ: Ναμάσκο, Πόσμακ, Αρμάς, Γιαρντάν, Ρέαμπτσιουκ, Τσεμποτάρου (46′ Επουρεάνου), Ιονίτα (83′ Μποϊτσούκ), Ράτα (62′ Τσούρκαν), Κότσιου (46′ Καϊμακόφ), Σπατάρου, Νταμασκάν (71′ Ντρος).

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Μαυρίας, Χατζηδιάκος, Τζαβέλλας, Τσιμίκας (62′ Κυριακόπουλος), Ζέκα, Μπουχαλάκης, Λημνιός (78′ Χατζηγιοβάνης), Μπακασέτας, Φορτούνης (65′ Τζόλης), Παυλίδης (78′ Γιακουμάκης).

Μολδαβία – Ελλάδα: Φορτούνης – Μπακασέτας και 0-2 μέσα σε εννέα λεπτά! (vid)

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Ethniki Omada (@ethnikiomada)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μολδαβία – Ελλάδα 0-2: Με σούπερ Φορτούνη – Μπακασέτα, η Εθνική μας πήρε εύκολα τη νίκη – «Τελικός» με τη Σλοβενία», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.