ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

Τουρκία – Ελλάδα 2-1: Πολλές δοκιμές ενόψει Euro 2020

Κακή εικόνα της εθνικής μας ομάδας, με τον Άγγελο Αναστασιάδη να τσεκάρει σχήματα και πρόσωπα

Η Ελλάδα ηττήθηκε με 2-1 από την Τουρκία σε φιλική αναμέτρηση στην Αττάλεια, στην πρόβα τζενεράλε εν όψει των προκριματικών αγώνων για το Euro 2020.

Εύκολη ήττα για την εθνική μας ομάδα και ηχηρό «καμπανάκι» ενόψει των δύο αναμετρήσεων με Ιταλία και Αρμενία το πρώτο 10ήμερο του Ιουνίου στο ΟΑΚΑ.

Έτσι έπαιξε η Ελλάδα

Με δεδομένες τις απουσίες των Σωκράτη Παπασταθόπουλου, Κώστα Μανωλά, Τάσου Δώνη και Κάρλος Ζέκα, ο Άγγελος Αναστασιάδης πήγε σε μία… πρωτόγνωρη λογική.

Μια άκρως πειραματική ενδεκάδα με βασικούς τους Κουρμπέλη και Βαλεριάνο στο κέντρο της άμυνας, αφήνοντας εκτός τον Σιόβα που ένιωθε ενοχλήσεις στην γάμπα

Ο Σάμαρης είχε παρτενέρ τον Σιώπη στα χαφ, με τους Πέλκα, Φορτούνη και Μασούρα να πλαισιώνουν τον Κουλούρη που ήταν στην κορυφή της επίθεσης.

Ντεμπούτο με το Εθνόσημο ως βασικοί έκαναν οι Πασχαλάκης, Σιώπης και Βαλεριάνος που ξεκίνησαν στην αρχική ενδεκάδα.

Το ματς

Κακό ξεκίνημα για την Ελλάδα που μας θύμισε το ματς με την Βοσνία, με την Τουρκία να σκοράρει δύο φορές μέσα σε ένα εξάλεπτο.

Στο 11ο λεπτό ο Ουντέρ με όμορφο τρόπο δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Πασχαλάκη.

Με τον Σάμαρη στο 17′ να χαρίζει ένα δεύτερο γκολ στην ομάδα του Σενιόλ Γκιουνές.

Στο 24′ ο Σάμαρης προσπάθησε να πάρει το… αίμα του πίσω, αλλά το δοκάρι του στέρησε την ευκαιρία για γκολ.

Ο Οκάι ισοφάρισε στα… δοκάρια στο 38′ με την κεφαλιά του να σταματάει στο οριζόντιο μετά από στατική φάση και λάθος εκτίμηση και έξοδο του Πασχαλάκη.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν ούτε στο ξεκίνημα της επανάληψης, παρά τις διορθωτικές αλλαγές που προσπάθησε να κάνει ο Αναστασιάδης, ρίχνοντας από τον αρχή στο δεύτερο ημίχρονο τους Σταφυλίδη και Κολοβό.

Οι δύο προπονητές έκαναν αρκετές αλλαγές στη συνέχεια, με τον ρυθμό να επηρεάζεται και τις ομάδες να μην έχουν μεγάλες φάσεις.

Εκείνο που κατάφερε η Εθνική, ήταν στο τελευταίο δευτερόλεπτο του ματς, να μειώσει με τον Κουρμπέλη σε 2-1, πετυχαίνοντας το γκολ της τιμής.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Τουρκία (Σενιόλ Γκιουνές): Ουγκουρτσάν, Καγκλάρ, Αϊχάν, Σανγκαρέ, Μεράς, Οκάι, Τουφάν (46’ Οζιακούπ), Ουντέρ (80’ Μπελόζογλου), Γιασιτσί, Καραμάν (46’ Ομούρ), Τοσούν (56’ Γκιουβέν)

Ελλάδα (Άγγελος Αναστασιάδης): Πασχαλάκης, Μαυρίας, Κουρμπέλης, Σάμαρης, Κούτρης (46’ Σταφυλίδης), Σιώπης (75’ Μάνταλος), Βαλεριάνος (54’ Μπουχαλάκης), Μασούρας (65’ Ντουρμισάι), Πέλκας (46’ Κολοβός), Φορτούνης, Κουλούρης.