ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

Βόρεια Ιρλανδία – Ελλάδα 0-1: «Καθάρισε» ο Μπακασέτας στο επίσημο ντεμπούτο Πογέτ

Διαβάστε αναλυτικά τι έγινε στην αναμέτρηση Βόρεια Ιρλανδία - Ελλάδα και δείτε όλες τις αξιόλογες φάσεις σε videos

Βόρεια Ιρλανδία – Ελλάδα: Η Εθνική Ελλάδας του Γκουστάβο Πογέτ άρχισε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο UEFA Nations League, επικρατώντας 1-0.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, το οποίο πήρε τη νίκη με γκολ του Τάσου Μπακασέτα στο 39ο λεπτό, έχει θέσει ως στόχο να καταλάβει την πρωτιά του ομίλου και να πάρει την άνοδο στο League B.

Επόμενη υποχρέωση για την Εθνική ομάδα το εκτός έδρας παιχνίδι με το Κόσοβο (5/6, 21:45), στη συνέχεια αντιμετωπίζει την Κύπρο στο Πανθεσσαλικό (9/6, 21:45) και ακολουθεί το εντός με το Κόσοβο (12/6, 21:45).

Η εικόνα του αγώνα:

Στην πρώτη του ενδεκάδα, ο Πογέτ έβαλε τον Βλαχοδήμο κάτω από τα γκολπόστ, τους Ρότα-Τσιμίκα στα άκρα, τους Μαυροπάνο-Χατζηδιάκο στα στόπερ, τους Σιώπη-Μπουχαλάκη στα χαφ, τον Μπακασέτα μπροστά τους, τους Λημνιό-Μάνταλο στα «φτερά» και τον Γιακουμάκη στην κορυφή.

Η Ελλάδα είχε την κατοχή στο πρώτο τέταρτο, αλλά δεν ήταν εύκολο να αντιμετωπίσει το υψηλό πρέσινγκ που εφάρμοσαν οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα.

Η πρώτη τελική ήταν βορειοϊρλανδική, ένα σουτ του Γουάιτ στο 18′, που μπλόκαρε ο Βλαχοδήμος, ενώ στο 21′ το σουτ του Μπουχαλάκη δεν προκάλεσε άγχος στον Πίκοκ-Φάρελ.

Καλύτερη στιγμή για την Εθνική ήταν εκείνη που καταγράφηκε λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, όταν από σέντρα του Μπακασέτα, ο Γιακουμάκης πήρε την κεφαλιά και ο Πίκοκ-Φάρελ μπλόκαρε.

Τελικά, το πρώτο «γαλανόλευκο» γκολ επί των ημερών Πογέτ μπήκε χωρίς να χυθεί αρκετός ιδρώτας. Στο 39ο λεπτό, ο Λημνιός από δεξιά έδωσε προς τον άξονα στον Μπακασέτα, εκείνος είχε χώρο, εκτέλεσε και δικαιώθηκε. Ωραία προσπάθεια με αριστερό κοντρόλ, δεξί σουτ.

Η Εθνική κατέγραψε ακόμα μία προσπάθεια πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Συγκεκριμένα στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Τσιμίκας έδωσε στον Μπακασέτα, εκείνος γύρισε στον Ρότα, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά δεν βρήκε στόχο. Το 0-1 παρέμεινε.

Σε αυτό το πρώτο μέρος, οι παίκτες του Πογέτ είχαν 85% ποσοστό στις πάσες, πάνω από 60% κατοχή και, κυρίως, την ουσία. Δηλαδή το γκολ που επέτρεπε στην ομάδα να διαχειριστεί καλύτερα το δεύτερο μισό της αναμέτρησης. Επίσης να σημειωθεί ότι δεν απειλήθηκε καθόλου η ελληνική άμυνα.

Ανάλογη ήταν η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, με την Εθνική να έχει την κατοχή. Στο 52ο λεπτό, μάλιστα, ο Γιακουμάκης δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα από ευνοϊκή θέση. Η σέντρα του Λημνιού ήταν σπουδαία, ωστόσο, μεσολάβησαν κάποια χιλιοστά μέχρι την επαφή του Κρητικού φορ.

Ανάλογη ήταν η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο του ματς Βόρεια Ιρλανδία – Ελλάδα, με την Εθνική να έχει την κατοχή. Στο 52ο λεπτό, μάλιστα, ο Γιακουμάκης δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα από ευνοϊκή θέση. Η σέντρα του Λημνιού ήταν σπουδαία, ωστόσο, μεσολάβησαν κάποια χιλιοστά μέχρι την επαφή του Κρητικού φορ.

Σταδιακά, πάντως, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους. Από την πίεσή τους, μάλιστα, προκλήθηκε λάθος στην ελληνική άμυνα (στο 67′), όμως, ο Βλαχοδήμος εξουδετέρωσε το σουτ του ΜακΓκιν. Σύντομα ήρθαν οι κινήσεις του Πογέτ.

Ο Ουρουγουανός έβαλε τον Χατζηγιοβάνη αντί του Λημνιού, τον Παυλίδη αντί του Γιακουμάκη και τον Κουρμπέλη (πρώτο διεθνές ματς από τις 18 Νοεμβρίου 2020) αντί του Μπακασέτα.

Η Εθνική υστερούσε φανερά σε ταχύτητα μετά την αποχώρηση του Λημνιού. Ήταν ξεκάθαρο, ωστόσο, ότι ο Πογέτ ήθελε απλά να πάρει τη νίκη. Γι’ αυτό εξάλλου έβγαλε τον Σιώπη στο 82′ και έβαλε τον Τζαβέλλα.

Δεν υπήρξε κάτι ιδιαίτερο στο φινάλε (εξαίρεση το ντεμπούτο του Τζορτζ Μπάλντοκ στα γαλανόλευκα), με αποτέλεσμα η Ελλάδα να πανηγυρίσει τη νίκη στο πρώτο ματς του Πογέτ σε μη φιλική υποχρέωση.

Βόρεια Ιρλανδία – Ελλάδα: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 39′ Μπακασέτας

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 41′ Γουάιτ, 90+6′ ΜακΝερ – 90+3′ Μάνταλος

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΒΟΡΕΙΑ ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Πίκοκ-Φάρελ, Μπράντλεϊ (62′ ΜακΓκιν), Έβανς, Μπάλαρντ, Λέιν (78′ Χιουμ), ΜακΝερ, Ντέιβις, Σαβίλ (79′ Σ. Τσαρλς), ΜακΚαν, Λέιβρι (62′ Λάφερτι), Γουάιτ (71′ Ν. Τσαρλς).

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Τσιμίκας, Ρότα (90+2′ Μπάλντοκ), Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Σιώπης (82′ Τζαβέλλας), Μπακασέτας (69′ Κουρμπέλης), Μπουχαλάκης, Λημνιός (69′ Παυλίδης), Μάνταλος, Γιακουμάκης (69′ Χατζηγιοβάνης).