Εύκολα στους «4» του Κυπέλλου η Τότεναμ

Οι «πετεινοί» επικράτησαν εκτός έδρας της Σουόνσι με 3-0, με πρωταγωνιστή τον Έρικσεν που πέτυχε δύο γκολ

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν ο πρώτος προημιτελικός του Κυπέλλου Αγγλίας μεταξύ της Σουόνσι και της Τότεναμ, με τους φιλοξενούμενους, να παίρνουν το εισιτήριο για τα ημιτελικά του θεσμού, επικρατώντας με 3-0. Οι «πετεινοί» δεν δυσκολεύτηκαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης και μάλιστα το τελικό αποτέλεσμα ήρθε σχετικά εύκολα.

Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Κρίστιαν Έρικσεν, ο οποίος φρόντισε να αναλάβει ακόμη περισσότερες… ευθύνες μετά τον τραυματισμό του Χάρι Κέιν. Ο Δανός μεσοεπιθετικός άνοιξε το σκορ στο 11’ με πολύ ωραίο σουτ έξω από την περιοχή. Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ήταν αρκετά κινητικός κι απείλησε για δεύτερη φορά σο 37’, όταν με ένα τρομερό βολέ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστία της Σουόνσι. Ότι όμως δεν κατάφερε ο Ερικσεν στο 37’, το πέτυχε ο Λαμέλα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου. Με ωραία ατομική ενέργεια και πλασέ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0.

Η Σουόνσι έφτασε κοντά στο γκολ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά ο Φορμ φώναξε «παρών» στην πολύ μεγάλη διπλή ευκαιρία των Όλσον και Άμπραχαμ. Η Τότεναμ αφυπνίστηκε στη συνέχεια, ανέλαβε εκ νέου την πρωτοβουλία και πέτυχε και τρίτο γκολ, πάλι με τον Έρικσεν στο 62’, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0, υπέρ τους. Οι ημιτελικοί θα διεξαχθούν στο «Ουέμπλεϊ» στις 21 και 22 Απριλίου.

ΣΟΥΟΝΣΙ: Νόρντφελτ, Νότον, Φαν ντερ Χουρν (81’ Ρόμπερτς), Μπάρτλεϊ, Μόσον (46’ Νάρσινχ), Όλσον, Κι Σουνγκ-Γέουνγκ, Κάρολ, Κλούκας, Ντάιερ (86’ Ράουτλετζ), Άμπραχαμ.

TOTENAM: Φορμ, Τρίπιερ, Σάντσες, Βερτόνχεν, Ντέιβις, Ντάιερ, Μουσά Σισοκό, Λαμέλα (81’ Ντελέ Άλι), Έρικσεν, Λούκας Μόουρα (73’ Γιορέντε), Σον Χέουνγκ-Μιν.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Εύκολα στους «4» του Κυπέλλου η Τότεναμ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.