EURO 2020

Εύκολα η Τουρκία, 4-0 την Μολδαβία (vid)

Δύο τέρματα από τον Τοσούν

Χωρίς να συναντήσει προβλήματα, η Τουρκία νίκησε άνετα με 4-0 τη Μολδαβία.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Τσενκ Τοσούν, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ και ουσιαστικά οδήγησε την ομάδα του στη νίκη.

Έτσι, οι Τούρκοι μετά το διπλό μέσα στην Αλβανία σημείωσαν και την πρώτη τους εντός έδρας νίκη για τον 8ο όμιλο των προκριματικών του EURO 2020.

Ο Χασάν Καλντιρίμ με δεξί σουτ άνοιξε το σκορ στο 24′, ενώ δύο λεπτά μετά ο Τοσούν με αριστερό σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Στην επανάληψη ο Μπουράκ Γιλμάζ είχε την ευκαιρία να σκοράρει, όμως ο Κοσέλεφ απέκρουσε σε κόρνερ.

Από το κόρνερ η Τουρκία κατάφερε να σκοράρει για 3η φορά με την κεφαλιά του Τσενκ Τοσούν στο 54′.

Το σκορ έκλεισε με ωραία κεφαλιά ο Αϊχάν στο 70′.

ΤΟΥΡΚΙΑ: Γκιουνιόκ, Τσελίκ, Ντεμιράλ, Αϊχάν, Καλντιρίμ, Τοκότζ (85′ Εμρέ Μπελόζογλου), Τεκντεμίρ, Τουρούτζ (78′ Καρατζά), Τοσούν, Τσαλχάνογλου (66′ Γιαζιτζί), Γιλμάζ.

ΜΟΛΔΑΒΙΑ: Κοσέλεβ, Ζαρντάν, Ροζγκόνιουτς, Πόσματς, Ρεάμπτσουκ, Ιονίτσα, Τσάρπ (46′ Τουρτσάν), Τσεμποτάρου, Τζινσάρι (73′ Αντονιούτς), Γκράουρ, Άμπρος (57′ Νικολαέσκου).

8ος όμιλος

Αποτελέσματα
Τουρκία – Μολδαβία 4-0 (24′ Καλντιρίμ, 26′, 53′ Τοσούν, 70′ Αϊχάν)

6 Μολδαβία 2 0 1 8

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Εύκολα η Τουρκία, 4-0 την Μολδαβία (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.