EURO 2020

Euro 2020 Αγγλία – Κροατία 1-0: Πρώτη νίκη σε πρεμιέρα και μίνι εκδίκηση (vids)

Αγγλία - Κροατία: Με γκολ του Ραχίμ Στέρλινγκ στο 57', η ομάδα του Γκάρεθ Σαουθγκέιτ νίκησε 1-0 και άρχισε ιδανικά στη διοργάνωση.

Euro 2020 Αγγλία – Κροατία: Με γκολ του Ραχίμ Στέρλινγκ στο 57′, η ομάδα του Γκάρεθ Σαουθγκέιτ νίκησε 1-0 και άρχισε ιδανικά στη διοργάνωση.

Η Αγγλία είχε μείνει εκτός από την Κροατία στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2018, επομένως έψαχνε μία μίνι εκδίκηση.

Παράλληλα, δεν είχε νικήσει ποτέ σε πρεμιέρα Euro 2020 (5 ισοπαλίες – 4 ήττες), ώσπου σήμερα (13/6) τα κατάφερε!

Το πρώτο 20λεπτο κύλησε με την ομάδα του Γκάρεθ Σαουθγκέιτ να είναι καταιγιστική.

Δοκάρι με τον Φόντεν στο 6′, καλή στιγμή με τον Φίλιπς στο 9′ κι ένα διάστημα που η Κροατία έδειχνε παντελώς ανίσχυρη.

Έκτοτε, πάντως, τα δεδομένα άλλαξαν, αφού οι φιλοξενούμενοι αποφάσισαν να παγώσουν τον ρυθμό.

Η Κροατία κράτησε την μπάλα, γεγονός που τη βόλεψε, δεδομένου ότι η Αγγλία αδυνατούσε να βρει επιθετικές λύσεις.

Όλα αυτά μέχρι το 57′, όταν από σπουδαία ενέργεια του Φίλιπς και κάθετη μπαλιά, ο Στέρλινγκ για πρώτη φορά δεν έκανε το κάτι παραπάνω.

Αποδείχθηκε ψύχραιμος στην τελική προσπάθεια και χάρισε στην Αγγλία το προβάδισμα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Χάρι Κέιν, προ κενής εστίας, έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κλειδώσει τη νίκη και, μάλιστα, τραυματίστηκε στο δοκάρι.

Οι Άγγλοι διαχειρίστηκαν εύκολα το προβάδισμα, ασχέτως αν ο Σαουθγκέιτ δεν προέβη σε κινήσεις από τον πάγκο (στο 82′ έκανε τη 2η αλλαγή του).

Αυτή ήταν ο Μπέλιγχαμ, ο οποίος έγινε ο νεότερος παίκτης που αγωνιστηκε σε τελική φάση Euro (μόλις 17 χρόνων και 349 ημερών).

Τίποτα, δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά και η Αγγλία πανηγύρισε την πρώτη της νίκη σε πρεμιέρα Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος!

ΑΓΓΛΙΑ: Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Μινγκς, Τρίπιερ, Φίλιπς, Ράις, Φόντεν (71′ Ράσφορντ), Μάουντ, Στέρλινγκ (90+2′ Κάλβερτ Λιούιν), Κέιν (82′ Μπέλιγχαμ).

ΚΡΟΑΤΙΑ: Λιβάκοβιτς, Βρσάλκο, Βίντα, Τσάλετα Τσαρ, Γκβάρντιολ, Μόντριτς, Μπρόζοβιτς (70′ Βλάσιτς), Κόβατσιτς, Κράμαριτς (70′ Μπρέκαλο), Ρέμπιτς (78′ Πέτκοβιτς), Πέρισιτς.

Αγοράστε το Sportimekids και τον Super οδηγό για το Euro 2020 online. Με την αγορά 3 προϊόντων και πάνω – δωρεάν έξοδα αποστολής.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ:

Αγγλία – Κροατία: Το LIVE

Euro 2020 Αγγλία – Κροατία: Το δοκάρι του Φόντεν και οι φάσεις του α’ μέρους

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Euro 2020 Αγγλία – Κροατία 1-0: Πρώτη νίκη σε πρεμιέρα και μίνι εκδίκηση (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.