EURO 2020

Euro 2020: Χρειάστηκε πέναλτι η Ισπανία (vids)

Η Ισπανία ζορίστηκε στο πρώτο παιχνίδι των προκριματικών Euro 2020 και νίκησε με πέναλτι 2-1 τη Νορβηγία

Τα φαβορί μπήκαν με το δεξί και στον έκτο όμιλο, έστω κι αν η Ισπανία δυσκολεύτηκε πολύ στην πρεμιέρα με αντίπαλο τη Νορβηγία.

Οι Ίβηρες βρέθηκαν να προηγούνται από νωρίς και συγκεκριμένα από το 16’ με τον Ροντρίγκο, αλλά στο 65’ ο Κινγκ ισοφάρισε με πέναλτι σε 1-1.

Η χαρά των φιλοξενουμένων διήρκησε μόλις έξι λεπτά, αφού στο 71’ ο Σέρχιο Ράμος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έδωσε εκ νέου το προβάδισμα και τελικά τη νίκη στην Ισπανία.

Με το ίδιο σκορ (2-1), αλλά διαφορετική εξέλιξη επικράτησε και η Σουηδία της Ρουμανίας.

Οι Σκανδιναβοί πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων πριν λήξει το ημίχρονο. Ο Κουάισον έκανε το 1-0 στο 33’ και ο Κλάεσον το 2-0 στο 40’.

Το μόνο που κατάφεραν οι Ρουμάνοι ήταν να μειώσουν με τον Κεσέρου στο 58’.

Τέλος, η Μάλτα νίκησε, επίσης, με 2-1 τις Νήσους Φερόε. Ο Ενβόκο έκανε το 1-0 στο 13’, ενώ στο 77’ ο Μποργκ με πέναλτι πέτυχε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Τόμσεν στο 90’, ενώ οι γηπεδούχοι έπαιζαν από το 62’ με δέκα, λόγω αποβολής του Άγκιους.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής στον 6ο όμιλο

Σουηδία – Ρουμανία 2-1 (33’ Κουάισον, 40’ Κλάεσον – 58’ Κεσέρου)

Μάλτα – Νήσοι Φερόες 2-1 (13’ Ενβόκο, 77’ πέν. Μποργκ – 90’ Τόμσεν)

Ισπανία – Νορβηγία 2-1 (16’ Ροντρίγκο 71’ πέν. Σέρχιο Ράμος – 65’ πέν. Κινγκ)

6. Νήσοι Φερόες 1 0 1-2

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Euro 2020: Χρειάστηκε πέναλτι η Ισπανία (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.