EURO 2020

Euro 2020 Ελβετία – Τουρκία 3-1: Της έκανε πλάκα με σούπερ Σακίρι, αλλά θα περιμένει

Η Ελβετία νίκησε την Τουρκία με 3-1 και ελπίζει για πρόκριση στους «16» του Euro 2020 ως μία από τις τέσσερις καλύτερες τρίτες.

Με τον Σακίρι να κάνει μαγικά και τον Σεφέροβιτς να βρίσκει τον καλό του εαυτό, η Ελβετία νίκησε την Τουρκία με 3-1 και τερμάτισε στην τρίτη θέση του 1ου ομίλου του Euro 2020 με τέσσερις πόντους, πίσω από την Ουαλία.

Η ομάδα του Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς θα περιμένει πλέον, τους υπόλοιπους ομίλους και ελπίζει σε πρόκριση ως η μία από τις τέσσερις καλύτερες τρίτες, όντας στο -1 στη διαφορά τερμάτων.

Μόλις στο 4ο λεπτό η Τουρκία έκανε την πρώτη της επίσκεψη στα καρέ της Ελβετίας, όμως ο Σόμερ απέκρουσε με εντυπωσιακό τρόπο το δυνατό σουτ του Αϊχάν.

Δύο λεπτά αργότερα οι Ελβετοί βγήκαν στην επίθεση και ο Σεφέροβιτς με εκπληκτικό σουτ έστειλε την μπάλα στο πλαϊνό διχτάκι της εστίας του Τσακίρ ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του.

Ο Σερντάν Σακίρι κρατούσε το καλύτερο για την 3η αγωνιστική, αφού με αδιανόητη γκολάρα έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην Ελβετία απέναντι στην Τουρκία.

Ο άσος της Ελβετίας λίγα λεπτά αργότερα είχε την ευκαιρία να σημειώσει και δεύτερο γκολ όταν έγινε αποδέκτης της τρομερής κάθετης του Σεφέροβιτς, βγαίνοντας στην πλάτη της άμυνας των Τούρκων, όμως το πλασέ του αποκρούστηκε από τον Τσακίρ.

Η Τουρκία μείωσε σε 2-1 χάρη στη εκπληκτικής ομορφιάς γκολ του Ιρφάν Καχβετσί στο 62′, αλλά έξι λεπτά μετά ο Σερντάν Σακίρι «χτύπησε» και πάλι, πέτυχε ένα ακόμα καταπληκτικό γκολ διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

ΕΛΒΕΤΙΑ: Ζόμερ, Βίντμερ (92′ Μπαμπού), Ελβέντι, Ακάντζι, Εμπολό, Φρόιλερ, Σεφέροβιτς (75′ Γκαβράνοβιτς), Τζάκα, Ροντρίγκες, Ζούμπερ, Σακίρι (75′ Βάργκας).

ΤΟΥΡΚΙΑ: Τσακίρ, Τσελίκ, Ντεμιράλ, Σογιούντσου, Τουφάν (65′ Γιαζίτσι), Ουντέρ (80′ Κάραμαν), Τσαλχάνογλου (86′ Τοκόζ), Γιλμάζ, Καχβετσί (80′ Κοκτσού), Αϊχάν (64′ Γιοκούσλου), Μούλντουρ.