EURO 2020

Euro 2020: Οκτώ η Γερμανία, 100 ο Εμπαπέ (vids)

Τα αποτελέσματα και τα videos της βραδιάς

Euro 2020: Σαρωτική ήταν η Γερμανία απέναντι στην Εσθονία.

Τα «πάντσερ» διέλυσαν με 8-0 τον αδύναμο αντίπαλο και επανήλθαν στην κορυφή του 3ου ομίλου της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2020.

Η Γερμανία έβαλε πέντε γκολ στο α’ ημίχρονο, επίδοση που είχε να πετύχει από το επικό 1-7 επί της Βραζιλίας στο Mundial του 2014.

Ρόις (10’, 37’), Γκνάμπρι (17’, 62’), Γκορέτσκα (20’), Γιντογάν (26’ πέν.), Βέρνερ (79’), Σανέ (88’) σημείωσαν τα γκολ των νικητών.

Εύκολο έργο είχε και η Γαλλία στην έδρα της Ανδόρας, καθώς επικράτησε 4-0 και διατηρήθηκε στην κορυφή του 8ου ομίλου.

Ο Κιλιάν Εμπαπέ άνοιξε το σκορ στο 11’ και έφτασε τα 100 γκολ σε 180 ματς καριέρας.

Με την Παρί έχει βάλει 60, με τη Μονακό 27 και με τους «τρικολόρ» άλλα 13.

Όλα αυτά σε ηλικία 20 ετών και 173 ημερών…

Τα άλλα γκολ της Γαλλίας σημείωσαν οι Μπεν Γεντέρ (30’), Τοβέν (45+1’) και Ζουμά (60’).

Η Κύπρος λύγισε 1-0 εκτός έδρας από τη Ρωσία με γκολ του Αλεξέι Ιόνοφ στο 38ο λεπτό.

Επομένως, έμεινε στο -6 από τη 2η θέση του 9ου ομίλου της προκριματικής φάσης του Euro 2020.