EURO 2020

Euro 2020 Πολωνία – Σλοβακία 1-2: Μεγάλη νίκη με υπογραφή Σκρίνιαρ (vids)

Η Σλοβακία έκανε την έκπληξη και νίκησε την Πολωνία με 1-2, ξεκινώντας με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στο Euro 2020.

Euro 2020: Κατώτερη των περιστάσεων ήταν η Πολωνία στην πρεμιέρα κόντρα στη Σλοβακία, η οποία ήταν σοβαρή και επικράτησε με 1-2 παίρνοντας τους πρώτους τρεις βαθμούς του 5ου ομίλου και προβάδισμα για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Πολωνούς να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, προσπαθώντας να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό στην αναμέτρηση. Ωστόσο, παρά την κατοχή που είχαν, η Σλοβακία έκλεινε καλά όλους τους χώρους, μη επιτρέποντας τη δημιουργία φάσεων προς την εστία της.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, η πρώτη μεγάλη στιγμή ανήκε στην ομάδα του Στέφαν Τάρκοβιτς, με τον Ντούντα στο 14ο λεπτό να κάνει ατομική προσπάθεια, ωστόσο το σουτ που έκανε κατέληξε λίγο άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ήταν η στιγμή που οι τυπικά φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, Ρόμπερτ Μακ, με μία εκπληκτική ατομική ενέργεια άδειασε δύο αντιπάλους, σούταρε από πλάγια θέση, με τη μπάλα να βρίσκει αρχικά στο δοκάρι και στη συνέχεια στην πλάτη του… άτυχου Βόιτσιεχ Σέζνι καταλήγοντας στα δίχτυα.

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτό ήταν και το πρώτο αυτογκολ τερματοφύλακα στην ιστορία της διοργάνωσης.

Οι Σλοβάκοι έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους, ήταν πιο δραστήριοι στον αγωνιστικό χώρο, με το 0-1 ωστόσο να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Οι Πολωνοί δεν έδειχναν διατεθειμένοι να παρατήσουν το ματς και με το… καλησπέρα, 21 δευτερόλεπτα μόλις μετά την σέντρα στο δεύτερο μέρος, έκαναν το 1-1 με τον Λινέτι μετά από εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, βάζοντας… φωτιά στο ματς.

Στο 62ο λεπτό ο Κρικόβιακ άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες και τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα. Οι Σλοβάκοι φάνηκαν… συνεπείς με την ευκαιρία που τους δόθηκε και στο 69′ ο Σκρίνιαρ πέτυχε ένα φανταστικό γκολ, καθώς μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μακ, ο αμυντικός της Ίντερ κοντρόλαρε τη μπάλα και πλάσαρε εντυπωσιακά για το 1-2 που ήταν και το «χρυσό» γκολ της αναμέτρησης.

Ο Λεβαντόφσκι και η παρέα του το πάλεψαν στο τέλος, με τον Μπέντναρεκ να χάνει στο 90′ πολύ καλή ευκαιρία και τον επιθετικό του ΠΑΟΚ, Κάρολ Σβιντέρσκι, που πέρασε στο 85′ στο ματς, να χάνει επίσης μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις για να φέρει το ματς στα ίσια.

Η νίκη αυτή βάζει «φωτιά» στον 5ο όμιλο, εκεί όπου Σλοβακία, Σουηδία και Πολωνία θα δώσουν μάχη για τη δεύτερη θέση, καθώς στον ίδιο όμιλο βρίσκεται και η Ισπανία που είναι φαβορί για την πρώτη θέση.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Euro 2020 Πολωνία – Σλοβακία 1-2: Μεγάλη νίκη με υπογραφή Σκρίνιαρ (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.