EURO 2020

Euro 2020 Σουηδία – Ουκρανία 1-2 (1-1 κ.δ.): Ντόβμπικ και… τέλος

Απίθανα πράγματα γίνονται στο Euro 2020. Το ένα ματς είναι καλύτερο από το άλλο. Και όποιος περίμενε ότι το Σουηδία - Ουκρανία θα είναι αδιάφορο, διαψεύστηκε πλήρως

Απίθανα πράγματα γίνονται στο Euro 2020. Το ένα ματς είναι καλύτερο από το άλλο. Και όποιος περίμενε ότι το Σουηδία – Ουκρανία θα είναι αδιάφορο, διαψεύστηκε πλήρως.

Ο Αντρέι Σεβτσένκο και οι παίκτες του κατάφεραν να περάσουν στα προημιτελικά του Euro 2020. Μπορεί να χρειάστηκε η παράταση, αλλά έστω και στο έξτρα μισάωρο η πρόκριση ήρθε για τους Ουκρανούς με το τελικό 2-1 να διαμορφώνεται στις καθυστερήσεις!

Ωραίος ρυθμός, τρία γκολ, άλλα τόσα δοκάρια, χαμένες ευκαιρίες και μεγάλες συγκινήσεις χάρισε το ματς. Τελικά οι Ουκρανοί πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση και εκεί θα συναντήσουν την Αγγλία.

Το ματς ξεκίνησε με την Ουκρανία να μπαίνει ελαφρώς καλύτερα και να χάνει την πρώτη ευκαιρία στο 11′. Μετά από έναν ωραίο συνδυασμό ο Γιάρεμτσουκ δοκίμασε το πόδι του και ο Όλσεν απέκρουσε. Ο Ίσακ απάντησε λίγο μετά και στο 27′ έγινε το 0-1. Ο Γιαρμολένκο με τρομερή πάσα με το εξωτερικό βρήκε τον Ζιντσένκο και εκείνος εκτέλεσε τον Όλσεν.

Η Σουηδία προσπάθησε να αντιδράσει. Απείλησε με ένα απευθείας φάουλ του Λάρσον στο 30′ και τελικά ισοφάρισε στο 43′. Σκόρερ ο συνήθης ύποπτος Φόρσμπεργκ. Με σουτ εκτός περιοχής έκανε το 1-1 και αυτό ήταν το τέταρτο γκολ του στο Euro 2020.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ίδιος παίκτης θα μπορούσε να έχει πετύχει άλλα δύο τέρματα. Ισάριθμες ήταν οι φορές που έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ είχε προηγηθεί ένα δοκάρι του Σίντορτσουκ στο 55′ με σουτ στην κίνηση από πάσα του Γιαρμολένκο.

Το παιχνίδι άνοιξε πολύ αλλά άλλο γκολ στην κανονική διάρκεια δεν μπήκε. Έτσι όλα έμελλε να κριθούν στην παράταση. Ο Ντάνιελσον για σοκαριστικό μαρκάρισμα αποβλήθηκε στο 99′ και άφησε την ομάδα του με δέκα. Τελικά εκείνη το πλήρωσε στις καθυστερήσεις της παράτασης. Ο Ντόβμπικ που έως τώρα δεν είχε σκοράρει ποτέ με το εθνόσημο με κεφαλιά στο 120’+1 χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του και φυσικά αυτό πανηγυρίστηκε έξαλλα. Την ασίστ έκανε ο σκόρερ του πρώτου γκολ Ζιντσένκο.

ΣΟΥΗΔΙΑ: Όλσεν, Λούστιγκ (84′ Κραφτ), Λίντελεφ, Ντάνιελσον, Αουγκούστινσον (83′ Μπένγκτσον), Λάρσον (97′ Κλάεσον), Όλσον (101′ Χελάντερ), Έκνταλ, Φόρσμπεργκ, Κουλουσέβσκι (97′ Κουέισον), Ίσακ (97′ Μπεργκ).

ΟΥΚΡΑΝΙΑ: Μπούστσαν, Καραβάεφ, Ζαμπάρνι, Κριβτσόφ, Ματβιγένκο, Σιντόρτσουκ (118′ Μπέζους), Στεπανένκο (95′ Μακαρένκο), Ζιντσένκο, Γιαρμολένκο (106′ Ντόβμπικ), Γιαρέμτσουκ (91′ Μπεσιέντιν), Σαπαρένκο (61′ Μαλινόβσκι).

Μάτζικ Τζόνσον: Αποθέωσε και τη Ζάκυνθο (pic)

Αυτή είναι η πρώτη μεταγραφή του Άρη

Survivor – spoiler: Στον αέρα ο τελικός; Βρέθηκε κρούσμα με Κορονοϊό

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Euro 2020 Σουηδία – Ουκρανία 1-2 (1-1 κ.δ.): Ντόβμπικ και… τέλος», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.