EURO 2020

Euro 2020 Τσεχία – Αγγλία 0-1: «Κλείδωσε» την πρωτιά με Στέρλινγκ

Euro 2020: Η Αγγλία επικράτησε της Τσεχίας με 0-1, χάρη σε γκολ του Ραχίμ Στέρλινγκ στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης.

Euro 2020: Χωρίς να εντυπωσιάσει, η Αγγλία με μια «τσιγκούνικη» εμφάνιση στο δεύτερο μέρος επικράτησε με 0-1 της Τσεχίας, για την 3η αγωνιστική του 4ου ομίλου. Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης πέτυχε ο Στέρλινγκ.

Με τις δύο ομάδες να έχουν πετύχει από κοινού τον στόχο της πρόκρισης στην επόμενη φάση, το τέμπο του αγώνα ήταν…πεσμένο. Οι Άγγλοι αν και έχασαν ευκαιρία στο δεύτερο μόλις λεπτό να ανοίξουν το σκορ, με το δοκάρι του Στέρλινγκ, τελικά το σκορ παρέμεινε σε χαμηλά επίπεδα.

Ο επιθετικός της Μάντσεστερ Σίτι πέτυχε τελικά το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης με κεφαλιά. Στο 86ο λεπτό ο Χέντερσον πέτυχε το 2-0, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Γενικότερα, το παιχνίδι είχε λιγοστές ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές. Η Αγγλία είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή κυρίως στο πρώτο μέρος, χωρίς ωστόσο να βρει το δεύτερο γκολ που θα «κλείδωνε» τη νίκη της.

Η Τσέχοι τελικά τερμάτισαν στη τρίτη θέση της βαθμολογίας, καθώς η Κροατία επικράτησε με 3-1 της Σκωτίας και πήρε εκείνη τη δεύτερη θέση, σε ισοβαθμία. Οι Άγγλοι τερμάτισαν πρώτοι με επτά βαθμούς.

Οι αρχικές ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Τσεχία (Γ. Σιλχάβι): Βάτσλικ, Τσελούστκα, Κουφάλ, Κάλας, Μπορίλ, Νταρίντα, Χόλες, Μάζοπουστ, Σούτσεκ, Γιάνκτο, Σικ.

Αγγλία (Γκ. Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Σο, Ράις, Φίλιπς, Σάκα, Γκρίλις, Στέρλινγκ, Κέιν.