EURO 2020

Ιταλία με μισή ντουζίνα, ματσάρες σε Νορβηγία, Ελβετία (vids)

Ο αειθαλής Κουαλιαρέλα έγραψε ιστορία με δυο γκολ και η Ιταλία διέλυσε με 6-0 το Λιχτενστάιν! Δραματικές ανατροπές για Σουηδία, Δανία, εύκολα η Ισπανία.

Ο αειθαλής Κουαλιαρέλα έγραψε ιστορία με δυο γκολ και η Ιταλία διέλυσε με 6-0 το Λιχτενστάιν. Δραματικές ανατροπές για Σουηδία, Δανία.

Ο αντίπαλος προσφερόταν για πειράματα και δοκιμές. Το μοναδικό που συνάρπαζε στο «Ενιο Ταρντίνι» κόντρα στο Λιχτενστάιν ήταν αν θα κατάφερνε ο Κουλιαρέλα να βρει δίχτυα, να γίνει ο γηραιότερος σκόρερ στην ιστορία της «σκουάντρα ατζούρα». Τα κατάφερε! Το ταίριασμά του στην επίθεση με τον Κέαν ήταν το «πάντρεμα» του παλιού με το νέο και απέδωσε εξαιρετικά.

Χάρη σε δύο εκτελέσεις πέναλτι (35’, 45+3’) ο Κουλιαρέλα ξεπέρασε σε ηλικία 36 ετών και 54 ημερών τον Πανούτσι. Η Ιταλία μαζί με τους πολύτιμους βαθμούς ανέκτησε και πολλή από τη χαμένη αυτοπεποίθηση, συνθλίβοντας με 6-0 το άσημο Λιχτενστάιν, που έμεινε και με δέκα, όταν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Κάουφμαν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη. Σένσι (17’), Βεράτι (32’) είχαν ανοίξει το δρόμο της ομάδας του Μαντσίνι. Ο Κουλιαρέλα δημιούργησε για τον Κέαν το πέμπτο γκολ (69’), ενώ ο Παβολέτι στο 76’ διαμόρφωσε το εντυπωσιακό τελικό σκορ. Εφόσον οι μεγάλοι σταρ απουσιάζουν, το θέμα για τους «ατζούρι» είναι να γίνουν σύνολο. Καλά το πάνε…

Δανία, η μεγάλη απόδραση

Η Ελβετία πίστεψε πως είχε καθαρίσει κόντρα στον άμεσο αντίπαλό της για την πρώτη θέση, τη Δανία, όταν προηγήθηκε με 3-0. Ωστόσο σε εκείνο το σημείο της βγήκε ο χειρότερός εαυτός, η υπεροψία.

Οι Δανοί έφεραν εις πέρας επικό comeback στο φινάλε, ισοφαρίζοντας σε 3-3 στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων. Η ομάδα του Πέτκοβιτς έχασε το μυαλό της, αποδιοργανώθηκε και αυτό αποτυπώθηκε πλήρως στην τελευταία φάση, όταν κανένας δεν έδιωξε. Ο Ζόμερ έκανε τραγική έξοδο και ο Ντάλσγκααρντ χάρισε στους φιλοξενούμενους έναν βαθμό που έμοιαζε απίθανος.

Οι πρώτες αχτίδες ελπίδας είχαν αναφανεί στο 84’, με τον Γιόργκενσεν να μειώνει από την ασίστ του Ερικσεν. Εμοιαζε με γκολ της τιμής, ήταν κάτι περισσότερο. Τέσσερα λεπτά μετά ο Γκιτκιαέρ πήρε «μισό» γκολ από εξαιρετική κίνηση του Πόουλσεν. Τα υπόλοιπα θυμίζουν απλώς πως όση ποιότητα κι αν διαθέτει η Ελβετία, το έλλειμα χαρακτήρα είναι ακόμα εκεί.

Η κατάρρευσή της ήρθε με την αποχώρηση του Τζάκα. Κάνοντας το 2-0 (66’) με ένα από τα κλασικά σουτ «κεραυνούς» του, πίστεψε πως το έργο είχε ολοκληρωθεί. Η τραγική άμυνα των Δανών στο 76’ που επέτρεψε στον Εμπολό θεωρητικά να κλειδώσει το ματς, ακόμα περισσότερο. Ωστόσο όσο άδικα είχαν προηγηθεί οι Ελβετοί, με ασίστ με το χέρι του Αγέτι στον Φρόιλερ (19’), άλλο τόσο τιμωρήθηκαν για την υπεροψία τους.

Μπαλάκια τένις, όχι… μπαλάρα

Αν οι Γεωργιανοί ήταν ανυποψίαστοι, τότε δεδομένα πρέπει να έμειναν με το στόμα ανοιχτό όταν είδαν εκατοντάδες μπαλάκια τένις να εκτοξεύονται από τις εξέδρες στο 33ο λεπτό. Ηταν μια ιδιαίτερη διαμαρτυρία των Ιρλανδών οπαδών κατά της ομοσπονδίας της χώρας. Το γεγονός ότι τρία μόλις λεπτά ήρθε το φανταστικό χτύπημα φάουλ του Χάριχεϊν, με το οποίο οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, ήταν απλά συγκυριακό. Η ομάδα του ΜακΚάρθι δεν ήταν εντυπωσιακή, ήταν όμως βελτιωμένη. Χρειάστηκε βέβαια δύο δύσκολες αποκρούσεις του Ράντολφ, αλλά κράτησε το 1-0 και ξαφνικά το μέλλον της δεν μοιάζει τόσο ζωφερό.

Δράμα με επικό φινάλε

Είναι από τα παιχνίδια που η λογική πάει περίπατο. Είναι προορισμένα να γίνουν ροντέο. Η Σουηδία πίστεψε πως είχε περάσει νικηφόρα από το Οσλο και με το δίκιο της, καθώς σκόραρε δις στο τελευταίο δεκάλεπτο. Το αυτογκόλ του Νόρντβαϊτ (86’) και το τέρμα του Κουάισον (90+1’) είχαν ολοκληρώσει μια μεγαλειώδη ανατροπή. Η Νορβηγία είχε προηγηθεί με 2-0, χάρη στα  τέρματα των Γιόνσεν (41’) και Κινγκ (59’). Ωστόσο ο Κλάεσον σήμανε την αντεπίθεση των Σουηδών (70’). Το δράμα όμως έληξε στο 90+6’ όταν ο Καμαρά εκμεταλλεύτηκε το ύστατο κόρνερ του Οντενγκαρντ και ισοφάρισε σε 3-3.

Οι Σουηδοί παρότι ισοφαρίστηκαν, παράμειναν δεύτεροι, στην πλάτη της Ισπανίας. Δύο γκολ του Μοράτα (31’, 73’) έκαναν τη δουλειά για την ανόρεχτη «φούρια ρόχα» στη Μάλτα (0-2). Το πρώτο της τρίποντο πανηγύρισε η Ρουμανία, που επιβλήθηκε με 4-1 (26’ Ντέακ, 29’, 32’ Κεσερού, 63’ Πούσκας) των Νησιών Φερόε.