EURO 2020

Κύπρος: Ανατροπή στο Καζακστάν με Κωστή (vid)

Η Κύπρος με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο έκανε την ανατροπή και  έφυγε με τη νίκη 2-1 από το Καζακστάν χάρη σε γκολ των Σωτηρίου και Ιωάννου.

Η Κύπρος με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο έκανε την ανατροπή και έφυγε με τη νίκη 2-1 από το Καζακστάν χάρη σε γκολ των Σωτηρίου και Ιωάννου.

Σε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη απέναντι στον Καζακστάν μέσα στην «Αστάνα Αρένα» έφτασε η Κύπρος.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης με γκολ του Γερλάνοβ έπειτα από κόρνερ από δεξιά και μετά το δοκάρια από την κεφαλιά του Μάλι.

Το σκηνικό άλλαξε στη συνέχεια, καθώς αρχικά στο 73′ ο Σπόλιαριτς έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Πιέρος Σωτήριου με κεφαλιά νίκησε τον Νεπογκόντοβ και ισοφάρισε σε 1-1.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Εθνική Ιταλίας: Η νέα φανέλα τα σπάει (pics+ vids)

Η πλήρης ανατροπή ήρθε στο 84ο λεπτό, όταν το επικείμενο μεταγραφικό απόκτημα του Ολυμπιακού, Ιωάννης Κωστή, έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Ιωάννου με πλασέ από κοντά έγραψε το 2-1.

Πλέον, η ομάδα του Μπεν Σιμόν βρίσκεται μόνη 3η στον όμιλό της για τα προκριματικά του Euro 2020 σε απόσταση πέντε βαθμών από τη δεύτερη, Ρωσία.

Καζακστάν (Μ. Μπίλεκ): Νεπογκότοβ, Μαλίι, Γερλάνοβ, Κουάτ, Αμπίκεν (80′ Φεντίν), Ισλαμκχάν, Βορογκόφσκι, Ζανγκιλσιχμπάι (61′ Κιζινιτσένκο), Περτούσκ, Μαρόσκιν, Σουγιουμπάγιεβ

Κύπρος (Μ. Σιμόν): Παναγή, Μιντίκκης (46′ Ζαχαρίου), Κούσουλος, Λαϊφης, Μερκής (62′ Σπόλιαριτς), Ιωάννου, Αρτυματάς, Κωστή, Κυριάκου, Παπουλής (87′ Μαργκάσα), Σωτηρίου

Κάνε follow το Sportime στο Instagram και like στο Facebook

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κύπρος: Ανατροπή στο Καζακστάν με Κωστή (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.