EURO 2020

Πολωνία – Ισλανδία 2-2: Το «κάρφωσε» ο Σβιντέρσκι (vid)

Η Πολωνία κατάφερε να πάρει στο τέλος την ισοπαλία κόντρα στην Ισλανδία με 2-2. Ο Κάρολ Σβιντέρσκι του ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το τελικό σκορ.  Με τον Αρκάντιους Μίλικ να βρίσκεται εκτός πλάνων λόγω τραυματισμού, ο Σβιντέρσκι πήρε το «όπλο» του. Ο επιθετικός του ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στη φιλική...

Η Πολωνία κατάφερε να πάρει στο τέλος την ισοπαλία κόντρα στην Ισλανδία με 2-2. Ο Κάρολ Σβιντέρσκι του ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Με τον Αρκάντιους Μίλικ να βρίσκεται εκτός πλάνων λόγω τραυματισμού, ο Σβιντέρσκι πήρε το «όπλο» του. Ο επιθετικός του ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στη φιλική αναμέτρηση της Πολωνίας με την Ισλανδία.

Ειδικότερα, ο άσος του Δικεφάλου πέρασε ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο στο 81ο λεπτό. Αντικατέστησε τον πολύπειρο Ρόμπερτ Λεβαντάφσκι και…γλίτωσε την χώρα του λίγα λεπτά αργότερα.

Στο 88ο λεπτό της συνάντησης, ο 24χρονος φορ στόπαρε όμορφα τη μπάλα με το στήθος. Κατέβασε υποδειγματικά και πλάσαρε ιδανικά στην άλλη γωνία για το τελικό 2-2.

Φυσικά, η ΠΑΕ ΠΑΟΚ έδωσε τα εύσημά της στον ποδοσφαιριστή, μέσα από τα social media. «Αυτό είναι το αγόρι μας», σημείωσε χαρακτηριστικά στον λογαριασμό που διατηρεί στο Twitter.

Στα του αγώνα, ο Γκούντμουντσον έκανε το 0-1 στο 26ο λεπτό. Ο Ζιελίνσκι ισοφάρισε σε 1-1 στο 34ο. Οι Ισλανδοί πήραν και πάλι το προβάδισμα στο 47ο, όμως ο Σβιντέρσκι που μπήκε νωρίτερα στο γήπεδο έγραψε το τελικό 2-2 στο 88ο λεπτό.