Προκριματικά Euro 2020: Πρώτη και καλύτερη η Γαλλία (vids)

Η εκτός έδρας νίκη επί της Αλβανίας με 2-0 χάρισε στους «τρικολόρ» την πρωτιά

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια Γαλλία χρειάστηκε την 10η και τελευταία αγωνιστική στα προκριματικά του EURO 2020 για να εξασφαλίσει την πρωτιά του 8ου ομίλου.

Η εκτός έδρας νίκη επί της Αλβανίας με 2-0 χάρισε στους «τρικολόρ» την πρωτιά.

Το γκολ του Τολισό στο 9ο λεπτό έβαλε μπροστά στο σκορ τη Γαλλία, η οποία φρόντισε να καθαρίσει από το πρώτο ημίχρονο τον αγώνα, αφού στο 30′ ο Γκριεζμάν έγραψε το 0-2.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Πρόκριση για Πορτογαλία, τεσσάρα για την Αγγλία

Στην 2η θέση η Τουρκία, που με το ίδιο σκορ περνούσε με από την έδρα της Ανδόρας.

Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Ουνάλ, ο οποίος πέτυχε και τα δυο τέρματα της ομάδας του, στο 17′ και στο 21′ με πέναλτι.

Νίκη γοήτρου πέτυχε η Ισλανδία, με 2-1 επί της Μολδαβίας, αλλά για τους νικητές η πρόκριση είχε χαθεί από την προηγούμενη αγωνιστική.