EURO 2020

Βέλγιο – Κροατία 1-0: Ο Λουκάκου έδειξε το «δρόμο»

Το Βέλγιο επικράτησε της Κροατίας με 1-0, χάρη σε γκολ του Ρομέλου Λουκάκου και ανέβασε τη ψυχολογίας της ενόψει Euro 2020.

Το Βέλγιο επικράτησε της Κροατίας με 1-0, χάρη σε γκολ του Ρομέλου Λουκάκου και ανέβασε τη ψυχολογίας της ενόψει Euro.

Το Βέλγιο πήρε νίκη ψυχολογίας κόντρα στην Κροατία με 1-0, λίγες ημέρες πριν από την έναρξη του Euro 2020.

Στο πρώτο μέρος στις Βρυξέλες, η ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ είχε την υπεροχή και φυσικά το γκολ. Ο Λουκάκου σημείωσε το μοναδικό τέρμα της συνάντησης στο 38ο λεπτό. Ο επιθετικός της Ίντερ μετά από μια φάση διαρκείας κέρδισε τον αντίπαλο τερματοφύλακα με ωραίο γυριστό σουτ.

Νωρίτερα και ειδικότερα στο 31ο λεπτό ο πολύπειρος επιθετικός είχε δοκάρι, ενώ στην επαναφορά της ίδιας φάσης ο Καράσκο έστειλε εκ νέου τη μπάλα στο δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος ο Καράσκο και πάλι έχασε καλή ευκαιρία από πλεονεκτική θέση στο 52ο λεπτό να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά στη συνέχεια.

Ο Λουκάκου είχε την ευκαιρία να σημειώσει δεύτερο προσωπικό τέρμα. Η κεφαλιά που επιχείρησε αρχικά από κοντά στο 88ο λεπτό και η προβολή στη συνέχεια δεν κατέληξε στα δίχτα, με τον Λιβάκοβιτς να κάνει μεγάλη απόκρουση.

Ο Κορτουά κράτησε ανέπαφη την εστία του στις καθυστερήσεις, όταν ο Μπρέκαλο έκανε ένα δυνατό σουτ.

Οι συνθέσεις:

ΒΕΛΓΙΟ: Κουρτουά, Αλντερβέιρελντ, Ντεναγέρ, Βερτόνχεν (46′ Βερμάλεν), Καστάν, Τίλεμανς, Ντεντόνκερ (81′ Εντέν Αζάρ), Τσαντλί (71′ Τοργκάν Αζάρ), Μέρτενς (68′ Βανάκεν), Λουκακού, Καράσκο (81′ Ντοκού).

ΚΡΟΑΤΙΑ: Λιβάκοβιτς, Βρσάλικο, Βίντα, Καλέτα-Κάρ, Μπάριτσις (46′ Γκβαρντιόλ), Μόντριτς (61′ Πάσαλιτς), Μπρόζοβιτς, Κόβατσιτς (62′ Βλάσιτς), Ρέμπιτς (62′ Κράμαριτς), Πέτκοβιτς (70′ Μπρέκαλο), Πέρισιτς (80′ Όρσιτς).