EUROPA CONFERENCE LEAGUE

Ντιναμό Κιέβου – Άρης: Μαθήματα αυτοχειρίας και αποκλεισμός

Ο Άρης σεβάστηκε την Ντιναμό Κιέβου παραπάνω απ' όσο θα έπρεπε, έχασε με 2-1 και στα πέναλτι αποχαιρέτησε την Ευρώπη. Σημαντικές χαμένες ευκαιρίες είχαν οι «κίτρινοι» που μπορούσαν να έχουν διαχειριστεί αλλιώς το ματς.

Ντιναμό Κιέβου – Άρης: Κι όμως το κατάφερε! Μπορεί να ήταν πολύ καλύτερος συνολικά στα δύο ματς, αλλά αποχαιρετά τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Αν και άξιζε να συνεχίσει στο Conference League, είπε «αντίο».

Ο Άρης μετά από μία μεγάλη εμφάνιση στη Θεσσαλονίκη, πήγε στο Βουκουρέστι με προίκα το 1-0. Αυτό ήταν φτωχό και τελικά κόστισε. Βέβαια ακόμη και έτσι οι «κίτρινοι» θα μπορούσαν να έχουν προκριθεί. Προηγήθηκαν στο ματς και είχαν μεγάλες ευκαιρίες όταν ο αντίπαλος το γύρισε.

Λάθος η διαχείριση του ματς στο δεύτερο ημίχρονο και αυτό ίσως να ήταν που τελικά πλήρωσε ο Άρης σε συνδυασμό φυσικά με τις ευκαιρίες που πέταξε στα σκουπίδια.

Το ματς

Διαβασμένος μπήκε στο παιχνίδι ο Άρης. Ήξερε πως θα πρέπει να μην αιφνιδιαστεί. Ήταν υποψιασμένος. Όχι ότι δέχτηκε ιδιαίτερη πίεση, αλλά αυτό οφειλόταν και σε εκείνον. Δεν άφησε τους Ουκρανούς να πιστέψουν ότι μπορούν να του κάνουν ζημιά. Κυκλοφόρησε την μπάλα, πάγωσε τον ρυθμό, έφερε από νωρίς την αναμέτρηση στα μέτρα του.

Σε αυτή τη ρεαλιστική του προσέγγιση η Ντιναμό Κιέβου δεν μπορούσε να κάνει πολλά. Πέρα από μία φλύαρη υπεροχή και ορισμένους καλούς συνδυασμούς, δεν είχε να επιδείξει τίποτα περισσότερο. Κάπως έτσι το πρώτο μισάωρο βγήκε σβηστά και τα όποια λάθη έκαναν οι «κίτρινοι» στις μεταβιβάσεις τους, δεν κόστισαν.

Και όταν ανέβασαν στροφές, βρήκαν και το γκολ. Με το που άρχισε ο Πάλμα να πατάει καλύτερα και να παίρνει πρωτοβουλίες, οι Ουκρανοί ζορίστηκαν. Στο 39′ έγινε και το 0-1 με τον Κάρλσον να βρίσκει τον Πάλμα και εκείνον τον σκόρερ Τζούρασεκ. Ο Πάλμα πήρε ψυχολογία, είχε μία μαγική ενέργεια λίγο μετά και το καλό σουτ στο 45′. Αυτή ήταν η ευκαιρία να «τελειώσει» την Ντιναμό ο Άρης.

Δεν το έκανε και στην ακριβώς επόμενη φάση έγινε το 1-1 με τον Βολόσιν σε μία φάση που τίποτα δεν λειτούργησε σωστά. Ο Μοντόγια δεν έκλεισε, ο Φαμπιάνο έφαγε μπαλιά στην πλάτη, κανείς δεν πήρε την κίνηση του σκόρερ, ενώ και ο Χουτεσιώτης δεν είχε την αντίδραση που θα έπρεπε.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Άρης άρχισε να έχει μία εντελώς αμυντικογενή και παθητική νοοτροπία. Γύρισε πίσω, επέλεξε να αφήσει την μπάλα στον αντίπαλο και να περιμένει με διπλή ζώνη άμυνας. Μοναδική εξαίρεση η εκπληκτική ενέργεια του Φεράρι σε μία φάση που ολοκληρώθηκε στο 56′ με την απίστευτη ευκαιρία που σπατάλησε ο Κάρλσον.

Ο Τόλης Τερζής ανακάτεψε την τράπουλα προσδοκώντας περισσότερα τρεξίματα και καλύτερη κυκλοφορία μπάλας με την είσοδο των Ρουπ και Μενέντες. Ωστόσο, η γενική εικόνα δεν άλλαξε. Οι Ουκρανοί συνέχιζαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά χωρίς να απειλούν ιδιαίτερα. Μόνο με μακρινά σουτ κατάφερναν να φτάσουν σε τελικές. Γι’ αυτό και ο Μιρτσέα Λουτσέσκου προχώρησε σε μαζεμένες αλλαγές ψάχνοντας το απρόβλεπτο.

Μία εξ αυτών του έδωσε και τη λύση. Η Ντιναμό, που επέμενε έστω και με ανορθόδοξο πολλές φορές τρόπο για την ισοφάριση, κατάφερε να πετύχει τον στόχο της στο 85′, όταν ο Καραβάεφ έκανε το 2-1. Ο Άρης την είχε φοβηθεί περισσότερο απ’ ό,τι χρειαζόταν και αυτό φάνηκε στη συνέχεια. Δύο καλές στιγμές είχε για την ισοφάριση, αλλά εκείνη δεν ήρθε.

Στην παράταση επιβεβαίωσε και πάλι αυτό που αναφέραμε. Δεν ήταν τέτοια η διαφορά των δύο ομάδων για να έχει διαχειριστεί έτσι το δεύτερο ημίχρονο ο Άρης. Όταν αφυπνίστηκε, έβαλε δύσκολα στους Ουκρανούς και έχασε μεγάλες σημαντικές ευκαιρίες. Χριστοδουλόπουλος, Φαμπιάνο και Μοντόγια θα μπορούσαν να έχουν σκοράρει. Στη λίστα προστέθηκε και ο Μενέντες στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης παρόλο που τότε οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Πάβισιτς.

Τελικά η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι. Εκεί οι Ουκρανοί παρουσιάστηκαν πιο συγκεντρωμένοι. Μοιραίος ο Οντουμπάτζο, ο οποίος έκανε κάκιστη εκτέλεση. Μπορούσε σε 1-2 περιπτώσεις (κυρίως στο πρώτο) να αντιδράσει καλύτερα ο Χουτεσιώτης, ο οποίος έβγαλε ένα πέναλτι. Ένα απέκρουσε και ο Μπούστσαν, ο οποίος στο φινάλε πανηγύρισε βλέποντας τον Οντουμπάτζο να μη σημαδεύει καν εστία.

Ντιναμό Κιέβου – Άρης 2-1 (πέν. 6-5)

Σκόρερ: 45′ Βόλοσιν, 85′ Καραβάεφ – 48′ Τζούρασεκ

ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ (Μιρτσέα Λουτσέσκου): Μπούστσαν, Ντούμπιντσακ, Ντιάτσουκ, Σιρότα, Τίμτσουκ (Καραβάεφ 72′), Σίντορσουκ (Αντριέφσκι 72′), Σαπαρένκο (Μπράζκο 72′), Μπουγιάλσκι, Βολόσιν (Ντιαλό 82′), Γιαρμολένκο (Πάρις 105′), Βάνατ (Μπενίτο 105′).

ΑΡΗΣ (Τόλης Τερζής): Χουτεσιώτης, Μοντόγια, Φαμπιάνο, Οντουμπάτζο, Φεράρι, Ζουλ (Σαμόρα 105′), Τζούρασεκ (59′), Νταρίντα (Πάβισιτς 75′), Κάρλσον (Μενέντες 59′), Πάλμα (Ματαρίτα 82′), Μορόν (Χριστοδουλόπουλος 82′).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ντιναμό Κιέβου – Άρης: Μαθήματα αυτοχειρίας και αποκλεισμός», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.