EUROPA CONFERENCE LEAGUE

Ζοσέ Μουρίνιο: Η πιο βαριά ήττα στην καριέρα του – Ξεπεράστηκε η πεντάρα από την Μπαρτσελόνα

Στραπάτσο για τη Ρόμα του Ζοσέ Μουρίνιο, που διασύρθηκε από την Μπόντο Γκλιμτ με 6-1

Σοκαριστικό αποτέλεσμα είχαμε στη Νορβηγία στο Μπόντο ΓκλιμτΡόμα, όπου οι γηπεδούχοι διέλυσαν με 6-1 την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο στο UEFA Europa Conference League.

Αυτή είναι η πιο βαριά ήττα στην ιστορία του Πορτογάλου τεχνικού. Ξεπεράστηκε ακόμα και το περιβόητο 5-0 κόντρα στην Μπαρτσελόνα όταν εκείνος ήταν προπονητής της Ρεάλ Μαδρίτης το 2010.

Απέναντι στην άσημη νορβηγική ομάδα ο Ζοσέ Μουρίνιο δέχτηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του έξι γκολ στο 1008 παιχνίδι του στους πάγκους. Αναμενόμενα οι 400 οπαδοί της Ρόμα μετά το τέλος του αγώνα ήταν έξαλλοι, όταν οι παίκτες πήγαν προς το μέρος τους για να ζητήσουν συγγνώμη. Στις δηλώσεις του ο 58χρονος ανέλαβε την ευθύνη.

Μόλις στο 8′ άνοιξε το σκορ ο Μποτέιμ και μετά από 12 λεπτά ο Μπεργκ νίκησε τον Πατρίσιο και έγραψε το 2-0. Η Ρόμα στο 28′ μείωσε με τον Πέρες και φάνηκε να συνέρχεται. Ωστόσο, ουδέποτε συνέβη αυτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο ακολούθησε η ολοκληρωτική κατάρρευση των «τζαλορόσι». Η αρχή έγινε στο 52′ με τον Μποτέιμ και στη συνέχεια υπήρξε ένα εφιαλτικό 10λεπτο για τους φιλοξενούμενους. Στο 71′ από ασίστ του μεγάλου πρωταγωνιστή Μποτέιμ έγινε το 4-1 μέσω του Σόλμπακεν και στο 78′ ο Πελεγκρίνο ανέβασε και άλλο τον δείκτη του σκορ. Η ασίστ ήταν και πάλι του Μποτέιμ. Το τελικό 6-1 γράφτηκε από συνεργασία των δύο τελευταίων σκόρερ. Ο Σολμπάκεν το έβαλε, ο Πελεγκρίνο το δημιούργησε.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ζοσέ Μουρίνιο: Η πιο βαριά ήττα στην καριέρα του – Ξεπεράστηκε η πεντάρα από την Μπαρτσελόνα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.