EUROPA LEAGUE

ΑΕΚ-Μπράγκα 2-4: Αμυνα για κλάματα!

ΑΕΚ-Μπράγκα 2-4 με την Ενωση να χάνει και το τρίτο σερί εντός έδρας παιχνίδι της και συνολικά να δέχεται 9 γκολ σε 3 ματς στο ΟΑΚΑ.

Η άμυνα της ΑΕΚ ήταν κάκιστη, η ανασταλτική λειτουργία της ανύπαρκτη και η Μπράγκα έκανε… πάρτι όποτε ήθελε στην κιτρινόμαυρη περιοχή.

Ευτυχώς για την ΑΕΚ βρήκε και 2 γκολ για να κάνει το σκορ τιμητικό…

Η βραδιά είναι ακόμη μία πολύ δύσκολη για την ΑΕΚ στον όμιλο, με μεγάλη ευθύνη του Μάσιμο Καρέρα στη δουλειά που έχει κάνει στα Σπάτα.

Το LIVE του αγώνα

Το ματς

Η ΑΕΚ έκλεισε με το χειρότερο τρόπο τα εντός έδρας παιχνίδια της χάνοντας ξανά, με 2-4 από την Μπράγκα στο ΟΑΚΑ για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Ετσι, απώλεσε και τις τελευταίες ελπίδες της για πρόκριση… Ωστόσο, το πιο σημαντικό στοιχείο από το ματς είναι η εικόνα της άμυνας. Η ανασταλτική λειτουργία της ομάδας και δη η αμυντική τετράδα ήταν… αλλού και η Μπράγκα έκανε ότι ήθελε, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Και δεν είναι πρώτη φορά που η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα παρουσιάζει τέτοια εικόνα στην άμυνα, με τον Χνιντ αρνητικό πρωταγωνιστή αφού βρέθηκε εκτεθειμένος στα 2 από τα 3 γκολ στο α’ ημίχρονο.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε… εφιαλτικά το παιχνίδι. Η άμυνα ήταν… αλλού σε άκρα και στόπερ και αποτέλεσμα αυτού στο 8’ και στο 10’ η Μπράγκα σβηστά με τον στόπερ (με τον Τόρμενα που τον έχασε ο Χνιντ) και τον αριστερό μπακ (Εσγκάιο που ήταν μόνος του σε παράλληλη μπαλιά) να έχει κάνει ήδη το 0-2. Η ΑΕΚ εμφανίστηκε απροετοίμαστη ψυχολογικά και αυτό που επέλεξε ο Καρέρα δεν… έπιασε. Ωστόσο, μεσοεπιθετικά έβγαλε αντίδραση και μετά ο Ολιβέιρα έχασε γκολ σε άδεια εστία, ο Χνιντ μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά, αλλά ο Πορτογάλος εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας της Μπράγκα και μείωσε στο 31’ σε 1-2.

Ωστόσο, η ΑΕΚ έδειξε ότι το κέντρο δεν μπορούσε να δώσει όσα οι παίκτες που έλειπαν (Σάκχοφ-Κρίστιτσιτς) με αποτέλεσμα η άμυνα να μην νιώθει σιγουριά και να υπάρχουν εύκολα πουλήματα της μπάλας. Με την Μπράγκα όποτε θέλει να φτάνει εύκολα στην περιοχή του Τσιντώτα. Και στο 45’ από λάθος του Χνιντ που δεν ακολούθησε τον παίκτη του έγινε εύκολα το 1-3.

Στο β’ ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε με διάθεση και τον Καρέρα να περνά στο ματς τον Βασιλαντωνόπουλου αντί του ντεφορμέ Μπακάκη, αλλά η Μπράγκα γρήγορα «πάγωσε» τον ρυθμό του ματς. Και με τις συνεχείς αλλαγές του Καρβαλιάλ και του Καρέρα ποτέ δεν είχε ρυθμό το παιχνίδι με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να διαχειρίζονται το υπέρ τους αποτέλεσμα. Μάλιστα, με τρομερό γκολ του Γκαλένο έκαναν το 1-4, ο Τσιντώτας έβγαλε ακόμη 2 και στο φινάλε ο Βασιλαντωνόπουλος έβαλε το… τιμητικό 2-4.

ΑΕΚ-Μπράγκα 2-4

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα, 4-2-3-1): Τσιντώτας, Μπακάκης (46’ Βασιλαντωνόπουλος), Χνιντ, Νεντελτσεάρου, Ινσούα, Γαλανόπουλος, Σιμόες, Αλμπάνης (60’ Τάνκοβιτς), Μάνταλος (75’ Γκαρσία), Λιβάγια, Ολιβέιρα (60’ Ανσαριφάρντ)

Μπράγκα (Κ. Καρβαλιάλ, 4-3-3): Ματέους, Εσγκάιο, Βιάνα (46’ Κάρμο), Τορμένα, Σικέιρα, Κάστρο (78’ Νοβάις), Αλ Μουσράτι (57’ Φρανσέρτζιο), Μεδέιρος, Γκαλένο, Χόρτα (57΄Μεδέιρος), Παουλίνιο (71’ Γκιγιέρμε)

Ο Καμπάκοφ χρέωσε με κίτρινη κάρτα τους Βασιλαντωνόπουλο (58’), Ινσούα (70’), Μάνταλο (74΄) – Αλ Μουσράτι (50΄), Εσγκάιο (74’), Κάστρο (74΄).

MVP

ΓΚΑΛΕΝΟ

Ο Βραζιλιάνος ακραίος της Μπράγκα έκανε ότι ήθελε στο ΟΑΚΑ. Εκανε πάρτι με την άμυνα της ΑΕΚ και ειδικότερα με αντίπαλο τον Μπακάκη στο ένας εναντίον ενός στο α’ ημίχρονο. Εφτιαξε τα γκολ της Μπράγκα, ενώ έκανε το 1-4 με άπιαστο σουτ στο β’ ημίχρονο και… καθάρισε για την ομάδα του.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

ΓΚΙΟΡΓΚΙ ΚΑΜΠΑΚΟΦ

Ο Βούλγαρος ρέφερι έκανε πολλή καλή δουλειά. Είχε δύσκολες φάσεις για πέναλτι, μαρκαρίσματα και τσαμπουκάδες, αλλά μαζί με τους βοηθούς του χειρίστηκαν καλά το παιχνίδι παρότι δεν είχαν VAR.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ-Μπράγκα 2-4: Αμυνα για κλάματα!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...