EUROPA LEAGUE

Άιντραχτ-Τσέλσι 1-1: Προβάδισμα πρόκρισης με Πέδρο (vids)

Οι Άγγλοι μπορούσαν να «καθαρίσουν» την πρόκριση από το πρώτο ματς

Άιντραχτ και Τσέλσι αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, με το γκολ του Πέδρο να δίνει προβάδισμα πρόκρισης στους «μπλε».

Η ομάδα του Μαουρίσιο Σάρι ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και θα μπορούσε να είχε τελειώσει την υπόθεση πρόκριση, αν ήταν πιο εύστοχη στην τελική προσπάθεια.

Το ματς

Καλύτεροι οι γηπεδούχοι στο πρώτο μισό του ημιχρόνου, βρήκαν τον τρόπο να ανοίξουν στο 23′.

Ωραία επίθεση και σέντρα από τα αριστερά του Κόστιτς, με τον Γιόβιτς με κεφαλιά διαγώνια να νικάει τον Κέπα και να κάνει το 1-0 για την ομάδα του.

Η Τσέλσι στην συνέχεια προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσα, ωστόσο, είχε μία ανούσια υπεροχή.

Στο 42′ μάλιστα άγγιξε την ισοφάριση, όταν ο Λόφτους-Τσικ βρέθηκε εκτός περιοχής έκανε το σουτ με τη μπάλα να περνάει σύριζα από το δεξί δοκάρι.

Αλλά τρία λεπτά μετά κατάφερε να πετύχει ένα υπερπολύτιμο γκολ.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα δεν έφυγε από τα καρέ των γηπεδούχων, ο Πέδρο έκανε το κοντρόλ και με σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

Το οποίο έμελλε να είναι και σκορ ημιχρόνου.

Καλύτερη η Τσέλσι στο δεύτερο μέρος

Στην επανάληψη η ομάδα του Μαουρίσιο Σάρι είχε τις ευκαιρίες για να «καθαρίσει» το ματς.

Στο 59′ ο Νταβίντ Λουίζ εκτέλεσε το φάουλ ο Τραπ με τα ακροδάχτυλα βρήκε τη μπάλα, εν συνεχεία αυτή χτύπησε στο δοκάρι και έφυγε κόρνερ.

Στο 74′ ο Λόφτους-Τσικ έκανε το σουτ με τον Τραπ να απομακρύνει και τη μπάλα να φτάνει στον Αζάρ.

Ο Βέλγος έκανε το σουτ με τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει ελάχιστα πάνω από το δοκάρι.

Τρία λεπτά μετά ο Αζάρ εκτέλεσε φάουλ, ο Νταβίντ Λουίζ πήρε την κεφαλια με τον Τραπ να μπλοκάρει και πάλι.

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ: Τραπ, Άμπραχαμ, Χασέμπε, Χιντερέγκερ, Ντα Κόστα, Ρόντε, Φερνάντες (73′ Πασιέντσα), Φαλέτ, Γκατσίνοβιτς (92′ Βίλεμς), Γιόβιτς, Κόστιτς.

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Νταβίντ Λουίζ, Κρίστενσεν, Έμερσον, Καντέ, Ζορζίνιο, Λόφτους-Τσικ (82′ Κόβασιτς), Ουίλιαν (61′ Αζάρ), Ζιρού, Πέδρο.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άιντραχτ-Τσέλσι 1-1: Προβάδισμα πρόκρισης με Πέδρο (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.